Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Na 1 procent Twojego podatku liczą konkretne osoby. Zdecyduj komu je dasz

Nie zmarnuj odpisu!

Niektórzy już rozliczyli PIT-y, ale większość dopiero się za nie zabiera. Przypominamy o możliwości przekazania 1 procenta wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Zarządź swoim jednym procentem. Zrób dobry uczynek, bo to nie tylko nic Cię nie kosztuje, ale jest też proste – wystarczy wypełnić kilka pól w zeznaniu podatkowym. Urząd Skarbowy przekaże pieniądze wybranej przez Ciebie organizacji.

Do przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego zachęca widzów Polsatu Elżbieta Zającówna, aktorka i wiceprezes Fundacji Polsat.

Fot. Fundacja Polsat

Do przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego zachęca widzów Polsatu Elżbieta Zającówna, aktorka i wiceprezes Fundacji Polsat.

O możliwości przekazywania części podatku organizacjom pożytku publicznego (ich aktualny wykaz znajduje się na stronach WWW.pozytek.gov.pl i WWW.baza.ngo.pl ) informuje od połowy lutego Telewizja Polsat, która razem z Fundacją Polsat prowadzi kampanię „Twój 1 % ma wielką wartość!”. W bazie OPP znajduje się ponad 7 tysięcy organizacji, które mogą ubiegać się o 1 proc. podatku – są wśród nich zarówno organizacje charytatywne (np. zbierające pieniądze na leczenie dzieci i dorosłych), ekologiczne, społeczne, kulturalne. Każdy może wybrać cel, który wesprze swoim podatkiem.

Tymczasem z możliwości przekazania 1 proc. podatku korzysta mniej niż 40 proc. podatników. Częściej robią to ci, którzy sami rozliczają się z fiskusem (bo mają przychody z różnych źródeł, korzystają z ulg podatkowych). Ale 1 proc. może przekazać każdy podatnik!
 

Istniejąca od 1996 roku Fundacja Polsat sama również zbiera pieniądze z 1 procenta na swoją działalność. A działalność Fundacji Polsat koncentruje się na pomocy chorym dzieciom. Tylko w ubiegłym roku na ten cel Fundacja przeznaczyła ponad 19,7 mln zł. Najwięcej – prawie 10 mln zł – trafiło do szpitali i ośrodków, w których leczą się i rehabilitują dzieci. Te pieniądze wydawane są na remonty, modernizację, zakupy potrzebnego sprzętu. Fundacja sfinansowała leczenie i rehabilitację 3355 dzieci, dla kilkuset kupiła niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.
Ze wsparcia Fundacji korzysta m.in. trzyletnia Sandra, u której jeszcze przed urodzeniem lekarze zdiagnozowali wodogłowie. Rezolutna, uśmiechnięta dziewczynka jest rehabilitowana od trzeciego miesiąca życia. Pięcioletnia Iza, dziecko autystyczne, miała duże problemy z nawiązywaniem kontaktu z otoczeniem. Nie interesowała się zabawami z dziećmi, żyła we własnym świecie. Dzięki intensywnym zajęciom terapeutycznym i ogromnej pracy rodziców Iza chodzi dziś do przedszkola razem ze swoją siostrą bliźniaczką.
 

1 procent Twojego podatku naprawdę może poprawić czyjeś życie, więc nie rezygnuj z możliwości przekazania tych pieniędzy!
Pamiętaj, sprawdź czy wybrana organizacja figuruje w spisie OPP. Niektóre organizacje (najczęściej z powodów formalnych) są z niego co jakiś czas wykreślane. Jeśli przekażesz pieniądze takiej organizacji, która wypadła ze spisu, trafią one po prostu do budżetu państwa.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj