Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Włosy w ciąży i w pierwszym kwartale po porodzie

Wypadające w czasie ciąży włosy, mogą sygnalizować zdrowotny problem

Podczas ciąży nieustannie zmienia się wygląd włosów. Ciążowa burza hormonów wywiera duży wpływ na kondycję włosów przyszłej mamy. Na szczęście z reguły oddziałuje pozytywnie, niemniej nie zwalnia to ciężarnej z obowiązku regularnej pielęgnacji kosmyków, bowiem podwyższony poziom estrogenów, może przyczynić się do utraty części włosów.

Jeśli przed ciążą twoje włosy wykazywały tendencję do nadmiernego przetłuszczania, możesz w ciąży spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy.

Fot. iStockphoto

Jeśli przed ciążą twoje włosy wykazywały tendencję do nadmiernego przetłuszczania, możesz w ciąży spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy.

To jak włosy zareagują na podwyższony poziom hormonów, uzależnione bywa od kondycji włosów przed ciążą i od trymestru ciąży, w którym się jest. W przypadku włosów wykazujących tendencję do nadmiernego przetłuszczania, można spodziewać się wzmożonego łojotoku skóry głowy, a tym samym z potrzebą częstszego niż do tej pory ich mycia.

Wiadomo, że ciąża to czas, w którym organizm kobiety wymaga szczególnej pielęgnacji i opieki. Jakiekolwiek niedobory substancji odżywczych mogą również znacznie przyczynić się do obniżenia kondycji pasm, jak również ich wypadania. Jeśli więc zauważyłaś, że twoje włosy stały cieńsze i słabsze, w pierwszej kolejności powinnaś dokładniej przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi. Niebagatelną rolę odgrywa obecność składników takich jak chociażby żelazo czy cynk, bezpośrednio powiązanych zarówno ze wzrostem, jak i – w przypadku niedoborów - z utratą włosów.

Jeśli ilość wypadających podczas ciąży włosów jest jedynie nieco zwiększona, nie ma powodu do paniki. Jeśli jednak zauważysz, iż problem wypadania włosów przybiera na sile, bez wahania udaj się z wizytą do poradni lekarskiej. Utrata kosmyków może bowiem stanowić jedynie pierwszy, alarmujący czynnik, za pomocą którego twój organizm sygnalizować może poważniejsze problemy zdrowotne.

Problemem większości kobiet nie jest jednak wypadanie włosów w trakcie ciąży, a ich znaczna utrata około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. Podwyższony podczas ciąży poziom estrogenów po urodzeniu dziecka zaczyna wracać do normy, a jego gwałtowny spadek negatywnie wpływa na kondycję włosów. Ich objętość powraca do stanu sprzed ciąży.

Oczywiście zarówno w trakcie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka, niebagatelny wpływ na stan zdrowia twoich włosów, ma odpowiednia pielęgnacja. Naturalne, delikatne szampony oraz łagodne przeczesywanie kosmyków za pomocą szerokiej szczotki to podstawa ich piękna i zdrowia. Podczas rozczesywania nie wolno wyrywać włosów ani też nie należy wiązać ich w sposób mogący dodatkowo „szarpać” kosmyki.

 

*Adrianna Jakubczyk jest autorką portalu poświęconego włosom www.handsomemen.pl

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, kosmetyki dla mamy, dieta mamy, ciężarna, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj