Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od 30. tygodnia ciąży ostrożnie z kwasem foliowym w pigułkach!

Jedna z przyczyn astmy u dzieci

Kobiety, które w czasie ciąży łykają kwas foliowy, narażają swoje dzieci na astmę!

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Fot. iStockphoto

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

 

300 milionów chorych na świecie

Badania australijskich specjalistów to ważny element w walce z narastającą liczbą zachorowań na astmę w krajach wysokorozwiniętych. Astma oskrzelowa, zwana też dychawicą, jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą zapalną, która w konsekwencji ogranicza wydolność górnych dróg oddechowych z powodu niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju astmy są postępujące zmiany genetyczne, zachodzące m.in. pod wpływem zmieniających się warunków środowiska i stylu życia, liczba chorych rośnie więc z pokolenia na pokolenie. 
W ciągu ostatniej dekady podwoiła się globalna liczba cierpiących na to schorzenie. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dziś na świecie na astmę choruje 300 milionów ludzi, a do roku 2025 zapadnie na nią kolejne 100 mln. W Europie astma to przypadłość ok. 30 mln ludzi, a w niektórych społeczeństwach cierpi na nią nawet 40 proc. osób. Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, najwyższe wskaźniki zapadalności na astmę i choroby alergiczne stwierdza się w krajach wysokorozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Australia, Nowa Zelandia, Kanada. Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje już ponad 3 mln osób, w tym 200 tys. ciężko.
Według danych WHO co roku na astmę umiera ok. 255 tys. ludzi (w Europie – jedna osoba co godzinę). Jeden na 250 wszystkich zgonów na świecie spowodowanych jest astmą. Leczenie tej choroby w krajach Unii Europejskiej kosztuje rocznie prawie 17.7 mld euro. Fińscy naukowcy stwierdzili, że leczenie chorych na ciężką astmę jest ponad trzynastokrotnie droższe niż terapia ludzi cierpiących na łagodną jej formę. Z kolei z prac przeprowadzonych we Francji wynika, że nawet 86 proc. chorych na astmę oskrzelową jest niewłaściwie leczonych, a ponad 60. proc. nie przyjmuje żadnych leków. Tymczasem prawidłowe leczenie u około 90 proc. chorych pozwala na opanowanie astmy i umożliwia im normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zdrowe produkty, dieta, ciężarna, choroby, bezpieczeństwo

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj