Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od 30. tygodnia ciąży ostrożnie z kwasem foliowym w pigułkach!

Jedna z przyczyn astmy u dzieci

Kobiety, które w czasie ciąży łykają kwas foliowy, narażają swoje dzieci na astmę!

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Fot. iStockphoto

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

 

300 milionów chorych na świecie

Badania australijskich specjalistów to ważny element w walce z narastającą liczbą zachorowań na astmę w krajach wysokorozwiniętych. Astma oskrzelowa, zwana też dychawicą, jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą zapalną, która w konsekwencji ogranicza wydolność górnych dróg oddechowych z powodu niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju astmy są postępujące zmiany genetyczne, zachodzące m.in. pod wpływem zmieniających się warunków środowiska i stylu życia, liczba chorych rośnie więc z pokolenia na pokolenie. 
W ciągu ostatniej dekady podwoiła się globalna liczba cierpiących na to schorzenie. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dziś na świecie na astmę choruje 300 milionów ludzi, a do roku 2025 zapadnie na nią kolejne 100 mln. W Europie astma to przypadłość ok. 30 mln ludzi, a w niektórych społeczeństwach cierpi na nią nawet 40 proc. osób. Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, najwyższe wskaźniki zapadalności na astmę i choroby alergiczne stwierdza się w krajach wysokorozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Australia, Nowa Zelandia, Kanada. Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje już ponad 3 mln osób, w tym 200 tys. ciężko.
Według danych WHO co roku na astmę umiera ok. 255 tys. ludzi (w Europie – jedna osoba co godzinę). Jeden na 250 wszystkich zgonów na świecie spowodowanych jest astmą. Leczenie tej choroby w krajach Unii Europejskiej kosztuje rocznie prawie 17.7 mld euro. Fińscy naukowcy stwierdzili, że leczenie chorych na ciężką astmę jest ponad trzynastokrotnie droższe niż terapia ludzi cierpiących na łagodną jej formę. Z kolei z prac przeprowadzonych we Francji wynika, że nawet 86 proc. chorych na astmę oskrzelową jest niewłaściwie leczonych, a ponad 60. proc. nie przyjmuje żadnych leków. Tymczasem prawidłowe leczenie u około 90 proc. chorych pozwala na opanowanie astmy i umożliwia im normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 24-02-2015 17:36:05

    Zdziwił mnie ten artykuł bo przecież kwas foliowy jest w każdym suplemencie diety dla kobiet w ciąży. Ja taki łykałam nawet jeszcze po ciąży gdy karmiłam piersią.
  • dorota2010 | 08-03-2015 12:11:15

    Mam zalecenia od lekarza przyjmować kwas foliowy od początku do końca ciąży. Pierwszy raz słyszę, że kwas foliowy może zaszkodzić... Większość kobiet zażywa kwas do zakończenia ciąży, a nie które nawet - w tym ja brałam już wtedy gdy planowałam powiększyć rodzinę.
  • donnavito | 08-03-2015 22:09:33

    Pewnie ze jest w kazdym suplemencie, moze niektórym dziewczynom lekarz kazał zazywac dodatkową dawkę osobno.
  • edytta88 | 25-06-2016 18:24:22

    Szczerze to nie jestem przekonana... Przecież kwas foliowy wskazany jest już długo przed ciążą, no i w trakcie. Przed ciążą brałam, a w ciąży co prawda zmieniłam na folik mama, ale on w składzie też ma kwas foliowy i przecież jest typowo dla kobiet w ciąży ;-)

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zdrowe produkty, dieta, ciężarna, choroby, bezpieczeństwo

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj