Wykrycie jakiejkolwiek wady wzroku u dziecka przez rodziców jest trudne, bo niemowlę nie poskarży się na złe widzenie. Jednak takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk powieki czy ropienie oczu można samemu dostrzec i są to sygnały, by udać się do okulisty.
Również zmiany zachowania dziecka związane ze swędzeniem powiek, mrużeniem oczu itp. powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u okulisty.
Kiedy noworodek zaczyna widzieć?
Przychodząc na świat dziecko widzi słabo, jedynie niewyraźne plamy, lepiej kolory jaskrawe i zdecydowane. Dziecko zdrowe i urodzone w terminie widzi od razu po urodzeniu. Kilkutygodniowe niemowlę zaczyna skupiać wzrok, przede wszystkim na zbliżonych do niego twarzach mamy i taty. Wkrótce będzie świadomie patrzeć w oczy rodzicom, uśmiechem udowadniając, że ich rozpoznaje. Mające około roku dziecko widzi praktycznie tak samo, jak dorosły.
Rozwój wzroku u niemowlaka
Często spotykaną u maluszków nieprawidłowością jest uciekanie jednego lub obu oczek. U niemowlęcia do 3.miesiąca życia ma to najczęściej charakter fizjologiczny, zwykle później ustępuje bez śladu i nie wymaga żadnej ingerencji. Jeśli maluszek z tego nie wyrośnie około pierwszego roku życia, trzeba pokazać oczy okuliście. Zwykle korekcja zezującego oczka polega jedynie na zaklejaniu tego zdrowego, by zezujące pobudzać do ćwiczeń. Jeśli ćwiczenia okażą się niewystarczające, lekarz może zalecić noszenie okularów. Czasem zdarza się, że konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Wady wzroku u najmłodszych
Inne wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm też mogą występować u małych dzieci. Ich rzetelne zdiagnozowanie było trudne, dopóki nie wkroczył do okulistyki wysokiej klasy sprzęt.
Obecnie nawet u najmłodszych dzieci wykonywane są badania pozwalające wykryć i leczyć wady wzroku. Badania te nie są jednak powszechne, ani obowiązkowe. To od rodziców zależy, czy dziecko trafi do okulisty. A trafić powinno, jeśli trzyma oglądane zabawki, książeczki zbyt blisko twarzy, jeśli mruży oczy bez powodu, jeśli cierpi na bóle głowy, towarzyszące często astygmatyzmowi, czy jeśli niepokoi rodziców cokolwiek, co wiąże się z oczami i widzeniem dziecka.
toja51 | 08-05-2009 14:03:29
wojtaszek | 30-01-2015 14:33:58
martaleszno | 03-02-2015 17:23:56