Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak poradzić sobie z kolejką do leczenia?

Dzieci też muszą czekać na wizytę u specjalisty czy badania diagnostyczne

Mali pacjenci czekają na wizytę u specjalisty nawet kilka miesięcy. Najdłużej czeka się do ortodonty, do kardiologa dziecięcego i angiologa - wynika z badań Fundacji Watch Health Care. Tymczasem nie zawsze można czekać, bo w przypadku zdrowia czas to nie tylko pieniądz, ale również - zdrowie!

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.

Fot. Fotolia.pl

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.

Długie kolejki do lekarzy specjalistów stanowią ogromną barierę w dostępie do leczenia. Wydłużają czas rozpoczęcia leczenia (na diagnostykę także trzeba czekać), co może się przyczyniać do pogorszenia stanu zdrowia lub do jego utraty. - Długi czas oczekiwania na konsultację ze specjalistą oraz kolejki do badań diagnostycznych generują znaczące koszty dla systemu. Dzieje się tak dlatego, że po wielomiesięcznym oczekiwaniu na wizytę, a potem na diagnostykę, do placówek ochrony zdrowia często trafiają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, wymagającym specjalistycznego, często drogiego leczenia i rehabilitacji - mówi Karolina Skóra, dyrektor zarządzająca Watch Health Care.
 

Problem kolejek do lekarzy dostrzegł premier. Minister zdrowia ma go rozwiązać  – albo pożegna się ze stanowiskiem. Prace nad pomysłami, jak usunąć (lub zmniejszyć) kolejki do badań i specjalistów jeszcze zapewne potrwają, tymczasem pacjenci z kolejkami muszą się mierzyć każdego dnia. Dotyczy to również dzieci.

 

Czekają dłużej niż rodzice
 

Pomimo konstytucyjnego prawa do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku, dzieci na świadczenia zdrowotne muszą czekać średnio około 13 tygodni. W wielu przypadkach, czekają dłużej na leczenie niż ich rodzice.

Obecnie najgorzej wygląda sytuacja w stomatologii. Do ortodonty czeka się prawie dziewięć miesięcy. 2,5 roku trzeba czekać na leczenie aparatem ortodontycznym. W niektórych placówkach trwa to znacznie dłużej - mali pacjenci dostają aparat po czterech latach oczekiwania! Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach tak długie kolejki uniemożliwiają rozpoczęcie leczenia, np. ruchomy aparat ortodontyczny jest refundowany, ale tylko dzieciom do 12-go roku życia, więc jeśli zgłosi się np. 9-letnie dziecko, które 4 lata będzie musiało czekać, nie zostanie objęte bezpłatnym leczeniem.

– Niepokojące jest również to, że czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym wydłużył się w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku aż o 20 miesięcy – mówi Skóra. Pocieszające jest natomiast, że na leczenie próchnicy można dostać się znacznie szybciej, bo już po ok. dwóch tygodniach od zapisania się.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: refundacja, próchnica, ortopeda, ortodonta, okulista

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj