Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Najdłuższy marsz zaczyna się od pierwszego kroku

Pierwszy kroczek? Roczek!

Jak interpretować wybór roczniaka? Spytaliśmy o to wybitne osobistości zawodowo związane z przedmiotami, spośród których eBobas miał dokonać wyboru podczas urodzinowej wróżby. Na stole położyliśmy: monetę, lupę, stetoskop, kieliszek, różaniec i młotek. Przedmioty wymieniamy w kolejności narzuconej w głosowaniu przez użytkowników naszego portalu.

Pytanie o młotek zadaliśmy Lechowi Wałęsie, najsłynniejszemu robotnikowi świata. – Prezydent przebywa za granicą – usłyszeliśmy w jego biurze w Gdańsku. Wybór młotka wcale nie jest jednoznaczny. Stoczniowiec, przywódca ruchu, który zmienił historię Polski i świata, laureat Nagrody Nobla, wreszcie prezydent, doktor honoris causa najlepszych uczelni polskich i zagranicznych, znak firmowy Polski rozpoznawany od Nowej Zelandii po Grenlandię, jest tego najlepszym przykładem.

 

Wybór monety komentuje dla portalu eBobas.pl prof. dr hab. Jerzy Osiatyński, ekonomista:

Zdecydowanie lepiej położyć przed dzieckiem monetę, niż banknot. Co prawda istnieje niebezpieczeństwo, że będzie chciało ją połknąć, więc trzeba być czujnym. Banknot może zostać w sekundę podarty – poza tym on jest tylko pieniądzem. Natomiast moneta, to nie tylko środek płatniczy, ale najbardziej trafny sposób podejmowania życiowych decyzji: albo-albo, orzeł czy reszka. Bobas, który sięgnie po monetę, będzie umiał dokonywać życiowych wyborów. Prawdopodobieństwo, że będą one dobre jest takie samo, jakbyśmy nauczyli go najbardziej skomplikowanych metod probabilistycznych.
Co do bogactwa: w dzisiejszych czasach gwarantuje je wyłącznie dobrze umeblowana głowa, czyli wykształcenie. Jeśli więc rodzicom zależy na zapewnieniu dziecku może nie bogactwa, ale dostatniej przyszłości, powinni te monety pomnażać w postaci inwestycji, która sfinansuje dobre studia ich pociechy.

 

Wybór lupy komentuje dla portalu eBobas.pl prof. dr hab. Łukasz A. Turski, fizyk:

Położenie przed rocznym dzieckiem przedmiotów o symbolicznym znaczeniu nie ma wpływu na jego przyszłość, ale świadczy o tym, że rodzice, dziadkowie przyjaciele etc. dobrze mu życzą. Proponuję, by idąc z duchem czasu unowocześnić nieco tradycyjny zestaw. Lupa, kiedyś była symbolem wiedzy, dziś taką rolę może spełnić laptop – też na „l”.
Dajmy też dziecku do wyboru: MP3 (kariera w muzyce - może nie wyrośnie Chopin, ale talent ciut lepszy niż np. Doda.) CD ze zręcznościową grą komputerową (najlepsi chirurdzy laparoskopowi to namiętni gracze). Kartę kredytową (a nuż doczekamy się szefa dużego banku, wolnego od toksycznych długów). No i koniecznie miniaturkę piłki nożnej (premiera też kiedyś trzeba będzie zmienić).
A gdybyście naprawdę chcieli czegoś wspaniałego dla waszego dziecka, połóżcie koło kołyski "Krótką Historię Czasu" Hawkinga i tomik poezji Szymborskiej. Bo życie z nauką i poezją, to jest dopiero TO.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • toja51 | 31-03-2010 13:52:28

    Dzięki prof. Osiatyńskiemu nabrałam szacunku do monety)). Przyznaję, że nie traktowałam jej jako podpowiedź w dokonywaniu wyboru. Ale zacznę!

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, urodziny, rodzina, kinderbal

Polecamy

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Potliwość stóp może dokuczać także, gdy malec np. śpi, choć zdarza się to rzadko.

Potliwość stóp u dzieci. Leczenie, domowe sposoby

O poceniu się dziecięcych stóp rozmawiamy z Katarzyną Łukowską, pediatrą

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj