tekst sponsorowany

rozmiar czcionki

|

|

|

|

E-recepta online bez wychodzenia z domu?

To możliwe!

Czy wiesz, że możesz otrzymać receptę na potrzebne leki nawet w kilka minut od momentu, gdy przypomnisz sobie, że skończyło Ci się opakowanie? Nie musisz przy tym nawet wychodzić z domu, czy też zwalniać się z pracy. Takie rozwiązanie umożliwiają zdalne konsultacje z lekarzem, których efektem może być e-recepta online. Co należy o nich wiedzieć?

Mobilna recepta – czy to możliwe?

Nie zawsze pacjent ma możliwość dojechania do lekarza w dogodnym dla siebie terminie. Może być to związane z pracą zmianową, długimi kolejkami do specjalisty, jego placówką stacjonarną w innym mieście, czy też wyjazdem wakacyjnym. Zdarza się, że leki potrzebne są niemal od ręki i ciężko znaleźć lekarza, do którego umówić można się bez wcześniejszego oczekiwania. W tej sytuacji bardzo dobrze sprawdzają się recepty wystawiane przez Internet – ich mobilność docenić można między innymi z tego powodu, że nie wymagają wychodzenia z domu czy zwalniania się z pracy.

Recepty online są dokumentami pełnoprawnymi, które wystawia się pacjentom po konsultacjach medycznych odbywających się przez Internet. Dokumenty te uprawniają do wykupienia leków w aptece, a sama procedura nie różni się w tym przypadku od wykupywania leków z recepty otrzymanej stacjonarnie. E-recepta online wysyłana jest do pacjenta mailowo i zapisuje się w jego IKP, ponadto kod e-recepty przychodzi SMS-em.

Wystawienie recepty online – kto oferuje?

Mobilna recepta jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, które uniezależnia pacjenta od godzin pracy lekarza czy konieczności dojazdu do miejsca, gdzie konsultacje się odbywają. Wystawienie recepty online oferuje sporo podmiotów medycznych prywatnych – na szybko wystawioną e-receptę online możemy liczyć między innymi za pośrednictwem strony NaszaRecepta. Aby jednak recepta online mogła być wystawiona, należy opłacić koszt konsultacji zdalnej, a także rzetelnie uzupełnić dostępny formularz medyczny. Lekarz przeanalizuje odpowiedzi zawarte w formularzu, by na tej podstawie określić wskazania i wykluczyć przeciwwskazania do stosowania danego leku przez pacjenta.

Trzeba wiedzieć, że e-recepty nie są płatne, bez względu na to kto i jak je wystawia. Jeśli jednak pacjent decyduje się na korzystanie z prywatnych konsultacji lekarskich, będzie musiał zapłacić za nie, gdyż nie są pokrywane przez NFZ. Opłata nie dotyczy jednak wystawiania e-recepty, a lekarz nie ma obowiązku jej wystawienia. Decyzja każdorazowo pada po analizie danych zebranych w wywiadzie medycznym. W przypadku braku wskazań lub wykrycia poważnych przeciwwskazań, do stosowania leku przez daną osobę, nie będzie możliwości wystawienia jej e-recepty.

Recepty online bez wychodzenia z domu – o czym pamiętać?

Załóżmy, że pacjentowi zostanie wystawiona e-recepta online i otrzyma on wiadomość SMS z kodem uprawniającym do wykupienia leków w aptece. W jaki jednak sposób można sprawdzić, co konkretnie zawiera e-recepta? Logowanie do swojego profilu IKP to jedna z najprostszych opcji, gdyż w tym miejscu zapisywane są wszystkie zdarzenia medyczne pacjentów. Warto wiedzieć, że program do recept online wysyła pacjentom również wiadomość e-mail z e-receptą w formie pdf. Logując się do swojej skrzynki, można również sprawdzić zalecenia lekarza dotyczące dawkowania leku.

Wszystkie e-recepty mają ponadto określony czas ważności, a tego warto pilnować, gdyż jego przekroczenie jest równoznaczne, z tym że leku wykupić już się nie da. Ważność recepty i stopień jej realizacji (np. przy receptach realizowanych częściowo, w miarę zapotrzebowania) również sprawdzić można w IKP.

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj