Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.
Ale przede wszystkim kikutka pępowiny nie należy się bać, a takie uczucie towarzyszy chyba wszystkim mamom, które mają z nim do czynienia po raz pierwszy.
Pielęgnowany we właściwy sposób wyschnięty pępek, kikut pępowiny odpadnie po upływie około dwóch tygodni (od 10 do 14 dni). Miejsce to zagoi się szybciej, jeśli będzie suche i jeśli dostęp do niego będzie miało powietrze. Na początku kikut pępowiny ma jasny kolor – niebieskobiaławy. Kiedy wysycha, po kilku dniach ciemnieje i wreszcie staje się całkiem czarny i twardy. Wtedy odpada.
Pępek: roztwór spirytusu do przemywania
Przygotuj 70 proc. roztwór spirytusu (o proporcjach dwa do jednego, np. dwie łyżki 96 proc. spirytusu i jedna łyżka wody). Zawsze przy zmianie pieluszki obmywaj wszystkie fałdki dookoła pępuszka. Zamocz w spirytusie patyczek do czyszczenia uszu albo wacik, odchylaj, przesuwaj i unoś kikut. To nie boli! Właśnie w ten sposób nie dopuścisz do tego, by pojawiła się ropa, która świadczy o infekcji.
Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli. Ważne jest, żeby kikut pępowiny przez cały czas gojenia był suchy. Oczywiście, nic się nie stanie, jeśli kilka kropli spadnie na niego podczas kąpieli.
Pępek: co robić, gdy nie odpada lub śmierdzi
Możesz używać pieluszek ze specjalnym otworem na pępek, ale jest to drogi wynalazek. Jeśli założysz zwykłą pieluszkę, zawsze podwiń ją tak, żeby nie zasłaniała i nie dusiła wystającego pępka. Dostęp powietrza w pielęgnacji pępka jest bardzo ważny.
Utrzymywanie pępuszka w czystości jest bardzo ważne ponieważ infekcja pępka jest bardzo niebezpieczna, może doprowadzić do zakażenia całego organizmu nawet w kilka godzin!
Gdy w okolicach pępka pojawi się zaczerwienienie, ropa i wyczujesz, że pępek wydziela nieprzyjemny zapach, czyli po prostu - śmierdzi, natychmiast udaj się z dzieckiem do lekarza!