Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zasiłek rodzicielski dla młodych rodziców od 1 stycznia 2016 roku

Tysiąc złotych na dziecko przez rok

Od nowego roku niemal 125 tysięcy osób zyska prawo do zasiłku z tytułu narodzin dziecka – tysiąc złotych będzie wypłacane przez rok wszystkim rodzicom, którzy są pozbawieni prawa do zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego z tytułu posiadania ubezpieczenia społecznego. Skorzystają przede wszystkim studenci, bezrobotni i pracujący na tzw. umowach śmieciowych.

Tysiąc złotych na dziecko - taki zasiłek będzie przysługiwał młodym rodzicom, m.in. pracującym na umowach śmieciowych

Fot. Fotolia.pl

Tysiąc złotych na dziecko - taki zasiłek będzie przysługiwał młodym rodzicom, m.in. pracującym na umowach śmieciowych

To dobra wiadomość dla młodych rodziców, z których wielu nie może nawet marzyć o stałej pracy, która uprawnia do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Do tej pory w czasie urlopu macierzyńskiego zasiłek dostawali tylko ci, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę oraz osoby samozatrudnione, samodzielnie opłacające składki ubezpieczeniowe.

Uwaga! O zasiłek będą się mogli ubiegać również rodzice, których dziecko urodzi się przed 1 stycznia 2016 r. Świadczenie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia (ale jeśli urodzą się bliźniaki czy wieloraczki – odpowiednio dłużej).

Świadczenie jest niezależne od dochodu rodziny i będzie można je otrzymywać w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka przez 52 tygodnie, przez 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci, 67 tygodni - trójki, 69 tygodni - czwórki, a przy piątce i więcej - 71 tygodni.

Tysiąc złotych na dziecko będzie wypłacane na rękę, jest to kwota nieopodatkowana. Aby je otrzymać, rodzic będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Wszystkich informacji trzeba szukać w urzędach gmin (lub na ich stronach internetowych). Na złożenie wniosku rodzice mają trzy miesiące od narodzin dziecka, jeśli się spóźnią – świadczenie będzie wypłacane od chwili złożenia wniosku (czyli stracą świadczenie za pierwsze miesiące).

Według ekspertów nowe rozwiązanie, wprowadzone jeszcze przez poprzedni rząd, jest pozytywnym sygnałem. Jednak zdaniem większości z nich, rodziny będą chętniej decydować się na dzieci, gdy ustabilizuje się sytuacja na rynku pracy, firmy będą oferować stałe zatrudnienie i podwyższą pensje. Takie wnioski można też wysnuć, analizując wyniki głosowania w naszej ankiecie – nie zasiłki, ale stabilność zatrudnienia i lepsze zarobki stwarzają warunki do powiększania rodziny.

Tego specjalnego świadczenia nie dostaną osoby, którym przysługuje zasiłek macierzyński. Ale uwaga – od 1 stycznia 2016 roku minimalna wysokość zasiłku macierzyńskiego nie będzie mogła być niższa niż tysiąc złotych netto miesięcznie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: urlop macierzyński, urlop rodzicielski

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj