Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Karmienie niemowląt po 6 miesiącu

Połowa żółtka do zupki

Dla mam, które trzymają się zaleceń lekarzy i karmią wyłącznie piersią, rozpoczyna się nowy etap - wprowadzanie do diety dziecka nowych smaków.

Karmienie niemowląt po 6. miesiącu. Dieta niemowlaka wzbogaca się o kolejne warzywo - buraki.

Fot. Fotolia.pl

Karmienie niemowląt po 6. miesiącu. Dieta niemowlaka wzbogaca się o kolejne warzywo - buraki.

Dzieci te na początku drugiego półrocza życia poznają marchewkę, ziemniaczki, dynię, pietruszkę, brokuł, seler, kalafiora. Rozszerzanie diety niemowlaka opiera się na stałej zasadzie: po 2-3 łyżeczki każdego warzywa z osobna i po paru dniach dokładamy następne. Dopiero, gdy mamy pewność, że malec toleruje te warzywa, możemy je połączyć, np. dynię z marchewką. Z owoców na tym etapie wprowadzamy jabłko i czarną jagodę.

Możemy podawać także mięsa: kurczaka, indyka, królika i ryby: pstrąga, mintaja, dorsza, morszczuka, potem halibuta, łososia, makrelę.

Mięso należy ugotować osobno i dodać do zupki. Podajemy je 5 razy w tygodniu (ok. 10 g w porcji), a rybę dwa razy (ok. 10 g w porcji). Do zupek, co drugi dzień, należy podawać ugotowane pół żółtka jaja.

Karmienie niemowląt po 6 miesiącu, żywionych mlekiem modyfikowanym

A co z dziećmi, które są karmione mieszankami mlecznymi i ich dieta została rozszerzona już kilka tygodni wcześniej? Takim dzieciom należy zwiększyć porcje niemlecznego jedzenia, a mleko wzbogacić kaszkami zbożowymi glutenowymi. Na przykład rano można podać porcję mleka z dodatkiem jednej łyżeczki kaszki, druga porcja może być uzupełniona łyżeczką kleiku bezglutenowego.

Jadłospis dziecka wyraźnie się poszerza. Na obiad może ono dostać zupka z jarzyn z połową żółtka (co drugi dzień) i z gotowanym mięsem lub rybą. Na deser podajemy kaszkę na mleku lub deser mleczno-owocowy przygotowany na mleku modyfikowanym.
 

Dieta dziecka po 6 miesiącu – nowe produkty

Nowe warzywo w diecie to buraczek.

Nowe owoce:
- malina,
- morela.

Karmienie niemowląt po 6 miesiącu – porady

Owoce podajemy dziecku w formie przecierów (lub skrobane łyżeczką). Uwaga! Na tym etapie nie można jeszcze podawać dzieciom nabiału, na przykład jogurtów. Choć w ofercie dań gotowych producenci mają szeroką gamę deserów owocowych z dodatkiem mlecznym, które rekomendowane są od 6. miesiąca życia, nie sięgajmy po nie przedwcześnie (można oczywiście zapytać pediatrę, co sądzi na ten temat).

Nabiał można podawać dzieciom dopiero po 10. miesiącu życia. Jeśli malec zacznie dostawać go znacznie wcześniej, może to prowadzić do rozwoju alergii, obciążenia układu pokarmowego, wysypek i bólu brzucha.

 

Rozszerzanie diety dziecka po 6. miesiącu - dopajanie

W drugim półroczu dziecko powinno dostawać też codzienną porcję napojów. Podstawą dopajania jest woda, ale dziecku można też podawać np. rozcieńczony wodą kompot owocowy przygotowany bez cukru czy mocno rozcieńczone napary ziołowe: rumianku, lipy, melisy, herbatki koperkowej. Nie sięgajmy po gotowe herbatki w granulkach, stojące na półkach z produktami dla dzieci. Większość jest słodzona, a cukier zaburza apetyt dzieci i uzależnia je od słodkiego smaku.

Wprowadzając soki owocowe czy warzywne najlepiej je samemu wyciskać i rozcieńczać wodą. Soki z warzyw i owoców są źródłem wielu cennych składników pokarmowych ale mimo że przecierowe soki dostarczają błonnika i witamin, ich nadmiar w żywieniu dzieci nie jest wskazany. Dziennie możesz podać dziecku nie więcej niż pół szklanki soku.

Najlepszym rozwiązaniem na zaspokojenie pragnienia malucha jest woda: naturalna, źródlana, niskozmineralizowana, posiadająca odpowiedni atest.

 

Rozszerzanie diety niemowląt, rozszerzanie diety małych dzieci - porady eksperta, schematy żywienia.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna94.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj