Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zasady stosowania ibuprofenu i paracetamolu w zbijaniu gorączki u dziecka

Co robić, gdy gorączka powraca?

Na ogół gorączkę u dziecka daje się zbić już po pierwszej dawce leku. Zdarzają się jednak sytuacje – na przykład podczas trzydniówki, wirusowego zapalenia gardła czy anginy, gdy wysoką gorączkę udaje się zbić tylko na dwie, trzy godziny. Domowe sposoby obniżania temperatury się nie sprawdzają, a następną dawkę leku można dziecku podać za kilka godzin.

Czasami, aby zbić wysoką gorączkę, trzeba sięgnąć po więcej niż jeden lek przeciwgorączkowy. Ważne, by dwa leki stosować ściśle według wskazówek

Fot. Fotolia.pl

Czasami, aby zbić wysoką gorączkę, trzeba sięgnąć po więcej niż jeden lek przeciwgorączkowy. Ważne, by dwa leki stosować ściśle według wskazówek

Taką sytuację miała mama czteroletniego Franka. Ból zaczerwienionego gardła, wysoka temperatura – pediatra zdiagnozował anginę. Obok antybiotyku zalecił podawanie ibuprofenu, jako leku działającego przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lekarz uprzedził jednak, że w pierwszych dwóch dniach choroby gorączka może u dziecka powracać. – Gdyby temperatura przekraczała 38,5 stopnia Celsjusza, proszę podać paracetamol. Lekarz zostawił też szczegółową rozpiskę, o której dziecko powinno otrzymać dawki leków: ibuprofen o 8.00, 16.00 i 24.00. W razie potrzeby – i tylko w razie potrzeby – o 12.00 i o 20.00 lekarz zalecił podanie paracetamolu. – Franek przez ponad dobę walczył z naprawdę wysoką gorączką i możliwość włączenia dodatkowego leku bardzo nas uspokajała – mówi mama chłopca.

Lekarze podkreślają, że zawsze jeśli jest wysoka gorączka, priorytetem jest jej zbijanie. Temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza, jeśli się utrzymuje dłużej lub powraca, jest niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka, może szybko doprowadzić do odwodnienia. Jeśli więc jeden lek i naturalne sposoby obniżania gorączki nie działają, trzeba sięgnąć po dodatkowy specyfik.

Paracetamol powinni mieć w apteczce rodzice noworodków – jest to bowiem jedyny lek przeciwgorączkowy, jaki można podawać dzieciom do 3. miesiąca życia, oczywiście ściśle według wskazówek lekarza lub farmaceuty, a także instrukcji umieszczonych na opakowaniu.

Od 3. miesiąca życia dziecka jest już wybór: gorączkę można zbijać paracetamolem jak i ibuprofenem, najbezpieczniejszym wśród niesterydowych leków przeciwzapalnych. Ibuprofen działa przy tym nie tylko przeciwgorączkowo, ale również przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego, dlatego ibuprofen lepiej się sprawdzi przy ząbkowaniu. Wielu rodziców podkreśla, że ze względu na kompleksowe działanie jest to dla ich dzieci lek pierwszego wyboru.

Ibuprofenu nie można stosować u dzieci z biegunką, chorujących na zapalenie układu moczowego i tych, które mają problemy z nerkami.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: ewelina_katarzyna_s.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj