Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak nie wpaść w pętlę zadłużenia?

70 proc. Polek spłaca co miesiąc raty kredytów

Prawie 70 proc. Polek co miesiąc, oprócz bieżących wydatków w domowym budżecie musi znaleźć pieniądze na spłatę różnego rodzaju rat. Kredyty mieszkaniowe, samochodowe, konsumpcyjne… Z raportu TNS OBOP i Krajowego Rejestru Długów wynika, że coraz więcej z nas zaciąga również kredyty po prostu na życie.

W dwóch kategoriach długów, rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Długów, kobiety stanowią nieznaczną większość dłużników: rachunki za telefon oraz czynsze.

Fol BE&W

W dwóch kategoriach długów, rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Długów, kobiety stanowią nieznaczną większość dłużników: rachunki za telefon oraz czynsze.

- Polki biorą najczęściej kredyt na życie - by starczyło od pierwszego do pierwszego. Aż 41 proc. przyznało, że zaciągnęło pożyczkę na podstawowe produkty i usługi potrzebne do codziennego funkcjonowania, jedna trzecia - na mieszkanie, jedna piąta na samochód - komentuje wyniki raportu dziennikarka Katarzyna Bosacka.
Prawie połowa Polek przynajmniej raz w życiu korzystała z kredytu. Najczęściej by pokryć koszty podstawowych produktów i usług (43 proc.) oraz aby sfinansować zakup domu lub mieszkania (31 proc.).

Choć w Krajowym Rejestrze Długów kobiety wciąż stanowią mniejszość dłużników, z każdym rokiem ich przybywa. - W 2008 było ich ok. 33 proc., obecnie ok. 38 proc. Trzeba jednak przyznać, iż panie rozsądniej podchodzą do wydatków. Z przeprowadzonego przez TNS OBOP w maju sondażu na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 48 proc. kobiet deklaruje, że stara się nie zaciągać długów, a 30 proc. zadłuża się, ale zawsze spłaca swoje zobowiązania – mówi Andrzej Kulik, rzecznik KRD. W dwóch kategoriach długów, rejestrowanych w KRD, kobiety stanowią nieznaczną większość dłużników: rachunki za telefon oraz czynsze.

Sygnały ostrzegawcze

Eksperci od planowania finansów podkreślają, że zadłużanie może wymknąć się spod kontroli. 

Istnieją dwa podstawowe sygnały ostrzegawcze, na które trzeba zwrócić uwagę.

- W wymiarze finansowym problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy coraz częściej pożyczać pieniądze dla pokrycia różnych zobowiązań.

- W wymiarze psychologicznym pierwszym niepokojącym sygnałem jest wstyd, poczucie dyskomfortu, gdy mowa jest o długach, niekoniecznie naszych własnych. Pojawia się też tendencja do zamartwiania się i tworzenia czarnych scenariuszy. Myśli o nadchodzącym terminie spłaty dręczą nas nawet, gdy powinniśmy się wyciszyć, np. pod koniec dnia, tuż przed zaśnięciem – wyjaśnia Roman Pomianowski, psycholog, koordynator programu wsparcia zadłużonych.

Pomoc psychologa może wystarczyć, by samodzielnie uporządkować swoje finanse, zdyscyplinować wydatki i rozplanować systematyczną spłatę długów. Może jednak również być potrzebna do tego, by dłużnik odważył się podjąć negocjacje z wierzycielami i ustalić nowe warunki spłaty zadłużenia.

Pomoc psychologiczna może okazać się też niezbędna, by zerwać z zakupoholizmem, który jest formą współczesnego uzależnienia (są nawet ośrodki, które obok terapii alkoholizmu czy narkomanii, prowadzą również leczenie uzależnienia od zakupów). - Dla wielu osób niekontrolowane zakupy to sposób odreagowania stresu, musimy więc opanować także inne techniki relaksacji. Aby naprawdę wyleczyć się z zakupoholizmu potrzeba jednak czegoś dużo więcej: zmiany filozofii życiowej – wyjaśnia Roman Pomianowski.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Doris85 | 07-04-2015 19:38:09

    Każdy z nas na którymś etapie życia marzy o własnym domu, mieszkaniu czy lepszym samochodzie. I właśnie po to, aby te pragnienia spełnić są wszelkiego rodzaju kredyty. Ale zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary i dobrze rozważyć wszystkie aspekty takiego długoletniego związku z kredytem, aby później nie popaść w kłopoty finansowe. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale uważam, że jeśli mnie na coś ...
  • malinka2010 | 11-03-2018 22:35:09

    Ludzie na całym świecie się zadłużają i nie robią z tego tragedii. Spłacam kredyt mieszkaniowy, i jestem szczęśliwa bo w przeciwnym razie musielibyśmy mieszkać u teściów na jednym pokoju. Bank Raiffeisen dał nam możliwość że 2 razy w roku można obniżyć raty o połowę a raz nawet wcale nie płacić.
  • Virginia | 25-11-2018 13:56:23

    Myślę, że nie biorąc chwilówek i jakiś dziwnych, podwodnych pożyczek. To podstawa nie ładowania się w kłopoty. Jeśli jednak już je mamy, to też nie można od razu przechodzić w stan czarnych myśli. To tylko pieniądze i na pewno jest z tej sytuacji jakieś wyjście. Kiedyś czytałam o kredycie konsolidacyjnym. Myślę, że to doskonałe wyjście z sytuacji, która wydaje się być bez wyjścia.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: oszczędzanie, budżet domowy

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Niedojrzała skóra malucha jest podatna na wszelkie urazy. Może je spowodować wycieranie cieknącej śliny czy wystawienie dziecka w wózku z przesuszonego mieszkania na chłodne powietrze.

Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj