Jest już najnowsza lista najczęściej nadawanych imion w 2013 roku. Najpopularniejsze imię dla dziewczynki to nie Julia, a Lena. U chłopców zwyciężył Jakub.
Dziewczynek, którym rodzice nadali imię Lena było w 2013 roku 10,003. Jakubów przybyło nam 9,619.
Lista najpopularniejszych imion od ponad dziesięciu lat prawie się nie zmienia. Rodzicom podobają się Julie, Zuzanny oraz Maje, a wśród imion męskich: Kacper, Filip, Szymon i Jan.
Tosia i Hania pną się do góry
I tak, w roku 2012, obok Jakuba stała Julia, która teraz została zastąpiona Leną. Tak więc Julia w 2013 r. spadła na drugą pozycję, ale przez dekadę była najczęściej wybieranym imieniem żeńskim. Zaraz za nią stoi Zuzanna, która w 2012 r. była na czwartej pozycji. Maja spadła o jedno oczko i jest teraz na 4 pozycji. Zofia poprawiła swoje notowania - z 10 miejsca na 5. Zaraz za nią, podobnie jak w 2012 r., jest Amelia. Wyżej w rankingu znalazła się Hania - obecnie jest na siódmym miejscu (w 2012 otwierała drugą dziesiątkę imion). W pierwszej dwudziestce, na ostatnim miejscu pojawiła się Antonina. Z pierwszej dwudziestki popularnych imion wypadła natomiast Milena.
Efekt Franciszka nad Wisłą?
W pierwszej piątce najczęściej nadawanych imion dla chłopców, nie odnotowano większych zmian. Nadal najwięcej jest chłopców o imieniu: Jakub, Kacper, Filip, Szymon i Jan. Antoni zamienił się z Michałem miejscami i teraz jest o oczko wyżej niż w 2012 r. Skoczył do góry Wojciech - z 10. na 8. miejsce. Spadek odnotował Bartosz, który w 2013 roku znalazł się na 10. miejscu podczas gdy dwa lata temu był na 9. pozycji. Aż o siedem pozycji przesunął się do góry Franciszek, spadł natomiast Maciej (o dwa oczka). W pierwszej dwudziestce, na ostatniej pozycji, pojawił się Alan.
Ciekawie przedstawia się zestawienie imion najrzadziej nadawanych w minionym roku. Coraz mniej pojawia się na świecie dziewczynek o imieniu: Adelina, Aida, Daniella, Jessika, Karmen, Vivian, Zoya. W przypadku imion dla chłopców rodzice coraz rzadziej wybierają takie, jak: Brandon, Bogusz, Collin, Jack, Philipp czy Yasin. Popularnością nie cieszą się także imiona staropolskie takie jak Mieczysław czy Siemowit, a także nadawane u naszych wschodnich sąsiadów, imiona: Witalij i Wadim.