Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od 30. tygodnia ciąży ostrożnie z kwasem foliowym w pigułkach!

Jedna z przyczyn astmy u dzieci

Kobiety, które w czasie ciąży łykają kwas foliowy, narażają swoje dzieci na astmę!

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Fot. iStockphoto

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Nowe badania naukowe wykazały związek między zażywaniem podczas ciąży preparatów zawierających kwas foliowy a wystąpieniem astmy u dzieci. Uczeni biją na alarm – w krajach wysokorozwiniętych na tę chorobę cierpi coraz więcej osób.

 

Niespodziewane skutki uboczne suplementów

Wyniki badań przeprowadzonych w Robinson Institute na uniwersytecie w Adelajdzie rzucają światło na gwałtowny wzrost zachorowań na astmę w krajach wysokorozwiniętych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Australijscy badacze – Michael Davies, Melissa Whitrow, Vivienne Moore i Alice Rumbold – ogłosili, że przyjmowanie kwasu foliowego w ostatnich tygodniach ciąży wyraźnie zwiększa ryzyko, że dziecko zapadnie na tę groźną chorobę.

Prof. Michael Davies, dyrektor Robinson Institute i kierownik grupy prowadzącej badania, uważa, że suplementy zawierające kwas foliowy zalecane ciężarnym, by zapobiegać uszkodzeniom płodu, mogą mieć „niespodziewane skutki uboczne”.
– W naszych badaniach powiązaliśmy przyjmowanie kwasu foliowego w późnej ciąży ze zwiększonym ryzykiem astmy u dzieci, ale nie mamy dowodów, że podobne działanie może mieć suplementacja tego związku we wczesnej ciąży – mówił prof. Davies w magazynie „American Journal of Epidemiology, gdzie opublikowano wyniki australijskich badań.



 

Jedna trzecia zdiagnozowana


Uczeni przebadali ponad 557 kobiet – w latach 1998-2008. Dwukrotnie ocenili ich dietę i suplementy przyjmowane w czasie ciąży, a potem przebadali ich dzieci po 3,5 i 5,5 roku od narodzin. Astmę stwierdzono u 11,6 proc. trzylatków i u 11,8 proc. pięciolatków. Prawie jedna trzecia z tych malców miała przewlekłą astmę.

Kwas foliowy to witamina z grupy B (B9). Obecnie zaleca się, by kobiety przyjmowały go 0,4 mg dziennie na miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę oraz w trakcie pierwszego trymestru. Taka suplementacja – zdaniem specjalistów – zmniejsza ryzyko zespołu wrodzonych wad układu nerwowego, m.in. niedorozwoju mózgu i rdzenia kręgowego. Większość tych wad powstaje zwykle w pierwszych 28 dniach ciąży, często nawet zanim kobieta orientuje się, że spodziewa się dziecka.

– Nasze badania potwierdzają te zalecenia, nie stwierdziliśmy bowiem wzrastającego ryzyka zachorowania na astmę u dzieci, jeśli kwas foliowy podawany był w okresie poprzedzającym ciążę i we wczesnym jej okresie (do 16. tygodnia ciąży) – tłumaczy prof. Davies. – Powinno się jednak zmienić zalecenia dotyczące przyjmowania tego związku w późniejszym okresie ciąży (od 30. tygodnia).

Prawie połowa biorących udział w badaniach kobiet łykała suplementy zawierające kwas foliowy, 56 proc. z nich przyjmowało zalecaną dzienną dawkę 0,4 mg we wczesnej ciąży. – Nasze prace pokazują, jak ważne jest dostosowywanie dawki kwasu foliowego do okresu ciąży, by zoptymalizować ochronę układu nerwowego płodu, jaką zapewnia ta substancja, a jednocześnie nie zwiększać ryzyka zachorowania dziecka na astmę – przekonuje dyrektor Robinson Institute.
Australijczycy nie stwierdzili, by w jakimkolwiek okresie ciąży szkodził kwas foliowy pochodzący z naturalnej, dobrze zbilansowanej diety. Zawierają go m.in. szpinak, szparagi, soczewica, brokuły, wzbogacone ziarna, orzeszki ziemne i sok pomarańczowy.



 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zdrowe produkty, dieta, ciężarna, choroby, bezpieczeństwo

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Dziecko ma prawo do złości, ale nie ma prawa do agresji.

Dziecko ma prawo do złości, nie ma prawa do agresji

Rzucanie się na podłogę, krzyk, kopanie podłogi i bicie jej rękami , uderzanie głową w podłogę, to sposoby dziecka na wyładowanie złości. W ataku furii nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

czytaj

W wieku niemowlęcym rogowacenie skóry objawia się rzadko. Rogowacenie skóry najczęściej występuje u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia i może współistnieć z AZS.

Nadmierne rogowacenie skóry

Mama trzynastomiesięcznego Rafałka jest przerażona po ostatniej wizycie u dermatologa. U chłopca stwierdzono przymieszkowe rogowacenie skóry. Krostki, które maluch ma na buzi, rączkach i nóżkach utrzymują się już prawie rok. Lekarz rodzinny uspokajał, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj