Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły

Celebracja gromadzenia szkolnej wyprawki dobrze usposabia dzieci

O tym jak przygotować dziecko na pójście do szkoły i kiedy zacząć kompletować wyprawkę rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Fot. iStockphoto

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Zastanawiam się jak takie maluchy poradzą sobie z ogromnym hałasem w szkole, jak będą sobie radzić z higieną. Mam tu na myśli mycie rąk przed posiłkami, zębów po jedzeniu.

W klasach 1-3 panie w szkole równie mocno dbają o higienę, co panie w przedszkolach. Nawet w programie nauczania są tematy poświęcone higienie. Poza tym dzieci należy uczyć samodzielności. Oczywiście należy je pilnować, czy umyły ręce i zęby, ale gdy raz czy drugi tego nie zrobią, to raczej nie powinno wpłynąć na ich ogólny stan zdrowia.

 

Jakie mogą być konsekwencje zmiany otoczenia dla bardzo wrażliwych dzieci?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dla każdego dziecka skutki braku gotowości do szkoły mogą być różne. Możemy obserwować u nich problemy natury emocjonalnej objawiające się moczeniem nocnym, regresem do wcześniejszych form radzenia sobie z emocjami (ssanie kciuka). Część dzieci może mieć kłopoty z zachowaniem np. przeszkadzać na lekcjach. A jeszcze inne mogą wycofać się z relacji interpersonalnych. Należy bardzo czujnie obserwować pociechę i reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu. Pierwszy dzień w szkole będzie emocjonujący, zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Dlatego warto w tych dniach zachować stoicki spokój.

 

*Urszula Sajewicz-Radtke specjalizuje się w psychologii wspomagania rozwoju, specjalistycznej diagnozie psychologicznej, psychologii edukacji oraz systemowej terapii rodzin. Jest certyfikowanym terapeutą metody wspomagania rozwoju poznawczego Instrumental Enrichment. Pracuje w sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Tęcza" w Gdańsku.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sarahia, cendrusia, morawinka.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Jednocentymetrowy miesięczny przyrost głowy u dziecka z donoszonej ciąży i dwucentymetrowy u wcześniaków to norma.

Główka noworodka i niemowlaka

Asymetryczna główka noworodka nie powinna nas martwić. - Główek idealnych nie ma – mówi pediatra.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj