Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły

Celebracja gromadzenia szkolnej wyprawki dobrze usposabia dzieci

O tym jak przygotować dziecko na pójście do szkoły i kiedy zacząć kompletować wyprawkę rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Fot. iStockphoto

Dzieci są dumne, że idą do szkoły, ciekawe tego, co tam może je spotkać, ale też niepewne, bo wiedzą, że czekają je nowe wyzwania.

Pierwsze dni w szkole mogą być wspaniałym przeżyciem, ale też lekcją dla dziecka, które uczy się, że po pierwszym zachłyśnięciu nowością przychodzi czas pracy i rutyny. Niektórym małym uczniom szkoła przestaje się wtedy podobać i nie chcą chodzić na lekcje. Czy powinniśmy wtedy ustąpić?
 

Absolutnie nie. Mały uczeń może się buntować, jednak litowanie się nad nim z tego powodu sprawi, że poczuje, że dzieje mu się krzywda. Każda nieobecność w szkole może nawarstwiać stresy i obowiązki. Dlatego warto przyzwyczajać dziecko do systematyczności. Jak reagować, gdy dziecko nagle zacznie skarżyć się na bóle brzucha czy inne objawy somatyczne, żeby nie iść do szkoły?
Należy dowiedzieć się jaka jest tego przyczyna. Na początek należy porozmawiać z nauczycielem, można też udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i poprosić o obserwację zajęć przez psychologa lub pedagoga szkolnego. Nie radzę w takim momencie unikać szkoły, bo może to nauczyć dziecko, że to dobry sposób rozwiązania problemu. Poza tym powrót do szkoły po przerwie może być bardzo trudny.

 

Czy taka „choroba na szkołę” może trwać długo?

To zależy od dziecka i przyczyny. U niektórych po wyeliminowaniu przyczyny, objawy szybko ustąpią, inne dzieci będą potrzebowały więcej czasu na odzyskanie zaufania do szkoły. Ważne, by rodzice w tym trudnym czasie okazywali ogromne wsparcie. Zadaniem rodziców, nauczycieli jest pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji.

 

W zerówce dzieci sporo czasu poświęcają na zabawę, zaś w pierwszej klasie, pomimo obietnic, jest to ponoć nie do zrealizowania ze względu na napięty program nauczania. Czy takie maluchy wytrzymają w ławce prawie godzinę, czy będą pamiętać o odrobieniu lekcji?

Rolą dorosłego jest codzienne pilnowanie i sprawdzanie, co było zadane i nauczenie jak odrabiać lekcje. Pierwszak jest jeszcze zbyt mały, by samodzielnie zorganizować sobie pracę, dlatego starsi powinni mu pokazać, kiedy jest najlepsza pora do nauki i od czego zacząć. Należy oczywiście pomagać, ale nie wyręczać.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sarahia, cendrusia, morawinka.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

czytaj

Dzieci nie wolno opalać, te najmłodsze w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu

Ochrona przeciwsłoneczna najmłodszych dzieci

Latem dwadzieścia minut na pełnym słońcu wystarczy, by skóra niemowlęcia została poparzona. Dlatego w słoneczne dni trzeba smarować dzieci kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - najlepiej 50+.

czytaj

Klasyczna zabawa małych mężczyzn

Ranking zabawek dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat

Oto propozycje zabawek dla dzieci w różnym wieku. Nasz wybór podyktowany jest tym, co lubią nasze znajome dzieci, czym zajmowaliśmy dzieci własne i jakie ciekawe propozycje są w sklepach z zabawkami.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj