Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Profilaktyka wad zgryzu. Smoczek dla niemowlaka, proteza dla kilkulatka

Lepszy smoczek niż palec

Od tego w jaki sposób nasze dziecko śpi, ssie palec, jak i co je, może zależeć zdrowie jego zębów, gdy będzie starsze.

Podczas ssania kciuka, górne zęby wypychane są na zewnątrz, a podniebienie staje się wysokie i wąskie w tylnej części. To może prowadzić do powstania zgryzu otwartego. By temu zapobiec, lepiej podawać odpowiedni smoczek.

Fot. iStockphoto

Podczas ssania kciuka, górne zęby wypychane są na zewnątrz, a podniebienie staje się wysokie i wąskie w tylnej części. To może prowadzić do powstania zgryzu otwartego. By temu zapobiec, lepiej podawać odpowiedni smoczek.


Najpierw gazą potem szczoteczką

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od pierwszych dni po porodzie. — Niemowlakowi przecieramy jamę ustną gazą lub lnianą czystą ściereczką zamoczoną w naparze z rumianku lub w przegotowanej zimnej wodzie. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy myć je małą, miękką szczoteczką bez pasty — mówi logopeda.

Pastę wprowadza się dopiero, gdy dziecko nauczy się płukać usta. Niezwykle ważne są także kontrolne wizyty u stomatologa. Pierwsza, powinna się odbyć po pierwszych urodzinach i potem już co pół roku. Dzięki regularnym kontrolom, można szybko wychwycić nieprawidłowości i zastosować leczenie. — Gdy zauważymy pierwsze ślady próchnicy, nie wolno ich bagatelizować, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych może doprowadzić do powstania wad zgryzu – przestrzega Stupak.

Gdy dziecku szybko wypadną mleczne zęby, również należy udać się do dentysty. Lekarz zakłada w pustym miejscu utrzymywacz przestrzeni, a przy większej utracie zębów wykonuje protezę zębową.

 

Proteza dla kilkulatka

— Tzw. utrzymywacze przestrzeni zalecane są u dzieci w wieku przedszkolnym, które utraciły zęby mleczne, by zapobiec przechylaniu się i przemieszczaniu sąsiednich zębów w stronę luki, biernemu wyrzynaniu się zębów przeciwstawnych, tłoczeniu języka w przestrzeń po utraconym zębie — wyjaśnia logopeda.

Wyróżnia się dwa rodzaje utrzymywaczy przestrzeni: stałe i ruchome. Te pierwsze zbudowane są z pierścienia zamontowanego na zębie trzonowym i z pętli zabezpieczającej przestrzeń po utraconym zębie. Stosuje się je przy utracie zębów w bocznych odcinkach łuków zębowych.

Utrzymywacze ruchome w postaci wypustek akrylowych wypełniają przestrzeń po utraconym zębie. — Są także protezy ortodontyczne, które profilaktycznie zakłada się dzieciom i młodzieży z brakami zębowymi i prawidłowym zgryzem. Są one wykorzystywane także w leczeniu wad zgryzu i w leczeniu retencyjnym. Protezy ortodontyczne oprócz wypełniania luki po utraconym zębie, poprawiają czynność narządu żucia, a więc odgryzanie, żucie, połykanie, mowę, a poprzez poprawę estetyki uzębienia zapewniają dziecku komfort psychiczny — wyjaśnia Katarzyna Stupak.


*Katarzyna Stupak, logopeda z warszawskiego gabinetu Soldent przy ul. Spiskiej 2A.

 

 

 

 

 

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiag121.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj