Od tego w jaki sposób nasze dziecko śpi, ssie palec, jak i co je, może zależeć zdrowie jego zębów, gdy będzie starsze.
Najpierw gazą potem szczoteczką
O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od pierwszych dni po porodzie. — Niemowlakowi przecieramy jamę ustną gazą lub lnianą czystą ściereczką zamoczoną w naparze z rumianku lub w przegotowanej zimnej wodzie. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy myć je małą, miękką szczoteczką bez pasty — mówi logopeda.
Pastę wprowadza się dopiero, gdy dziecko nauczy się płukać usta. Niezwykle ważne są także kontrolne wizyty u stomatologa. Pierwsza, powinna się odbyć po pierwszych urodzinach i potem już co pół roku. Dzięki regularnym kontrolom, można szybko wychwycić nieprawidłowości i zastosować leczenie. — Gdy zauważymy pierwsze ślady próchnicy, nie wolno ich bagatelizować, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych może doprowadzić do powstania wad zgryzu – przestrzega Stupak.
Gdy dziecku szybko wypadną mleczne zęby, również należy udać się do dentysty. Lekarz zakłada w pustym miejscu utrzymywacz przestrzeni, a przy większej utracie zębów wykonuje protezę zębową.
Proteza dla kilkulatka
— Tzw. utrzymywacze przestrzeni zalecane są u dzieci w wieku przedszkolnym, które utraciły zęby mleczne, by zapobiec przechylaniu się i przemieszczaniu sąsiednich zębów w stronę luki, biernemu wyrzynaniu się zębów przeciwstawnych, tłoczeniu języka w przestrzeń po utraconym zębie — wyjaśnia logopeda.
Wyróżnia się dwa rodzaje utrzymywaczy przestrzeni: stałe i ruchome. Te pierwsze zbudowane są z pierścienia zamontowanego na zębie trzonowym i z pętli zabezpieczającej przestrzeń po utraconym zębie. Stosuje się je przy utracie zębów w bocznych odcinkach łuków zębowych.
Utrzymywacze ruchome w postaci wypustek akrylowych wypełniają przestrzeń po utraconym zębie. — Są także protezy ortodontyczne, które profilaktycznie zakłada się dzieciom i młodzieży z brakami zębowymi i prawidłowym zgryzem. Są one wykorzystywane także w leczeniu wad zgryzu i w leczeniu retencyjnym. Protezy ortodontyczne oprócz wypełniania luki po utraconym zębie, poprawiają czynność narządu żucia, a więc odgryzanie, żucie, połykanie, mowę, a poprzez poprawę estetyki uzębienia zapewniają dziecku komfort psychiczny — wyjaśnia Katarzyna Stupak.
*Katarzyna Stupak, logopeda z warszawskiego gabinetu Soldent przy ul. Spiskiej 2A.