Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Terapia małżeńska

Co robić, kiedy coś nie gra między partnerami?

On wraca coraz później z pracy. Ona się denerwuje, bo z nią nie rozmawia. Nie wychodzą nigdzie razem, bo nie mają z kim zostawić dziecka. On czuje się coraz bardziej samotny, martwi się, bo podrożał kredyt za mieszkanie. Oddalają się od siebie coraz bardziej, a przecież nie mogą powiedzieć, że się nie kochają. Tylko jakoś im nie wychodzi. Czy to kryzys?

 

Do około 8. roku życia dziecka, rozwód rodziców jest fatalnym przeżyciem i dramatem.

Fot. B&W

Do około 8. roku życia dziecka, rozwód rodziców jest fatalnym przeżyciem i dramatem.

 

Już początek dobrze rokuje

Samo przyjście małżonków po pomoc oznacza, że chcą uratować małżeństwo. – Para dobrze rokuje, kiedy nie ma między nimi wrogości – mówi dr Furgał. Nieprofesjonalnie mówiąc, wtedy kiedy jeszcze się kochają, ale to trudno zmierzyć, sprawdzić. Terapia kończy się powodzeniem, kiedy ludziom nawzajem na sobie zależy, ale nie w sensie instrumentalnym. Z praktyki muszę powiedzieć, że większość par wychodzi z gabinetu wzmocniona, niewiele trafia do sądu po rozwód, choć i tak się zdarza – opowiada dr Furgał.

 

Czemu coś nie gra?

Dlaczego ludziom, często już rodzicom małych dzieci małżeństwo się nie układa? – Nie wychodzi im, bo po prostu się nie znają. Wiele par podejmuje pochopnie decyzję o byciu razem, wiążą się ze względu na dziecko. Czasem jedno z małżonków się rozwija, a drugie pozostaje w skrawku świata, który już nie satysfakcjonuje drugiej osoby. Po dziesięciu latach wspólnego życia może okazać się, że partnerzy mają inny system wartości i są mało elastyczni, aby iść na kompromis. Mężczyźni zdradzają, by zaspokoić potrzebę uznania, kobiety też to robią, ale z potrzeby czułości i zrozumienia. Bardzo często ludzie mają kłopoty małżeńskie, kiedy spłacą kredyty, a dzieci podrosną. Nagle znajdują się w emocjonalnej pustce, bo okazuje się, że ten dom, czy nawet dziecko, to było tylko przedsięwzięcie! A nie emocje. To zdarza się w kilka lub kilkanaście lat po ślubie – mówi dr Borowiec.

 

Co dla dziecka lepsze?

– Dla dzieci rodzice są wzorcem, jeśli będą nieszczęśliwi, w przyszłości będą wzorcem nieszczęśliwej rodziny, do której odnosić się będą dzieci w budowaniu swoich relacji rodzinnych. Jeśli kobieta w małżeństwie jest nieszczęśliwa, to daje do zrozumienia dziecku, że w życiu należy się poświęcić! Dla dziewczynki znaczy to, że jej potrzeby nie są ważne – mówi Mateusz Borowiec.

Dosyć popularna jest koncepcja, żeby małżonkowie, którzy się kłócą, rozstali się po to, aby ochronić ich dobre rodzicielstwo. Ale teoria ta chwieje się w świetle niektórych nowszych badań, które pokazują, że do około 8. roku życia dziecka, rozwód rodziców jest fatalnym przeżyciem i dramatem. Gorszym niż te kłótnie, których maluchy bywają świadkami – mówi dr Mariusz Furgał.


* Mariusz Furgał - dr nauk medycznych, specjalista psychiatrii, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, adiunkt Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ

*Mateusz Borowiec - dr nauk medycznych psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, trener, pracuje w poradni psychologicznej „Arche” w Krakowie

 

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 31-01-2015 23:54:27

    Takie terapie sa potrzebne i potrafią scalić na nowo rodzinę. Tak naprawdę największym wrogiem w małżeństwie, partnerstwie jest brak rozmowy. Taka terapia pozwala na nazwaniu problemów po imieniu i poszukaniu wspólnego kompromisu. Czasami jest trudno szczególnie na początku mówić o wszystkim co nas boli, co w nas siedzi ale to jest bardzo potrzebne i tylko przez zwerbalizowanie swoich obaw, zło...
  • Doris85 | 09-04-2015 09:20:26

    Wiele osób nadal broni się przed udziałem w takiej terapii. Uważają oni, że sami są sobie w stanie poradzić z problemem i zamiast problem rozwiązać - jeszcze bardziej go pogłębiają. Każdy sposób jest dobry na ratowanie związku i jeśli sami sobie nie radzimy z uczuciami - warto skorzystać z pomocy specjalisty, który spojrzy na nasz związek świeżym okiem i będzie mógł "na zimno" ocenić co w nim j...
  • medusso | 21-03-2016 17:23:13

    Mądrą jesteś kobietą. Wszyscy powinni brać z Ciebie przykład.
  • CoCosanka | 23-03-2017 10:49:42

    A czy są takie terapie ale gdzieś w Warszawie, bezpłatne ?

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj