Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Planowanie płci dziecka

Chłopiec czy dziewczynka

Niektórym szczególnie zależy na określonej płci dziecka i są rozczarowani, kiedy zamiast wymarzonego chłopca urodzi się im dziewczynka lub na odwrót. Czy w świetle obecnego postępu medycznego można zaprogramować poczęcie dziecka tak, by urodziło się dziecko o oczekiwanej przez rodziców płci?

Jeśli planujemy mieć dziewczynkę warto współżyć jeszcze przed owulacją, bo plemnik X potrafi przetrwać. Jeśli para stara się o chłopca, to szansa wzrasta, kiedy współżycie następuje w dniu jajeczkowania.

Fot. B&W

Jeśli planujemy mieć dziewczynkę warto współżyć jeszcze przed owulacją, bo plemnik X potrafi przetrwać. Jeśli para stara się o chłopca, to szansa wzrasta, kiedy współżycie następuje w dniu jajeczkowania.

 

Pozycja seksualna nie ma wpływu na płeć

Pozycja seksualna podczas współżycia nie ma wpływu na płeć dziecka. Ma jednak znaczenie dla wniknięcia plemników. Np. przy ułożeniu kobiety z macicą tyłozgiętą w pozycji klasycznej ejakulat jest składany na tylnym sklepieniu macicy i plemnikowi trudniej w ogóle wniknąć do komórki jajowej. Przy takim ułożeniu macicy zaleca się zastosowanie pozycji kolankowo-łokciowej, co ułatwia penetrację – mówi ginekolog.
- Nie ma też naukowo udowodnionego związku diety z poczęciem dziecka o określonej płci. Ale dieta bogata w wapń i magnez sprawia, że śluz szyjkowy kobiety łatwiej przepuszcza plemniki. Wszystkie. Jeśli kobieta ma lepszy śluz, to plemnik łatwiej wnika i jest większa szansa na zapłodnienie. Generalnie trudniej uzyskać męską płeć potomka, bo plemniki Y są wrażliwsze na wszystkie czynniki: m.in. na śluz szyjkowy, czy stany zapalne pochwy, ruch rzęsek w jajowodzie – mówi lekarka.

 

Wybór plemnika

Osiągnięcie upragnionej płci dziecka możliwe jest, ale tylko podczas diagnostyki preimplantacyjnej (preimplantation genetic diagnosis – PGD). PGD jest metodą pozwalającą na wykrycie wad genetycznych zarodka, uwarunkowanych i dziedziczonych jako cechy sprzężone z płcią jeszcze przed podaniem go do macicy. Analiza polega na określeniu płci w badanych komórkach zarodka. – Ale przy in vitro, dopiero w 2-3 dniu hodowli zarodka wyciąga się blastometr (jedną komórkę do badań i sprawdza czy tkwią w niej dwa chromosomy X, czy po jednym X i Y od czego zależy płeć dziecka). Jest to metoda, której nie praktykuje się w Polsce, natomiast m.in. w Stanach Zjednoczonych jest możliwa, ale trzeba za to płacić około 19-20 tysięcy dolarów – wyjaśnia Jarosław Janeczko, dr nauk medycznych, kierownik Centrum Leczenia Niepłodności Parens w Krakowie.

Istnieje też możliwość seksowania plemników za pomocą cytometru przepływowego, która daje prawie sto procent pewności, bo dzięki temu urządzeniu można dokonać wyboru plemnika tzw. „żeńskiego” i „męskiego”, ale tej metody praktycznie nie używa się w w Polsce. - Metodę frakcjonowania plemników można by wykorzystywać do uzyskiwania płci dziecka, ale przez większość lekarzy metoda ta uznana jest za wątpliwą etycznie - twierdzi dr Jarosław Janeczko.

W USA od 2006 roku w niektórych stanach metodę cytometrii przepływowej zaczęto jednak eksperymentalnie wykorzystywać do określania płci dziecka. Skuteczność jej zbadano na niewielkiej populacji 1000 ciąż i ponad 800 narodzin. W 91 procentach sprawdzała się, jeśli rodzice oczekiwali dziewczynki i w 76 procentach, kiedy chodziło im o chłopca.

Natomiast badania nad wpływem stosowanej metody poczęcia dziecka za pomocą In vitro przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, gdzie przebadano 13 368 dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro w Australii i Nowej Zelandii w latach 2002 –2006. Okazało się, że w wyniku klasycznego zapłodnienia in vitro (ang. IVF) częściej niż zwykle na świat przychodzili chłopcy, natomiast w wyniku wprowadzenia plemnika pipetką do komórki jajowej (ang. ICSI) częściej rodziły się dziewczynki. Co więcej, na płeć dziecka wpływał też moment umieszczenia zarodka w macicy. Im później umieszczano w macicy embrion, tym większa była szansa na urodzenie chłopca. Wyniki badań opublikował "British Journal of Obstetrics and Gynaecology”.

 

Selekcja płci w świecie

Prawdopodobnie coraz częściej rodzice będą zabiegali o regulację płci dziecka według swojego upodobania. Dzieje się to zresztą już obecnie. Dlatego w 2006 roku w Wielkiej Brytanii, gdzie wpływanie na płeć dziecka przy pozaustrojowym zapłodnieniu jest niedopuszczalne, nawet debatowano publicznie na temat turystyki medycznej kobiet, które takie zabiegi przeprowadzały w tureckiej cześci Cypru. W niektórych klinikach i stanach USA, Izraelu, Egipcie, Tajlandii i wspomnianym Cyprze możliwość wyboru płci dziecka istnieje.

W innych krajach jak w Grecji, Hiszpanii, czy Belgii takie zabiegi są przeprowadzane nieoficjalnie. Praktyka celowania płci dziecka przez przyszłych rodziców zabroniona jest m. in. w Niemczech, Austrii, Włoszech i Szwajcarii. Podobnie jak w Polsce, gdzie nadal nie mamy ustawy regulującej nowoczesne zabiegi medyczne m.in. in vitro.

 

* Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny – specjalista ginekolog położnik ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie

*Dr n. medycznych Jarosław Janeczko – specjalista ginekolog i położnik, staż odbywał w CNY Fertility Center w Syracuse w USA, kierownik Centrum Leczenia Niepłodności Parens w Krakowie, założyciel i współwłaściciel GMW - Parens w Opolu i Kliniki Parens w Rzeszowie. Jest członkiem ESHRE (European Society Human Reproduction and Embryology) oraz członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Leczenia Niepłodności.


Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Miód można wprowadzić do jadłospisu dziecka dopiero gdy skończy przynajmniej rok.

Miód jest niebezpieczny dla niemowląt

Słodzenie miodem napojów i potraw maluchów nie tylko sprzyja nadwadze, ale może uczulać i grozi zatruciem jadem kiełbasianym. Dzieciom do roku w ogóle miodu nie powinno się podawać. Niektórzy lekarze radzą, by wstrzymać się nawet do drugich urodzin.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj