Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niebezpieczeństwo czyha na dzieci na stole

Krawędź stołu w zasięgu rąk stojącego niemowlaka

Amerykańscy uczeni przekonali się, że rodzice małych dzieci na ogół nie są świadomi tego, że ich maleństwo już sięga blatu stołu. Tymczasem nieuzmysłowienie sobie tego, może prowadzić do poważnych w skutkach dla dziecka domowych wypadków.  

Rodzice rzadko mają świadomość jak wysoko i jak daleko małe dziecko sięga. To usypia ich czujność

Fot. BE&W

Rodzice rzadko mają świadomość jak wysoko i jak daleko małe dziecko sięga. To usypia ich czujność

Większość rocznych niemowlaków jest już na tyle duża, że dostaje do blatu kuchennego, mogą więc z łatwością ściągnąć na siebie naczynia z gorącymi płynami. Rodzice często nie uświadamiają sobie, że ich pociechy umieją już pokonać taką barierę wysokości i nie zabezpieczają odpowiednio potencjalnie niebezpiecznych miejsc w domu.

Autorzy pracy „Jak daleko niemowlaki mogą sięgnąć na standardowy blat kuchenny” obserwowali maluchy w wieku od 12 do 23 miesięcy. Dzieci w obecności rodziców miały sięgać na zamontowany w klinice pediatrycznej blat kuchenny o standardowej wysokości ok. 90 cm. Zachęcić je miał do tego kolorowy telefon-zabawka, położony na stole.

Naukowcy stwierdzili, że 41 z 54 malców (76 proc.) potrafiło złapać rączkami przedmioty leżące co najmniej przy brzegu stołu, wiele niemowlaków sięgało nawet 20 cm w głąb blatu. – W większości przypadków uczestniczący w testach rodzice mówili, że to znacznie dalej, niż się spodziewali – opowiada dr David Allasio, pediatra z Children's Hospital of Michigan. – Wiele półtorarocznych dzieci pomagało sobie stając na palcach, a to umiejętność zaliczana do tzw. kamieni milowych w rozwoju, którą przypisuje się dopiero maluchom, które ukończyły 22. miesiąc życia.

Badacze ostrzegają, że dziecko, które ściągnie na siebie filiżankę z gorącą kawą lub herbatą może bardzo poważnie się poparzyć. A im maluch młodszy, tym obrażenia są dla niego bardziej niebezpieczne. – Wnioski płynące z naszych badań są bardzo ważne: możemy oszczędzić maluchom wiele bólu, a rodzicom ogromnego stresu, który ich dopada, gdy ich dzieci cierpią – mówi dr Allasio. – Musimy jeszcze wiele nauczyć rodziców o właściwej opiece nad dziećmi.
 

Rodzice, którzy brali udział w badaniach byli zwykle zaskoczeni, jak wysoko mogą sięgnąć ich dzieci. Nieświadomi tego, wcześniej bardzo często zostawiali naczynia z gorącymi płynami lub ostre przedmioty na brzegu stołu, w polu zasięgu niemowlaków. Dzięki udziałowi w eksperymencie nauczyli się, by wszelkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty umieszczać z tyłu blatu kuchennego, jak najbliżej ściany lub na środku dużego stołu.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • czulajestem | 24-01-2011 22:45:37

  Mój synek ma 11 miesięcy i już spina się na palcach, by czegość signąć.
 • grejfrutowa | 24-01-2013 13:10:09

  Mój syn jak miał 14 miesięcy zaszedł swojego tatę po ciuchu od tyłu i ściągnął na siebie ledwo co zalaną herbatę. Skończyło się tym, że zabrała nas karetka, a syn miał poparzenie II stopnia na rączce i brzuszku
 • rodzanica | 27-01-2013 13:39:11

  moja właśnie zaczyna się wspinań i wiem ,że trzeba uważać
 • kasztanka2 | 05-11-2014 16:17:27

  Bo najwięcej wypadków dzieje się w domu, niestety. Gdy ma się małe dziecko trzeba na nie bardzo uważać, wciąż podążać za nim wzrokiem, ale trzeba także myśleć i przewidywać, co może maluch zrobić i co się może stać. Na szczęście każdego dnia nabieramy doświadczenia i z czasem jest coraz lepiej.

Poczytaj również

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj