Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Podczas ciąży matka i dziecko wymieniają między sobą materiał genetyczny

Dziecko na zawsze pozostaje w matce

O tym, że rodzice – a ściślej, ich materiał genetyczny – żyje w dzieciach, nikomu nie trzeba mówić. To właśnie stanowi istotę przedłużenia gatunku. Ale naukowcy dowiedli również, że podczas ciąży matka i dziecko wymieniają między sobą materiał genetyczny. I część „obcych” dla matki komórek zostaje w niej na zawsze. Już jakiś czas temu odkryto, że znajdują się one np. we krwi i kościach.

Odkrycie, że syn dzieli się z matką swoim DNA, które dociera do do mózgu kobiety, jest bardzo ciekawe.

Fot.iStockphoto

Odkrycie, że syn dzieli się z matką swoim DNA, które dociera do do mózgu kobiety, jest bardzo ciekawe.

Według portalu sciencemag.org, wnioski z ostatnich badań amerykańskich naukowców idą o krok dalej.

Zespół z Ośrodka Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seattle, kierowany przez dr J. Lee Nelson odnalazł materiał genetyczny, zawierające „męskie” DNA w układzie nerwowym, konkretnie zaś – w korze mózgowej. To zaś oznacza, że nie ma już żadnych wątpliwości: kobiety, które są w ciąży z chłopcami, zatrzymują część ich materiału genetycznego, zaś z badań wynika że DNA synów może chronić matkę przed niektórymi chorobami – np. przed zespołem Alzheimera.

Z drugiej jednak strony, co przyznają naukowcy, udowodniono wcześniej, że krążące w organizmie „obce” komórki mogą prowokować układ immunologiczny do autoagresji. A więc – sprzyjać rozwojowi innych chorób.
Lektura dyskusji, jaka rozwinęła się na amerykańskim portalu, każe podchodzić z dystansem do wniosków o możliwych „zdrowotnych” korzyściach z faktu posiadania dziecka płci męskiej.

Jednak bez wątpienia sam fakt odkrycia, że syn dzieli się z matką swoim DNA, które dociera do „centrum decyzyjnego”, do mózgu kobiety jest bardzo ciekawa. Czy to dlatego relacja matka-syn jest inaczej nacechowana niż matka-córka? Czy DNA synów jest „silniejsze” niż córek? Kobiety, zwłaszcza świeżo upieczone, szczęśliwe mamy często deklarują, że macierzyństwo odmieniło nie tylko ich życie, ale również je same. Czy ta zmiana pozostaje w sferze emocji, wartości i kultury, czy też ma fundament w biologii?
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciąża, chromosomy, chłopiec

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj