Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Podczas ciąży matka i dziecko wymieniają między sobą materiał genetyczny

Dziecko na zawsze pozostaje w matce

O tym, że rodzice – a ściślej, ich materiał genetyczny – żyje w dzieciach, nikomu nie trzeba mówić. To właśnie stanowi istotę przedłużenia gatunku. Ale naukowcy dowiedli również, że podczas ciąży matka i dziecko wymieniają między sobą materiał genetyczny. I część „obcych” dla matki komórek zostaje w niej na zawsze. Już jakiś czas temu odkryto, że znajdują się one np. we krwi i kościach.

Odkrycie, że syn dzieli się z matką swoim DNA, które dociera do do mózgu kobiety, jest bardzo ciekawe.

Fot.iStockphoto

Odkrycie, że syn dzieli się z matką swoim DNA, które dociera do do mózgu kobiety, jest bardzo ciekawe.

Według portalu sciencemag.org, wnioski z ostatnich badań amerykańskich naukowców idą o krok dalej.

Zespół z Ośrodka Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seattle, kierowany przez dr J. Lee Nelson odnalazł materiał genetyczny, zawierające „męskie” DNA w układzie nerwowym, konkretnie zaś – w korze mózgowej. To zaś oznacza, że nie ma już żadnych wątpliwości: kobiety, które są w ciąży z chłopcami, zatrzymują część ich materiału genetycznego, zaś z badań wynika że DNA synów może chronić matkę przed niektórymi chorobami – np. przed zespołem Alzheimera.

Z drugiej jednak strony, co przyznają naukowcy, udowodniono wcześniej, że krążące w organizmie „obce” komórki mogą prowokować układ immunologiczny do autoagresji. A więc – sprzyjać rozwojowi innych chorób.
Lektura dyskusji, jaka rozwinęła się na amerykańskim portalu, każe podchodzić z dystansem do wniosków o możliwych „zdrowotnych” korzyściach z faktu posiadania dziecka płci męskiej.

Jednak bez wątpienia sam fakt odkrycia, że syn dzieli się z matką swoim DNA, które dociera do „centrum decyzyjnego”, do mózgu kobiety jest bardzo ciekawa. Czy to dlatego relacja matka-syn jest inaczej nacechowana niż matka-córka? Czy DNA synów jest „silniejsze” niż córek? Kobiety, zwłaszcza świeżo upieczone, szczęśliwe mamy często deklarują, że macierzyństwo odmieniło nie tylko ich życie, ale również je same. Czy ta zmiana pozostaje w sferze emocji, wartości i kultury, czy też ma fundament w biologii?
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciąża, chromosomy, chłopiec

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

Jaki powinien być biustonosz ciężarnej

W pierwszym trymestrze ciąży biust może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Być może więc będzie trzeba nawet dwa razy dobierać właściwy stanik. Dopiero w ostatnim miesiącu ciąży można przymierzać staniki do karmienia, choć jeszcze lepiej zrobić to po...

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj