Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom?

Posłowie chcą rozszerzyć kalendarz szczepień

Szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom znajdą się w kalendarzu szczepień finansowanych z pieniędzy publicznych? Po raz pierwszy pojawiła się taka szansa – w styczniu sejmowa Komisja Zdrowia ma się zająć odpowiednim projektem ustawy.

Szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom znajdą się w kalendarzu szczepień obowiązkowych?

Fot. Fotolia.pl

Szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom znajdą się w kalendarzu szczepień obowiązkowych?

Nie jest to projekt rządowy, tylko poselski. Ale wszystko wskazuje, że właśnie dlatego może mieć szanse na stosunkowo szybkie przyjęcie: poselskie projekty nie muszą przechodzić długiej drogi konsultacji, a Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało, że popiera inicjatywę posłów Platformy Obywatelskiej. Pieniądze na poszerzony program szczepień najmłodszych mają się znaleźć w Narodowym Funduszu Zdrowia.

To dobra wiadomość dla rodziców: teraz wszystkie te szczepienia znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych. Rodzice, którzy decydują się na szczepienie dziecka „na wszystko”, nierzadko muszą liczyć się z wydatkiem ponad 1,4 tysiąca złotych, z czego blisko połowę stanowi koszt szczepienia przeciw rotawirusom (szczepienie musi być zrealizowane w pierwszym półroczu życia dziecka).

Niektóre gminy i regiony prowadzą własne programy szczepień – na przykład w tym roku najmłodsi Małopolanie, uczęszczający do żłobków, mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.

Eksperci od dawna postulowali dostosowanie polskiego kalendarza szczepień do standardów europejskich: w wielu krajach Zachodniej Europy, a także niektórych krajach naszego regionu szczepienia przeciw pneumokokom czy meningokokom są opłacane z pieniędzy publicznych. Jest duża szansa, że Polska dołączy do tych krajów.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Komentarze

 • joannaeich | 20-12-2014 13:29:54

  mam nadzieje , że by to weszlo. Jestem za tym , ponieważ nie wszystkich rodziców stać na takie szczepienia bo jak martynka002 napisała są faktycznie bardzo drogie.
 • mikaa997 | 01-01-2015 21:47:30

  Było by super. Moim zdaniem refundowanie choć jedenej szczepionki było by dużym odciążeniem dla rodzica. Byłabym za pneumokokami
 • moniaijulka | 02-01-2015 23:31:16

  No i bardzo dobrze, ze posłowie pomyśleli o najmłodszych. My się raczej nie doczekamy darmówek, ale przynajmniej inne dzieciaczki na tym skorzystają Ja na 100% zaszczepię córkę na pneumokoki, nad meningokami jeszcze się zastanowię, ze szczepionki na rotawirusy rezygnujemy bo to nie jest aż takie straszne. Ze względu na to, że mojej koleżanki brat zmarł na sepsę spowodowaną pneumokokami jestem ...
 • wojtaszek | 01-02-2015 18:36:31

  Ja będąc jeszcze w ciąży podjęłam decyzję że szczepeinie dziecka na pneumokoki jest dla mnie priorytetem i wolę kupić ciuszki w ciucholandzie lub zaoszczędzić na czymś innym ale szczepić muszę, ponieważ nigdy w życiu nie darowałabym sobie gdyby moje dziecko miało powikłania spowodowane pneumokokami tylko dlatego że nie było mnie na nie stać. Uważam jednak że te szczepienia powinny być refundowa...

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj