Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom?

Posłowie chcą rozszerzyć kalendarz szczepień

Szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom znajdą się w kalendarzu szczepień finansowanych z pieniędzy publicznych? Po raz pierwszy pojawiła się taka szansa – w styczniu sejmowa Komisja Zdrowia ma się zająć odpowiednim projektem ustawy.

Szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom znajdą się w kalendarzu szczepień obowiązkowych?

Fot. Fotolia.pl

Szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom znajdą się w kalendarzu szczepień obowiązkowych?

Nie jest to projekt rządowy, tylko poselski. Ale wszystko wskazuje, że właśnie dlatego może mieć szanse na stosunkowo szybkie przyjęcie: poselskie projekty nie muszą przechodzić długiej drogi konsultacji, a Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało, że popiera inicjatywę posłów Platformy Obywatelskiej. Pieniądze na poszerzony program szczepień najmłodszych mają się znaleźć w Narodowym Funduszu Zdrowia.

To dobra wiadomość dla rodziców: teraz wszystkie te szczepienia znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych. Rodzice, którzy decydują się na szczepienie dziecka „na wszystko”, nierzadko muszą liczyć się z wydatkiem ponad 1,4 tysiąca złotych, z czego blisko połowę stanowi koszt szczepienia przeciw rotawirusom (szczepienie musi być zrealizowane w pierwszym półroczu życia dziecka).

Niektóre gminy i regiony prowadzą własne programy szczepień – na przykład w tym roku najmłodsi Małopolanie, uczęszczający do żłobków, mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.

Eksperci od dawna postulowali dostosowanie polskiego kalendarza szczepień do standardów europejskich: w wielu krajach Zachodniej Europy, a także niektórych krajach naszego regionu szczepienia przeciw pneumokokom czy meningokokom są opłacane z pieniędzy publicznych. Jest duża szansa, że Polska dołączy do tych krajów.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj