Na temat władzy rodzicielskiej rozmawiamy z Rzecznikiem Praw Dziecka, Markiem Michalakiem
Czy raz ograniczona władza rodzicielska może zostać przywrócona?
W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia bądź ograniczenia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić. Może też zmienić sposób jej ograniczenia, np. dziecko wraca do rodziców z placówki opiekuńczej, ale rodzinie zostaje przyznany kurator albo obowiązek uczestniczenia w terapii rodzinnej.
Sądy rozstrzygając w sprawach o ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej mają obowiązek kierować się dobrem dziecka. To pojęcie staje się szczególnie ważne w sytuacji rozwodu czy rozstania rodziców - jak przebiegają takie sprawy? Co rodzicom, ale i sądom podpowiada Rzecznik Praw Dziecka?
Przepisy nie precyzują pojęcia „dobra dziecka”, w zależności bowiem od okoliczności jego dobro może być pojmowane inaczej. Dlatego też każda sprawa rozpatrywana przez sąd opiekuńczy powinna być traktowana indywidualnie. Określenie potrzeb i właśnie najlepszego dla dziecka dobra bywa zależne od jego wieku, stopnia rozwoju, sytuacji życiowej, wcześniejszych doświadczeń.
Sprawy rozwodowe bywają w tej kwestii bardzo trudne, gdyż obok dobra dziecka – które zapewne dla obu rozstających się rodziców powinno być najważniejsze – pojawia się dobro i potrzeby dorosłego. Zdarzają się więc przypadki wykorzystywania dziecka w rozgrywkach między rodzicami. W mojej opinii każde dziecko, o ile nie zagraża to jego życiu lub zdrowiu, ma prawo do kontaktu z obojgiem rodziców. Wyraźnie stanowi o tym Konwencja o Prawach Dziecka. Takich relacji zarówno z mamą, jak i tatą – nawet po rozstaniu się rodziców – każde dziecko bardzo potrzebuje. I trzeba to umożliwiać.
Rada dla rodziców? Jedna i podstawowa. Podejmując jakąkolwiek decyzję nie myślcie o sobie a o dziecku. Warto schować swoje animozje do kieszeni dla dobra istoty, którą kocha się nad życie.
olga11 | 18-08-2012 17:08:34