Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Władza rodzicielska. Jak ją utrzymać, jak jej pozbawić

Rodzice! Po rozstaniu się, schowajcie animozje do kieszeni

Na temat władzy rodzicielskiej rozmawiamy z Rzecznikiem Praw Dziecka, Markiem Michalakiem

Ograniczanie władzy rodzicielskiej rodziców lub jednego z nich uzasadnione jest jedynie w skrajnych przypadkach.

Fot. iStockphoto

Ograniczanie władzy rodzicielskiej rodziców lub jednego z nich uzasadnione jest jedynie w skrajnych przypadkach.

 

Czy raz ograniczona władza rodzicielska może zostać przywrócona?

W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia bądź ograniczenia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić. Może też zmienić sposób jej ograniczenia, np. dziecko wraca do rodziców z placówki opiekuńczej, ale rodzinie zostaje przyznany kurator albo obowiązek uczestniczenia w terapii rodzinnej.

 

Sądy rozstrzygając w sprawach o ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej mają obowiązek kierować się dobrem dziecka. To pojęcie staje się szczególnie ważne w sytuacji rozwodu czy rozstania rodziców - jak przebiegają takie sprawy? Co rodzicom, ale i sądom podpowiada Rzecznik Praw Dziecka?

Przepisy nie precyzują pojęcia „dobra dziecka”, w zależności bowiem od okoliczności jego dobro może być pojmowane inaczej. Dlatego też każda sprawa rozpatrywana przez sąd opiekuńczy powinna być traktowana indywidualnie. Określenie potrzeb i właśnie najlepszego dla dziecka dobra bywa zależne od jego wieku, stopnia rozwoju, sytuacji życiowej, wcześniejszych doświadczeń.
Sprawy rozwodowe bywają w tej kwestii bardzo trudne, gdyż obok dobra dziecka – które zapewne dla obu rozstających się rodziców powinno być najważniejsze – pojawia się dobro i potrzeby dorosłego. Zdarzają się więc przypadki wykorzystywania dziecka w rozgrywkach między rodzicami. W mojej opinii każde dziecko, o ile nie zagraża to jego życiu lub zdrowiu, ma prawo do kontaktu z obojgiem rodziców. Wyraźnie stanowi o tym Konwencja o Prawach Dziecka. Takich relacji zarówno z mamą, jak i tatą – nawet po rozstaniu się rodziców – każde dziecko bardzo potrzebuje. I trzeba to umożliwiać.

Rada dla rodziców? Jedna i podstawowa. Podejmując jakąkolwiek decyzję nie myślcie o sobie a o dziecku. Warto schować swoje animozje do kieszeni dla dobra istoty, którą kocha się nad życie.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • olga11 | 18-08-2012 17:08:34

    Witam A co zrobić kiedy matka umawia się z ojcem dziecka, a on na złość nie odbiera dziecka. Albo nie mówiąc nic zabiera dziecko np. na drugi dzień.??? Nie chce żeby ograniczyć kontakt z dzieckiem ale czy jest możliwość o ustalenie dni spotkań. Jeżeli po wielu rozmowach nie ma efektów.

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj