Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Władza rodzicielska. Jak ją utrzymać, jak jej pozbawić

Rodzice! Po rozstaniu się, schowajcie animozje do kieszeni

Na temat władzy rodzicielskiej rozmawiamy z Rzecznikiem Praw Dziecka, Markiem Michalakiem

Ograniczanie władzy rodzicielskiej rodziców lub jednego z nich uzasadnione jest jedynie w skrajnych przypadkach.

Fot. iStockphoto

Ograniczanie władzy rodzicielskiej rodziców lub jednego z nich uzasadnione jest jedynie w skrajnych przypadkach.

 

Czy raz ograniczona władza rodzicielska może zostać przywrócona?

W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia bądź ograniczenia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić. Może też zmienić sposób jej ograniczenia, np. dziecko wraca do rodziców z placówki opiekuńczej, ale rodzinie zostaje przyznany kurator albo obowiązek uczestniczenia w terapii rodzinnej.

 

Sądy rozstrzygając w sprawach o ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej mają obowiązek kierować się dobrem dziecka. To pojęcie staje się szczególnie ważne w sytuacji rozwodu czy rozstania rodziców - jak przebiegają takie sprawy? Co rodzicom, ale i sądom podpowiada Rzecznik Praw Dziecka?

Przepisy nie precyzują pojęcia „dobra dziecka”, w zależności bowiem od okoliczności jego dobro może być pojmowane inaczej. Dlatego też każda sprawa rozpatrywana przez sąd opiekuńczy powinna być traktowana indywidualnie. Określenie potrzeb i właśnie najlepszego dla dziecka dobra bywa zależne od jego wieku, stopnia rozwoju, sytuacji życiowej, wcześniejszych doświadczeń.
Sprawy rozwodowe bywają w tej kwestii bardzo trudne, gdyż obok dobra dziecka – które zapewne dla obu rozstających się rodziców powinno być najważniejsze – pojawia się dobro i potrzeby dorosłego. Zdarzają się więc przypadki wykorzystywania dziecka w rozgrywkach między rodzicami. W mojej opinii każde dziecko, o ile nie zagraża to jego życiu lub zdrowiu, ma prawo do kontaktu z obojgiem rodziców. Wyraźnie stanowi o tym Konwencja o Prawach Dziecka. Takich relacji zarówno z mamą, jak i tatą – nawet po rozstaniu się rodziców – każde dziecko bardzo potrzebuje. I trzeba to umożliwiać.

Rada dla rodziców? Jedna i podstawowa. Podejmując jakąkolwiek decyzję nie myślcie o sobie a o dziecku. Warto schować swoje animozje do kieszeni dla dobra istoty, którą kocha się nad życie.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj