Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mózgi świeżo upieczonych mam rosną

Pomiary szczęścia

Urodzenie dziecka i opieka nad niemowlęciem powodują, że mózg młodej matki zwiększa swoją objętość – piszą naukowcy w magazynie „Behavioral Neuroscience".

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

Fot. iStockphoto

Śródmózgowie najbardziej rozrasta się u tych matek, które szczególnie cieszą się macierzyństwem.

 

Hormony czy interakcja?

 

Ten sam zespół przebada jeszcze kobiety, które adoptowały dzieci . – Porównanie wyników obydwu badań pozwoli wyjaśnić, jaki wpływ na zachowanie kobiet mają hormony wydzielające się po porodzie, a jaki wzajemne oddziaływanie na siebie mamy i dziecka – tłumaczy dr Kim, neurobiolog. Pozwoli rozwiązać zagadkę, czy to mózg zmienia zachowanie, czy zachowanie wpływa na zmiany w mózgu, a może i jedno, i drugie.

Specjaliści twierdzą, że depresja poporodowa może przeszkodzić w rozwoju tych części mózgu, które u zdrowej świeżo upieczonej matki powiększają swoją objętość. – Wtedy kobieta może odczuwać mniejszą przyjemność z kontaktu z niemowlakiem, trudniej jej też jest kontrolować emocje w okresie poporodowym – mówi dr Kim.

Kolejne prace pomogą wyjaśnić m.in., co dzieje się z mózgiem chorującej na depresję poporodową młodej matki i opracować nowe metody terapii na tę niebezpieczną chorobę.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: oddy.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia.

Śmierć łóżeczkowa. Czy i jak można zapobiegać?

Śmierć łóżeczkowa to przypadek nagłej, niewyjaśnionej śmierci niemowlęcia w czasie snu. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 6. miesiącem życia. Brakuje w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących śmierci łóżeczkowej w Polsce. W zależności od źródła...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj