Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak pozyskać uwagę dzieci w wieku szkolnym

Biały szum sprzyja koncentracji

Odtwarzanie tzw. białego szumu podczas lekcji pomaga w nauce dzieciom, które mają problemy z koncentracją.

Badania na ten temat opublikowano w magazynie BioMed Central. Autorzy opracowania „Funkcje behawioralne i mózgowe” przetestowali wpływ tzw. białego szumu w grupie 51 dzieci ze szkoły podstawowej.

Okazało się, że jednostajny szum (np. taki, jaki emituje radio nie nastawione na żadną konkretną stację) poprawiał zdolność zapamiętywania u dzieci, które miały problemy z koncentracją, ale rozpraszał maluchy, które wcześniej dobrze radziły sobie na lekcjach.

Dr Göran Söderlund, psycholog z Uniwersytetu Sztokholmskiego pracował z grupą naukowców, by zbadać efekty odtwarzania elektronicznego hałasu w norweskiej podstawówce. – Zanotowaliśmy znaczącą poprawę w nauce u dzieci, które nauczyciele uznawali wcześniej za nieuważne i roztargnione – mówi psycholog. – Ale zaobserwowaliśmy też, że im bardziej wzrastał poziom szumu, tym bardziej pogarszała się koncentracja i zdolność zapamiętywania u dzieci, które nie stwarzały wcześniej problemów.

By sprawdzić, jak malcy radzą sobie w ciszy i w klasie wypełnionej białym szumem, badacze polecili im zapamiętać jak najwięcej pozycji z przygotowanej wcześniej listy. To, że dzieci dotąd mniej uważne zapamiętywały coraz więcej słów pod wpływem narastającego szumu, naukowcy tłumaczą tzw. rezonansem stochastycznym. – Zjawisko polega na tym, że słaby, ledwie słyszalny sygnał staje się słyszalny dopiero, gdy pojawi się biały szum – tłumaczy dr Söderlund. – Nasze badanie po raz pierwszy połączyło rezonans stochastyczny z lepszymi funkcjami poznawczymi i uwagą u dzieci.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Niektóre dzieci mają wąskie kanaliki łzowe, które łatwo się zatykają powodując zastój łez.

Ropiejące oczy dziecka po porodzie

Nawet do kilku dni po porodzie powieki noworodka bywają sklejone zbierającą się białawo-żółtawą lub zielonkawą wydzieliną a spojówki oczek są lekko zaczerwienione i nabrzmiałe. W większości przypadków skuteczna jest odpowiednia pielęgnacja, ale nie zawsze!

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj