Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak pozyskać uwagę dzieci w wieku szkolnym

Biały szum sprzyja koncentracji

Odtwarzanie tzw. białego szumu podczas lekcji pomaga w nauce dzieciom, które mają problemy z koncentracją.

Badania na ten temat opublikowano w magazynie BioMed Central. Autorzy opracowania „Funkcje behawioralne i mózgowe” przetestowali wpływ tzw. białego szumu w grupie 51 dzieci ze szkoły podstawowej.

Okazało się, że jednostajny szum (np. taki, jaki emituje radio nie nastawione na żadną konkretną stację) poprawiał zdolność zapamiętywania u dzieci, które miały problemy z koncentracją, ale rozpraszał maluchy, które wcześniej dobrze radziły sobie na lekcjach.

Dr Göran Söderlund, psycholog z Uniwersytetu Sztokholmskiego pracował z grupą naukowców, by zbadać efekty odtwarzania elektronicznego hałasu w norweskiej podstawówce. – Zanotowaliśmy znaczącą poprawę w nauce u dzieci, które nauczyciele uznawali wcześniej za nieuważne i roztargnione – mówi psycholog. – Ale zaobserwowaliśmy też, że im bardziej wzrastał poziom szumu, tym bardziej pogarszała się koncentracja i zdolność zapamiętywania u dzieci, które nie stwarzały wcześniej problemów.

By sprawdzić, jak malcy radzą sobie w ciszy i w klasie wypełnionej białym szumem, badacze polecili im zapamiętać jak najwięcej pozycji z przygotowanej wcześniej listy. To, że dzieci dotąd mniej uważne zapamiętywały coraz więcej słów pod wpływem narastającego szumu, naukowcy tłumaczą tzw. rezonansem stochastycznym. – Zjawisko polega na tym, że słaby, ledwie słyszalny sygnał staje się słyszalny dopiero, gdy pojawi się biały szum – tłumaczy dr Söderlund. – Nasze badanie po raz pierwszy połączyło rezonans stochastyczny z lepszymi funkcjami poznawczymi i uwagą u dzieci.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj