Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

Przed badaniem wzroku dziecka

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*

 

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Fot. iStockphoto

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

 

Czy alergicy są bardziej narażeni na wystąpienie reakcji uczuleniowej po przyjęciu atropiny?

Tak. Atropinę należy stosować ostrożnie w przypadku dzieci ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi oraz u dzieci, u których wystąpiły kiedykolwiek zaburzenia oddychania. Ostrożność należy zachować także w przypadku dzieci z niektórymi zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz w niektórych zaburzeniach pęcherza moczowego. Atropina bowiem może powodować zaparcia i zatrzymanie moczu. W chorobach, które przebiegają ze zmniejszeniem wydzielania łez, śliny, atropina może nasilać objawy chorobowe, ponieważ hamuje wydzielanie substancji między innymi przez gruczoły łzowe i ślinowe.

 

Czy to prawda, że po podaniu leku, dziecko nawet przez dwa tygodnie może gorzej widzieć?

Od pierwszego podania ostrość widzenia jest zachwiana. Obraz jest rozmyty. Spowodowane jest to szeroką źrenicą i większą ilością światła, która dochodzi do tylnych odcinków oka. Gdy atropina podawana jest przez 5 dni, przez następne 2 tygodnie, pacjent może mieć problemy z widzeniem. To szczególnie uciążliwe dla małych uczniów, którzy mogą mieć problemy z dokładnym odczytaniem tekstu z tablicy czy książki. Dlatego należy uczulić nauczycieli, że jest to wynik przyjmowania kropli, a nie nieprzygotowania do lekcji. Młodsze dzieci często są płaczliwe, bo nie potrafią zrozumieć co się dzieje z oczami. Do tej pory dobrze widziały i nagle ulubionego misia widzą dużo gorzej. Ponadto, rodzice powinni wiedzieć, że niektóre przedmioty znajdujące się np. na podłodze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, gdyż istnieje ryzyko, że ich nie zauważy.

Zaburzenie zdolności widzenia sprawia, że bieganie czy skakanie także może być niebezpieczne. Dlatego ważna jest współpraca lekarza z rodzicami oraz rodziców z nauczycielami czy opiekunami, którzy powinni poinformować o tym, że dziecko dostaje atropinę i powiedzieć, jakie są tego konsekwencje. Trzeba też wiedzieć, że gdy atropinę zakraplamy latem, malec musi unikać słońca. Jeśli wychodzimy na spacer, konieczne jest zakładanie okularów przeciwsłonecznych lub czapki z daszkiem, dzięki czemu promienie nie będą oddziaływać na oczy.

 

Jak prawidłowo wpuścić krople do oka ?

Przede wszystkim należy skrupulatnie odmierzyć dawkę. Po drugie uważać, by lek nie wylał się na policzek, gdyż skóra może wówczas zaczerwienić się i swędzieć. Nie należy też dopuścić, by krople dostały się do ust dziecka. Małym dzieciom atropinę podaje się, gdy leżą. Należy delikatnie odsunąć powiekę dolną i wpuścić po jednej kropli do każdego oka, a dokładniej do worka spojówkowego), po czym ucisnąć palcem kanalik łzowy (dolną powiekę w przyśrodkowym kącie oka). Najlepiej, gdy przy zakrapianiu będą dwie osoby. Jedna przytrzyma główkę dziecka, druga odmierzy i poda lek. Dzieciom starszym, lek można wpuścić, gdy siedzą.
 

*dr Iwona Filipecka, okulistka z kliniki Okulus w Bielsku - Białej.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 11-01-2015 14:32:47

    bardzo ciekawy artykuł, nie słyszalam wcześniej o takiej substancji i że rodzice moga podawać ja sami. Bedziemy sie wybierać do okulisty to przynajmniej wiemy jakiej substancji bedzie uzywac do zbadania wzroku.
  • kamiika | 09-08-2016 14:31:49

    Mój filip dostał reakcji uczuleniowej na atropinę kiedy byliśmy u okulisty. Mogło skończyć się źle ( dzięki za ten artykuł
  • Adrianna00 | 30-07-2019 20:59:18

    Przy atopii trzeba używać emolientów, ja kupuję kosmetyki z Exomega Control, to rewelacyjne produkty. Jak nasmaruję skórę balsamem, po chwili przestaje swędzieć, widać ze jest nawilżona. Balsamem wystarczy smarować raz na dzień, więc opakowanie jest ekonomiczne.
  • Longin | 06-03-2020 20:44:15

    Zgłębiając temat atropiny warto mieć świadomość istnienia jej zamiennika w postaci cyclopentolatu. Cyklopentolat jest lekiem bezpieczniejszym oraz łatwiejszym w stosowaniu.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zez, wzrok, okulista, oczy, czytanie

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj