Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Krzywica

Sygnały do niepokoju

Spacery, słońce, wapń, fosfor i witamina D3 na odpowiednim poziomie – to sprzymierzeńcy w zapobieganiu krzywicy u maluchów. Profilaktyka jest kluczowa między 3. a 24. miesiącem życia dziecka, gdy mały organizm rozwija się najszybciej. Ale zaczyna się już w drugim trymestrze ciąży!

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

Fot. iStockphoto

Krzywica to choroba, której można zapobiegać. Zadbaj o zdrowy rozwój dziecka. Witamina D3, wapń i fosfor pomogą w walce o zdrowie.

 

Krzywica u dzieci: profilaktyka, zapobieganie
 

- Położna tuż po narodzinach synka zaleciła podawanie mu witaminy D3 – opowiada Edyta, mama 6-miesięcznego Marcela. – Pediatra uczulała mnie, bym podawała mu witaminę zwłaszcza w pochmurne dni, w słoneczne, gdy chodzimy na spacery, jesteśmy sporo na świeżym powietrzu, mogę z tej dawki zrezygnować.

Przy doborze preparatu ważne jest to, czy karmisz dziecko piersią czy pokarmami sztucznymi (one także zawierają często witaminę D3), jaki tryb życia prowadzicie, czy mieszkacie na wsi czy w dużym mieście (gdzie smog i zanieczyszczenia pochłaniają promieniowanie nadfioletowe), a nawet jak nasłonecznione jest miejsce w którym najwięcej przebywa maluch.

- Kobieta ciężarna powinna przyjmować witaminę D3 już od drugiego trymestru ciąży, po 400 jednostek na dobę – zaznacza doktor Łaguna. Po porodzie noworodek powinien zacząć przyjmować witaminę w takiej samej dawce już od trzeciego tygodnia życia.
Jeśli mama w czasie ciąży nie brała preparatów z witaminą D3, jej dziecko powinno ją zacząć przyjmować zaraz po narodzinach (także 400 jednostek na dobę).

Inaczej postępujemy w przypadku maluchów karmionych sztucznie gdyż większość produktów modyfikowanych dla noworodków i niemowląt zawiera witaminę D3. - Konieczna jest konsultacja z lekarzem i wyliczenie odpowiedniej dla diety dziecka dawki witaminy – podkreśla doktor Violetta Łaguna.
 

Kropla witamin albo tran
 

Mamom nie wolno zapominać, że witaminę D3 można przedawkować, co skutkuje utratą apetytu, zaparciami, nudnościami, wymiotami, nadmiernym pragnieniem, zaburzeniami pracy nerek.

W Wielkiej Brytanii, gdzie słońca jest jak na lekarstwo, pożywienie dla niemowląt, ale i wiele produktów dla dorosłych jest wzbogacana o witaminę D3. W warunkach polskich wiosną i latem do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D3 zwykle wystarcza kilkunastominutowy spacer. - W miesiącach jesienno-zimowych, od października do marca, dzieciom i młodzieży aż do 18. roku życia zaleca się subsydiowanie witaminy D3, dawka może być mniejsza niż 400 jednostek na dobę jeśli w diecie regularnie pojawiają się ryby lub gdy podawany jest tran – podpowiada pediatra.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj