Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sen w ciągu dnia utrwala dzieciom słownictwo

Pochwała codziennej drzemki

Krótki sen w ciągu dnia pozwala maluchom zapamiętywać abstrakcyjne informacje. Niespełna półtoraroczne dzieci dzięki drzemkom m.in. utrwalają słownictwo, którego się właśnie uczą i porządkują strukturę języka.

Niemowlaki po otrzymaniu pewnej dawki informacji powinny w ciągu dnia spać.

Fot. iStockphoto

Niemowlaki po otrzymaniu pewnej dawki informacji powinny w ciągu dnia spać.

 

 

Po drzemce żywa reakcja

Wszystkie dzieci kładziono spać w ciągu czterech godzin od wizyty badaczy. Następnego dnia rodzice przyprowadzali pociechy do laboratorium i sadzali je przed dwoma głośnikami. Urządzenia naprzemiennie odtwarzały ciągi słów, które maluchy znały już z poprzedniego dnia, i nowe dla nich sekwencje, z różnymi słowami rozpoczynającymi i kończącymi zdania w nieistniejącym języku.
Dzieci wyraźnie lepiej pamiętały, uważniej słuchały i żywiej reagowały na strukturę całych sekwencji z wcześniejszej sesji niż na pojedyncze słowa, które w nowych ciągach występowały na różnych pozycjach zdania. By to ocenić, zespół – do którego oprócz dr Hupbach należeli psychologowie prof. Lynn Nadel, dr Rebecca Gomez i dr Richard Bootzin – obserwował m.in. czas, w jakim malcy przyglądali się głośnikowi, z którego wydobywały się znane im już wcześniej „zdania” i jakie uczucia wyrażały ich buzie.

Brak snu, brak reakcji na dźwięki

W drugiej fazie eksperymentu także uczestniczyły 24 zdrowe, piętnastomiesięczne niemowlaki. I one słuchały w swoich domach nagrań sztucznego języka, jednak nie zasypiały w ciągu następnych czterech godzin. Malcy testowani dopiero na drugi dzień, po przespanej nocy, nie wykazywali żadnych różnic w zachowaniu, bez względu na to czy odtwarzano znane im już nagranie, czy zupełnie nowe. Ta właśnie przypadkowość ich reakcji przekonała badaczy, że dzieci nie zapamiętały ani struktury sztucznego języka, ani konkretnych sekwencji słów. Maluchy, które nie zasnęły po pierwszej prezentacji nagrania, w ciągu doby zapominały specyficzne połączenia pierwszych i trzecich wyrazów z każdego ciągu. Zasady rządzące sztucznym językiem i połączenia konkretnych słów zapadły zaś w pamięć tych dzieci, które ucięły sobie drzemkę po sesji pierwszego dnia. To udowadnia, zdaniem amerykańskich psychologów, że spanie w ciągu dnia pomaga dzieciom w przyswajaniu abstrakcyjnej wiedzy, czyli daje im możliwość rozpoznawania ogólnych zasad rządzących napływającymi do nich nowymi informacjami.

Faza REM pozwala dzieciom przetwarzać informacje

– Przekonaliśmy się, że u dzieci na tym etapie rozwoju mózgu występuje głównie sen w fazie REM (tzw. sen paradoksalny – faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych – przyp. red.) – opowiada prof. Lynn Nadel. – I wiemy już, że niemowlaki muszą spać tym snem przez określony czas w ciągu każdego dnia, po otrzymaniu pewnej dawki informacji. To pozwala im abstrakcyjnie przetwarzać informacje. Jeśli zaś nie zasną w ciągu czterech do ośmiu godzin, prawdopodobnie stracą wszystko, czego się właśnie nauczyły i dowiedziały.
Psycholog radzi więc rodzicom, by zapewnili niemowlakom i małym dzieciom intelektualną stymulację – czytając im i dużo do nich mówiąc należy im też zapewnić odpowiednią dawkę snu w ciągu dnia.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiag121.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sen, rozwój niemowlaka, nauka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj