Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak wyprawa w kosmos

Bobas na okrągłym stole - praca konkursowa

Miałam 5 lat, kiedy porządnie rozbolał mnie ząb. Bałam się - wiedziałam, co to oznacza: wizytę u dentysty. Zaliczyłam już parę razy tę przyjemność: szkolna pani stomatolg, używając maszyny na pedały borowała mi mleczaki.

Postanowiłam siedzieć cicho i cierpieć. Ale nie z moją rodzicielką takie numery. Rozpoczęły się negocjacje. Stanęło na tym, że pomaszeruję do gabinetu pana A., zniosę wszystko, a w nagrodę będę mogła wybrać zabawkę ze sklepu papierniczo-sportowego...To była moja pierwsza porażka i pierwsze rozczarowanie: kiedy z dziurą po wyrwanym bez znieczulenia zębie, jeszcze opuchnięta od płaczu, przekroczyłam próg sklepu, by odebrać swój "medal za dzielność", powitały mnie puste półki. Na najniższej, mocno przykurzona, tkwiła w kącie żółta nakręcana kaczuszka z napisem na etykiecie zastępczej: dla dzieci w wieku 1-3...

Urodziłam się w połowie lat 70., jestem więc prawdziwym dzieckiem kryzysu, wychowanym na Pszczółce Mai, książeczkach na papierze klasy III z serii "Poczytaj mi, mamo", wyrobach czekoladopodobnych i „Okienku"
kupowanym w kiosku spod lady. Po znajomości miałam też juniorki do szkoły, nylonowy fartuch i mój największy skarb z czasów wczesnoszkolnych: chiński piórnik na magnes z pachnącą gumką. Również dzięki przyjaźni, tym razem polsko-radzieckiej, myłam zęby prawdziwą pastą zamiast proszku, jadłam prawdziwe cukierki zamiast landrynek, a moja mama nie musiała bić się w kolejce z innymi rodzicami, którzy chcieli kupić dzieciakom rajstopy. Bo moja zerówka "przyjaźniła" się z jednym z przedszkoli naszych wielkich braci i dostawaliśmy to wszystko w ramach darów. W I klasie podarowano nam nawet białe podkolanówki - co prawda z tzw. skazą, ale miałam co wkładać na występy szkolnego chóru.
A w chórze się działo - jeździliśmy po wiejskich i małomiasteczkowych MDK-ach, a naszym popisowym numerem były pieśni: „Piękna nasza Polska cała" i „Po mokrej rosie"... Drugi tekst wzbudził kiedyś spore kontrowersje, bo któremuś z miejscowych notabli nie spodobało się, że trzydzieścioro 8,9,10-letnich chórzystów wyśpiewuje:
"(...) Matko, jam młoda/rąk moich szkoda, szkoda na skwarze oblicza/Źle szła robota, przeszkadza cnota/ I moja dumka dziewicza (...)".
Ale przygoda z chórem wiele mi dała - pozbyłam się tremy i bez skrępowania recytowałam na cotygodniowych akademiach wiersze Wisławy Szymborskiej o młodzieży budującej Nową Hutę oraz - jako gospodarz klasy III a - meldowałam przed dyrektorem gotowość do uroczystego apelu. Raz tylko występ się nie udał - przerwano mi recytację wiersza ks. Jana Twardowskiego - pani od historii, przewodnicząca lokalnej PZPR, była zdegustowana...

Moje dzieciństwo przypadło na te najbardziej szare lata, a jednak we wspomnieniach widzę kolor. Co z tego, że szynkę jadłam rzadko, bo tata nie miał znajomości w mięsnym; że wyjazd za granicę był dla mnie tak samo nierealny jak wyprawa w kosmos. Miałam jednak rodzinę - nie tylko meldującą się nieregularnie w komentarzach na Naszej-Klasie...

 

Zobacz wyniki konkursu "Bobas na Okrągłym Stole"...

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • toja51 | 22-07-2009 16:25:16

    Dręczy mnie pytanie, co to jest "dumka dziewicza". Czy ktoś mi wytłumaczy? W słowniku "dumka" to "liryczna, smętna ludowa pieśń ukraińska oparta na motywach balladowych".

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzina, konkursy, album rodzinny

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj