Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Osiem typów przedszkoli

Zgodnie z poglądami rodziców lub talentami dziecka

Dla ekologów, miłośników sztuki, małych sportsmenów — wybór przedszkoli jest ogromny. Choć rozwijają różne umiejętności u dziecka, wszystkie uczą życia w grupie i są miejscem poznania rówieśników, nawiązania pierwszych przyjaźni.

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

Fot. iStockphoto

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

 

Integracyjne

W przedszkolach integracyjnych w jednej grupie bawią się dzieci niepełnosprawne razem ze zdrowymi maluchami. Mottem koszalińskiego przedszkola są słowa Bruno Bettelheima, psychoanalityka, który zajmował się głównie psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem. Bettelheim mówił: „Nie chciejcie, aby wasze dziecko wam się podobało. Miejcie szacunek do tego, jakie jest". Dzieci zdrowe przebywając z chorymi uczą się akceptacji dla inności, dowiadują się jakie trudności muszą pokonywać niepełnosprawni ruchowo, uczą się jak im pomagać. Z kolei dzieci niepełnosprawne obserwując zdrowe maluchy starają się je naśladować, wspólne zajęcia stymulują ich rozwój.

Do koszalińskiego przedszkola uczęszcza 104 maluchów, w tym 30 niepełnosprawnych. Tego typu przedszkola mają udogodnienia dla niepełnosprawnych ruchowo, np. podjazdy, toalety, szersze drzwi. Pracują w nich także specjaliści: psycholodzy, logopeda, oligofrenopedagodzy, fizjoterapeuci. W Przedszkolu Integracyjnym nr 45 w Warszawie w grupie jest 5 dzieci niepełnosprawnych i 15 zdrowych. — Korzystamy z doświadczeń pedagogiki przedszkolnej i specjalnej, rozwijamy i uczymy dzieci poprzez ruch i zabawę. Wobec dzieci niepełnosprawnych realizujemy programy indywidualnie dostosowywane do ich możliwości rozwojowych. Biorą one udział we wszystkich zajęciach grupowych i jeśli nie mogą sobie z czymś poradzić, pomagamy im — mówi Iza Waś z przedszkola nr 45 w Warszawie.

 

Językowe

Nauka języka w przedszkolu odbywa się poprzez zabawę. Dzieci codziennie poznają kilka nowych słówek. Śpiewając piosenki czy mówiąc wierszyki utrwalają je sobie, jednocześnie dowiadują się co te słówka znaczą w języku polskim. Zazwyczaj przedszkola prowadzą naukę języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego. Często do przedszkoli językowych zapisywane są dzieci obcojęzyczne więc dzieci uczą się tu tolerancji dla innych ras i kultur. W niektórych miastach są przedszkola, w których można nauczyć się litewskiego (Puńsk), ukraińskiego (Przemyśl). Powstają one głównie z myślą o mniejszościach narodowych, mieszkających blisko wschodniej granicy. Są także przedszkola dwujęzyczne dla obcokrajowców, w których jedna opiekunka mówi w obcym języku.

 

Katolickie

Dzień w takim przedszkolu rozpoczyna się od wspólnej modlitwy, a w ciągu dnia odbywają się lekcje religii. Placówki prowadzone są przez siostry zakonne lub stowarzyszenia katolickie, czasem także przez osoby świeckie. Oprócz spędzania czasu wśród rówieśników i wspólnych zabaw, dziecko poznaje katolickie zasady, uczy się poszanowania tradycji. W okresie świąt dzieci chodzą do kaplicy lub kościoła na modlitwy. Tego typu przedszkola wspierają rodziny w katolickim wychowaniu dzieci, kształtują u dzieci chrześcijańskie postawy, dbają o rozwój duchowy, moralny i estetyczny dzieci, wspierają rozwój intelektualny. W Polsce są także przedszkola innych wyznań, m.in. ewangelicko-augsburskie czy prawosławne.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Niedojrzała skóra malucha jest podatna na wszelkie urazy. Może je spowodować wycieranie cieknącej śliny czy wystawienie dziecka w wózku z przesuszonego mieszkania na chłodne powietrze.

Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie...

czytaj

Maść lub plasterki przeciwbólowe działają  na zasadzie miejscowego znieczulenia skóry do głębokości ok. 3 mm.

Plastry i maści przeciwbólowe dla dzieci

Kiedy prowadziłam moją Kasię na szczepienie do przychodni, czułam się jak morderczyni. Wiedziałam, że zaraz poleją się łzy. Mnie zresztą też przelatywał dreszcz po krzyżu, kiedy widziałam pielęgniarkę ze strzykawą. Tak było dawniej. Teraz pobieranie krwi...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj