Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Osiem typów przedszkoli

Zgodnie z poglądami rodziców lub talentami dziecka

Dla ekologów, miłośników sztuki, małych sportsmenów — wybór przedszkoli jest ogromny. Choć rozwijają różne umiejętności u dziecka, wszystkie uczą życia w grupie i są miejscem poznania rówieśników, nawiązania pierwszych przyjaźni.

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

Fot. iStockphoto

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

 

Integracyjne

W przedszkolach integracyjnych w jednej grupie bawią się dzieci niepełnosprawne razem ze zdrowymi maluchami. Mottem koszalińskiego przedszkola są słowa Bruno Bettelheima, psychoanalityka, który zajmował się głównie psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem. Bettelheim mówił: „Nie chciejcie, aby wasze dziecko wam się podobało. Miejcie szacunek do tego, jakie jest". Dzieci zdrowe przebywając z chorymi uczą się akceptacji dla inności, dowiadują się jakie trudności muszą pokonywać niepełnosprawni ruchowo, uczą się jak im pomagać. Z kolei dzieci niepełnosprawne obserwując zdrowe maluchy starają się je naśladować, wspólne zajęcia stymulują ich rozwój.

Do koszalińskiego przedszkola uczęszcza 104 maluchów, w tym 30 niepełnosprawnych. Tego typu przedszkola mają udogodnienia dla niepełnosprawnych ruchowo, np. podjazdy, toalety, szersze drzwi. Pracują w nich także specjaliści: psycholodzy, logopeda, oligofrenopedagodzy, fizjoterapeuci. W Przedszkolu Integracyjnym nr 45 w Warszawie w grupie jest 5 dzieci niepełnosprawnych i 15 zdrowych. — Korzystamy z doświadczeń pedagogiki przedszkolnej i specjalnej, rozwijamy i uczymy dzieci poprzez ruch i zabawę. Wobec dzieci niepełnosprawnych realizujemy programy indywidualnie dostosowywane do ich możliwości rozwojowych. Biorą one udział we wszystkich zajęciach grupowych i jeśli nie mogą sobie z czymś poradzić, pomagamy im — mówi Iza Waś z przedszkola nr 45 w Warszawie.

 

Językowe

Nauka języka w przedszkolu odbywa się poprzez zabawę. Dzieci codziennie poznają kilka nowych słówek. Śpiewając piosenki czy mówiąc wierszyki utrwalają je sobie, jednocześnie dowiadują się co te słówka znaczą w języku polskim. Zazwyczaj przedszkola prowadzą naukę języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego. Często do przedszkoli językowych zapisywane są dzieci obcojęzyczne więc dzieci uczą się tu tolerancji dla innych ras i kultur. W niektórych miastach są przedszkola, w których można nauczyć się litewskiego (Puńsk), ukraińskiego (Przemyśl). Powstają one głównie z myślą o mniejszościach narodowych, mieszkających blisko wschodniej granicy. Są także przedszkola dwujęzyczne dla obcokrajowców, w których jedna opiekunka mówi w obcym języku.

 

Katolickie

Dzień w takim przedszkolu rozpoczyna się od wspólnej modlitwy, a w ciągu dnia odbywają się lekcje religii. Placówki prowadzone są przez siostry zakonne lub stowarzyszenia katolickie, czasem także przez osoby świeckie. Oprócz spędzania czasu wśród rówieśników i wspólnych zabaw, dziecko poznaje katolickie zasady, uczy się poszanowania tradycji. W okresie świąt dzieci chodzą do kaplicy lub kościoła na modlitwy. Tego typu przedszkola wspierają rodziny w katolickim wychowaniu dzieci, kształtują u dzieci chrześcijańskie postawy, dbają o rozwój duchowy, moralny i estetyczny dzieci, wspierają rozwój intelektualny. W Polsce są także przedszkola innych wyznań, m.in. ewangelicko-augsburskie czy prawosławne.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Dziecko ma prawo do złości, ale nie ma prawa do agresji.

Dziecko ma prawo do złości, nie ma prawa do agresji

Rzucanie się na podłogę, krzyk, kopanie podłogi i bicie jej rękami , uderzanie głową w podłogę, to sposoby dziecka na wyładowanie złości. W ataku furii nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj