Dla ekologów, miłośników sztuki, małych sportsmenów — wybór przedszkoli jest ogromny. Choć rozwijają różne umiejętności u dziecka, wszystkie uczą życia w grupie i są miejscem poznania rówieśników, nawiązania pierwszych przyjaźni.
Integracyjne
W przedszkolach integracyjnych w jednej grupie bawią się dzieci niepełnosprawne razem ze zdrowymi maluchami. Mottem koszalińskiego przedszkola są słowa Bruno Bettelheima, psychoanalityka, który zajmował się głównie psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem. Bettelheim mówił: „Nie chciejcie, aby wasze dziecko wam się podobało. Miejcie szacunek do tego, jakie jest". Dzieci zdrowe przebywając z chorymi uczą się akceptacji dla inności, dowiadują się jakie trudności muszą pokonywać niepełnosprawni ruchowo, uczą się jak im pomagać. Z kolei dzieci niepełnosprawne obserwując zdrowe maluchy starają się je naśladować, wspólne zajęcia stymulują ich rozwój.
Do koszalińskiego przedszkola uczęszcza 104 maluchów, w tym 30 niepełnosprawnych. Tego typu przedszkola mają udogodnienia dla niepełnosprawnych ruchowo, np. podjazdy, toalety, szersze drzwi. Pracują w nich także specjaliści: psycholodzy, logopeda, oligofrenopedagodzy, fizjoterapeuci. W Przedszkolu Integracyjnym nr 45 w Warszawie w grupie jest 5 dzieci niepełnosprawnych i 15 zdrowych. — Korzystamy z doświadczeń pedagogiki przedszkolnej i specjalnej, rozwijamy i uczymy dzieci poprzez ruch i zabawę. Wobec dzieci niepełnosprawnych realizujemy programy indywidualnie dostosowywane do ich możliwości rozwojowych. Biorą one udział we wszystkich zajęciach grupowych i jeśli nie mogą sobie z czymś poradzić, pomagamy im — mówi Iza Waś z przedszkola nr 45 w Warszawie.
Językowe
Nauka języka w przedszkolu odbywa się poprzez zabawę. Dzieci codziennie poznają kilka nowych słówek. Śpiewając piosenki czy mówiąc wierszyki utrwalają je sobie, jednocześnie dowiadują się co te słówka znaczą w języku polskim. Zazwyczaj przedszkola prowadzą naukę języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego. Często do przedszkoli językowych zapisywane są dzieci obcojęzyczne więc dzieci uczą się tu tolerancji dla innych ras i kultur. W niektórych miastach są przedszkola, w których można nauczyć się litewskiego (Puńsk), ukraińskiego (Przemyśl). Powstają one głównie z myślą o mniejszościach narodowych, mieszkających blisko wschodniej granicy. Są także przedszkola dwujęzyczne dla obcokrajowców, w których jedna opiekunka mówi w obcym języku.
Katolickie
Dzień w takim przedszkolu rozpoczyna się od wspólnej modlitwy, a w ciągu dnia odbywają się lekcje religii. Placówki prowadzone są przez siostry zakonne lub stowarzyszenia katolickie, czasem także przez osoby świeckie. Oprócz spędzania czasu wśród rówieśników i wspólnych zabaw, dziecko poznaje katolickie zasady, uczy się poszanowania tradycji. W okresie świąt dzieci chodzą do kaplicy lub kościoła na modlitwy. Tego typu przedszkola wspierają rodziny w katolickim wychowaniu dzieci, kształtują u dzieci chrześcijańskie postawy, dbają o rozwój duchowy, moralny i estetyczny dzieci, wspierają rozwój intelektualny. W Polsce są także przedszkola innych wyznań, m.in. ewangelicko-augsburskie czy prawosławne.