Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co robić, gdy inne dziecko jest niegrzeczne

Należy przerwać stresującą sytuację

Czy zwracać uwagę, gdy obcy maluch jest niegrzeczny? Jeśli tak, to komu? – rozmawiamy z Marzeną Konopko-Powałką, psychologiem klinicznym

 

Gdy obcy maluch źle się zachowuje na placu zabaw, nie powinniśmy mu zwracać uwagi.

fot. iStockphoto

Gdy obcy maluch źle się zachowuje na placu zabaw, nie powinniśmy mu zwracać uwagi.

 

Nie lubię, gdy w towarzystwie moim i mojej córki dziecko znajomych obraża swoich rodziców czy bije ich. Co w takiej sytuacji robić?

Gdy malec znajomych źle się do nich odnosi np. bije ich czy pluje w obecności naszej i naszego dziecka, nie powinniśmy mu zwracać uwagi. To zadanie jego rodziców. Jeśli oni mu na to pozwalają, nasz komentarz niczego nie zmieni. My możemy jedynie powiedzieć naszemu dziecku (biorąc je na bok lub gdy się rozstaniemy ze znajomymi), że zachowanie kolegi czy koleżanki nie jest do naśladowania.

Jak postąpić, gdy odwiedza nas mały gość i łamie zasady panujące w naszym domu, np. wchodzi w butach na łóżko?

Poprosić, by przestał i wytłumaczyć, że w naszym domu nie wchodzi się w butach na kanapy. W tej sytuacji również rodzicom malucha warto taktownie wyjaśnić, że zachowanie ich dziecka jest niestosowne i poprosić, by reagowali na nie. Dzięki temu dziecko nauczy się, że w różnych domach panują różne zasady i należy się im podporządkować.

I to jedyna sytuacja, w której nie swojemu dziecku możemy zwrócić uwagę?

Na pewno mamy prawo zareagować, gdy jakiemuś malcowi grozi niebezpieczeństwo a jego opiekunowie nie zdają sobie z tego sprawy, bo są zajęci czym innym niż pilnowaniem pociechy. Gdy widzimy, że malec np. biega z piłką przy ulicy, trzeba podejść do niego i uświadomić mu, co może się wydarzyć, jeśli nie będzie ostrożny i poprosić, by przestał się bawić w niebezpiecznym miejscu, a rodzicom delikatnie zasugerować, by zajęli się dzieckiem.

*Marzena Konopko-Powałka, psycholog kliniczny dziecka, dyrektorka Centrum Rozwoju Dziecka i Rodziny


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • erka | 11-12-2009 22:29:56

    Ale przecież w artykule było napisane, że w sytuacjach zagrożenia (jak np. właśnie palec w oko) mozna zwrócić uwagę. Więc dlaczego bzdury?
  • wojtaszek | 31-01-2015 23:24:07

    Moja zanjoma ma córeczkę która została bardzo bezstresowo wychowana i robi to co się jej podoba, nie koniecznie to co jest właściwe. Pamiętam jak mając dwa latka podczas wizyty u mnie w domu zaczęła wyrzucać moje rzeczy z szafki, rozsypywać ziemię z doniczek - po jej wizycie mieszkanie było do sprzątania. Kolejnym razem przeszła już samą sibie a kiedy rzuciła deserem w ścianę miałam dość próśb ...
  • joanka106259 | 03-02-2015 15:43:38

    Ja nie uciekam, gdy inne dziecko źle się zachowuje i nie oceniam po jednej sytuacji na placu zabaw czy innym miejscu, bo każdy malec może mieć gorszy dzień. Moje dziecko również nie zawsze jest idealne, zdarzy mu się zrobić czy powiedzieć coś głupiego. Staram się tylko Marcelowi wytłumaczyć, że zachowanie jakiegoś dziecka było nieładne (czy też jego) i że nie chciałabym aby on się tak zachowywa...
  • moniaijulka | 07-02-2015 17:15:42

    No to jest trudne bo nie wiadomo czy zwrócić uwagę dziecku czy jego rodzicom. Myślę że najpierw dziecku, bo kiedy ktoś obcy je upomina czuje większy respekt niż kiedy robi to rodzić. Po upomnieniu dziecka należy porozmawiać z rodzicem, ale w taki sposób by zrozumiał o co nam chodzi w dobrej wierze a nie jako krytyka.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj