Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Talent muzyczny

Trudno go przegapić

Talent muzyczny nie jest czymś powszednim. Gdy zauważymy u malucha zainteresowanie muzyką, nie zakładajmy od razu, że wyrośnie z niego wirtuoz. To krok od dramatu.

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

Fot. iStockphoto

Naukę gry na skrzypcach i fortepianie dziecko powinno zacząć wcześnie - w wieku 6 lub 7 lat.

 

Stracone chwile dzieciństwa

Umuzykalnianie dziecka na siłę, wbrew niemu, może przynieść jedynie szkody. Można sprawić, że szkoła muzyczna stanie się dla dziecka gehenną i w konsekwencji znienawidzi muzykę do końca życia. – Uczyłam przeciętnie zdolną dziewczynkę, którą do nauki gry na fortepianie przymuszali rodzice sami zajęci pracą twórczą. Traktowali szkołę muzyczną jak popołudniową przechowalnię dziecka – opowiada nauczycielka szkoły muzycznej na krakowskim Podgórzu. – Nigdy jej nie spotkałam na żadnym koncercie, choć inni uczniowie, którzy poszli różnymi drogami, filharmonię nadal odwiedzają – opowiada.
Andrzej Sikorowski, bard i kompozytor, swoją córkę Maję, z którą występuje, posłał do szkoły muzycznej i tego żałuje. - Dzisiaj bym tego nie zrobił. Moim zdaniem szkoła muzyczna nastawiona jest na produkcję wirtuozów, a ja tylko chciałem, żeby w szkole spotkała wrażliwych ludzi. Maja była uzdolniona, ale nie rokowała, że zostanie wirtuozem fortepianu. Codzienne, systematyczne, dwugodzinne ćwiczenie na instrumencie to dla dziecka wielkie wyrzeczenie. Przeze mnie straciła wiele chwil dzieciństwa - przyznaje Sikorowski.

 

Lepiej chwalić na wyrost

- Nie ma nic gorszego niż ćwiczenie na czas, z nastawionym budzikiem. Przez trzydzieści minut ćwiczenia na instrumencie dziecko może bezmyślnie wydobywać dźwięki, a nie o to chodzi. Lepiej niech przećwiczy cztery takty porządnie i rozliczy się przed samym sobą – mówi Woleńska- Stryszowska. – Nigdy też małym muzykom nie robię wymówek. Lepiej je chwalić nawet na wyrost. To dopiero działa i sprawia, że łatwiej rezygnują z zabawy na rzecz ćwiczenia na instrumencie. Poza tym trzeba wybierać utwory melodyjne, które zachęcają do pracy. A na ćwiczenie gamy trzeba mieć pomysł, aby dzieci się nie nudziły – radzi nauczycielka.
Oczywiście rodzice też muszą umieć znaleźć „klucz” do dziecka, aby go we wczesnym dzieciństwie przekonać, że warto poświęcić piłkę i zabawę dla skrzypiec czy pianina. To nie może być przymus. Krystyna, mama dziesięcioletniego dziś Łukasza, ucznia pierwszej klasy podstawowej szkoły muzycznej, opowiada, że chłopiec w wieku trzech lat za każdym razem, kiedy przechodził przez półpiętro, na którym na klatce schodowej stało pianino, naciskał któryś z klawiszy. - Nie robił tego mechanicznie, tylko przystawał i z rozmysłem wydobywał dźwięki, uśmiechając się przy tym z aprobatą. Kiedy miał pięć lat, już te dźwięki łączył ze sobą i dobierał tak, że słuchało się tego z przyjemnością – opowiada Krystyna. Rodzice najpierw zafundowali mu prywatne lekcje gry, a potem dziadek namówił chłopca na szkołę muzyczną. I tak Łukasz chodzi do zwykłej szkoły podstawowej i do muzycznej. Mimo dużej ilości obowiązków, nadal grę na pianinie traktuje jako zabawę. Takiemu dziecku jak Łukasz, szkoła muzyczna i ćwiczenie gry na instrumencie na pewno nie zepsuje dzieciństwa, niezależnie od tego, co w życiu będzie robił.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Możemy mówić o siusiakach, ptaszkach, muszelkach, kokoszkach i myszkach, ale nie róbmy tego ze wstydem, lękiem czy niepewnością w głosie.

Jak nazywać (jak nazywamy) intymne części ciała?

„To, co ziemię w raj nam zmienia, / Życia cały wdzięk stanowi, / Na to - nie ma wyrażenia, / O tym - w Polsce się nie mówi” – pisał przed stu laty w zbiorze wierszy „Słówka” Tadeusz Boy-Żeleński. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. To, jak nazywać...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj