Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jeśli pięciolatki nie będą się ruszać, w przyszłości będą grube

Z aktywnością nie można zwlekać

Okazuje się, że ruch u pięciolatków korzystnie wpływa na ich zdrowie w przyszłości. Efekt utrzymuje się nawet, jeśli kilka lat później stają się bardziej leniwe.

Pięcioletni chłopcy są ruchliwsi od swoich rówieśniczek. Tak więc szczególnie dziewczynki trzeba zachęcać do zabaw wymagających ruchu.

Fot. iStockphoto

Pięcioletni chłopcy są ruchliwsi od swoich rówieśniczek. Tak więc szczególnie dziewczynki trzeba zachęcać do zabaw wymagających ruchu.

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Iowa zbadali wpływ aktywności fizycznej u małych dzieci na ich tendencję do tycia. Badacze przeskanowali ciała 333 dzieci w wieku 5, 8 i 11 lat w poszukiwaniu nadmiarów tkanki tłuszczowej. Zbierali też przez tydzień informacje o aktywności fizycznej maluchów. Udało im się zmierzyć ją dokładnie, bo dzieci nosiły cały czas precyzyjne czujniki.

W pracy opublikowanej właśnie w "American Journal of Preventive Medicine" naukowcy dowodzą, że ruchliwość bardzo się pięciolatkom opłaca. Jeśli dziecko w tym wieku jest aktywne ponad pół godziny dziennie, skutecznie chroni je to przed nadwagą na wiele lat.

Badanie pokazało też, że chłopcy mają mniejszy problem, bo pięciolatkowie są ruchliwsi od swoich rówieśniczek. Dlatego zdaniem naukowców, szczególnie małe dziewczynki warto zachęcać do zabaw wymagających ruchu.

Niełatwo skłonić pięciolatka do systematycznego uprawiania sportu. Rodzice powinni jednak zadbać o to, by dziecko regularnie biegało, skakało, jeździło na rowerku.

- Nie wolno dopuszczać, by maluch długo przesiadywał przy zabawie - tłumaczy prof. Kathleen Janz, autorka badań. – Już 10 minut dodatkowego ruchu dziennie sporo daje i chroni dziecko przed nadmiernym obrastaniem w tłuszczyk w przyszłości.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, sport, nadwaga, gimnastyka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj