Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dlaczego szczepi się dziecko już w pierwszej dobie życia?

Twój Ekspert od szczepień

W pierwszych godzinach życia szczepimy tylko przeciw gruźlicy i żółtaczce typu B. Tak wczesne szczepienie jest związane z narażeniem - w Polsce obie te choroby są tak częste, że już w pierwszych dniach konieczne jest podanie szczepionki.

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

Fot. Archiwum prywatne

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

Gdyby nasza sytuacja epidemiologiczna była inna np. jak w Niemczech, to moglibyśmy szczepić później a nawet wcale.

Gruźlica to realne zagrożenie - mamy 20 zachorowań na 100 tysięcy, podobnie żółtaczka typu B - niby spada, ale właśnie wszedł w okres prokreacji wyż z lat 70., w którym wiele kobiet jest nosicielkami wirusa. Noworodek matki nosicielki, jeśli nie podamy mu szczepionki, zapewne ulegnie zakażeniu, co grozi nie tylko zapaleniem wątroby, ale jej zniszczeniem (marskość) lub później rozwojem nowotworu wątroby.

Inne szczepionki nie są podawane tak wcześnie, bo dziecko jest chronione przez pierwsze tygodnie życia przez przeciwciała odmatczyne. Ale nie przed gruźlicą.

Co do żółtaczki typu B to jest szansa, że niebawem do okresu prokreacji dojrzeje pokolenie lat 90., które w całości jest zaszczepione przeciw żółtaczce, co wpłynie na pewno na zmianę w kalendarzu szczepień.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • szczepienia | 09-02-2010 23:45:06

    Panie Grzesiowski, Pana wypowiedzi sa sprzeczne same w sobie i prawdopodobnie świadomie nie przedstawia Pan rzetelnie faktów. Przykłady: 1. WZW-B: Mówi Pan w jednym zdaniu, ze tylko w przypadku matki nosicielki WZW-B potrzebne jest natychmiastowe szczepienie noworodka co stoi w konflikcie do innego stwierdzenia o konieczności aplikowania wszystkim noworodkom tej szczepionki mimo negatyw...
  • szczepienia | 12-02-2010 22:40:01

    Moje osobiste zalecenia dla osob zastanawiajacych sie nad szczepieniami: - przemyslcie szczepienia szpitalne czy nie warto ich przelozyc i poobserwowac dziecko pod katem mozliwych przeciwwskazan do szczepienia. Zaraz po porodzie taka obserwacja nie jest mozliwa. - zorientujcie sie jakimi preparatami beda szczepic w szpitalu jaki wybraliscie, poczytajcie ulotki dolaczne do szczepionek - zap...
  • donnavito | 26-11-2014 13:20:14

    Moje dziecko dostało je w drugiej dobie, martwiłam sie, bo wiem, ze normalnie dzieci dostaja w pierwszej, ale o tym dowiedziałam sie dopiero w domu, wertujac internet. A po lekturze postu ""szczepienia" to juz w ogóle nie wiem, co myslec. Czy rzeczywiscie w innych krajach nie ma szczepionek skojarzonych, a kazda z nich daje sie innego dnia? Przeciez to ciagłe kłucia i narazenie na infekcje prze...

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj