Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dlaczego szczepi się dziecko już w pierwszej dobie życia?

Twój Ekspert od szczepień

W pierwszych godzinach życia szczepimy tylko przeciw gruźlicy i żółtaczce typu B. Tak wczesne szczepienie jest związane z narażeniem - w Polsce obie te choroby są tak częste, że już w pierwszych dniach konieczne jest podanie szczepionki.

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

Fot. Archiwum prywatne

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

Gdyby nasza sytuacja epidemiologiczna była inna np. jak w Niemczech, to moglibyśmy szczepić później a nawet wcale.

Gruźlica to realne zagrożenie - mamy 20 zachorowań na 100 tysięcy, podobnie żółtaczka typu B - niby spada, ale właśnie wszedł w okres prokreacji wyż z lat 70., w którym wiele kobiet jest nosicielkami wirusa. Noworodek matki nosicielki, jeśli nie podamy mu szczepionki, zapewne ulegnie zakażeniu, co grozi nie tylko zapaleniem wątroby, ale jej zniszczeniem (marskość) lub później rozwojem nowotworu wątroby.

Inne szczepionki nie są podawane tak wcześnie, bo dziecko jest chronione przez pierwsze tygodnie życia przez przeciwciała odmatczyne. Ale nie przed gruźlicą.

Co do żółtaczki typu B to jest szansa, że niebawem do okresu prokreacji dojrzeje pokolenie lat 90., które w całości jest zaszczepione przeciw żółtaczce, co wpłynie na pewno na zmianę w kalendarzu szczepień.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Wokół diety laktacyjnej narosło wiele mitów i chociaż karmiąca mama nie musi rezygnować z tradycyjnych posiłków, powinna odżywiać się w przemyślany sposób.

Sprawdź jakie owoce możesz jeść w okresie karmienia piersią

Wokół diety laktacyjnej narosło wiele mitów i chociaż karmiąca mama nie musi rezygnować z tradycyjnych posiłków, powinna odżywiać się w przemyślany sposób. Niektóre produkty zawierają składniki wywołujące alergię lub powodujące wzdęcia i problemy trawienne...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj