Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Badania: 92 proc. Polaków popiera szczepienie dzieci

Szczepionki chronią przed chorobami i powikłaniami

Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - wynika z najnowszego badania „Opinie rodziców na temat szczepienia dzieci” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - wynika z najnowszego badania opinii

Fot. Fotolia.pl

Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - wynika z najnowszego badania opinii

92 proc. rodziców dzieci w wieku 0-6 lat popiera szczepienia. Tylko 1 proc. badanych uważa, że nie ma konieczności wykonywania szczepień ochronnych. 6 proc. rodziców deklaruje się jako przeciwnicy szczepień, ale i tak uważają, że należy dzieci szczepić.

78 proc. rodziców szczepi dzieci ze względu na ochronę przed niebezpiecznymi chorobami. Niemal połowa kieruje się opinią lekarza, że szczepienia są ważne. Tylko 16 proc. szczepi, bo boi się konsekwencji prawnych związanych z nieszczepieniem.

Dwie trzecie Polaków uważa, że wszystkie szczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe. Ośmiu na dziesięciu rodziców jest zdania, że to dobrze, że szczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnym są darmowe.

Na pytanie, na co warto szczepić dziecko, trzy czwarte badanych wskazało szczepienia obowiązkowe. Ponad połowa uważa, że warto szczepić dziecko na szczepienia zalecane, dodatkowe, za które najczęściej rodzice muszą płacić: przeciw pneumokokom (56 proc.), rotawirusom (54 proc.) i ospie wietrznej (51 proc.).

Jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe, rodzice mają możliwość zaszczepienia dziecka przeciw niektórym chorobom szczepionkami bezpłatnymi, finansowanymi przez NFZ, lub płatnymi – skojarzonymi.

Głównymi powodami, dla których rodzice dzieci decydowali się na szczepienie dziecka szczepionką skojarzoną (wieloskładnikową) były (rodzice mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź): mniejsza liczba wkłuć (73 proc.), mniejszy stres dla dziecka (67 proc.). Dla ponad połowy badanych argumentem za jest wygoda związana ze szczepieniem podczas jednej wizyty. Co trzecia osoba jako powód szczepienia szczepionką skojarzoną wskazała odpowiedź, że aby zaszczepić dziecko musi ono być zdrowe – jest więc większe prawdopodobieństwo zaszczepienia zgodnie z terminami z kalendarza szczepień, gdy wszystko odbywa się podczas jednej wizyty. 28 proc. rodziców wskazało, że szczepionki skojarzone są nowocześniejsze i lepiej przebadane.

A jakie są powody, dla których rodzice wybierają szczepionki refundowane przez NFZ? Dla blisko dwóch trzecich najważniejszy jest argument finansowy – te szczepionki są bezpłatne. Ale 37 proc. rodziców zauważa, że te szczepionki są sprawdzone i dłużej istnieją na rynku. Oceniają je też jako mniej obciążające dla organizmu, bo podczas jednego szczepienia wprowadza się tylko jeden typ wirusa (35 proc.). Blisko jedna trzecia rodziców obawia się, że po szczepionkach skojarzonych mogą wystąpić komplikacje (autyzm, porażenie).

Trzy czwarte rodziców czerpie informacje na temat szczepionek od lekarza, 36 proc. - od pielęgniarki, 33 proc. - od znajomych i rodziny, a co czwarty szuka jej w Internecie.

Wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia we współpracy z agencją FleishmanHillardw dniach 15-20 kwietnia na próbie N=500 rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. Badanie przeprowadzono techniką CAWI (ankiety on-line przeprowadzone na własnym panelu badawczym).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepionka, szczepienia zalecane, szczepienia

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj