Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Badania: 92 proc. Polaków popiera szczepienie dzieci

Szczepionki chronią przed chorobami i powikłaniami

Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - wynika z najnowszego badania „Opinie rodziców na temat szczepienia dzieci” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - wynika z najnowszego badania opinii

Fot. Fotolia.pl

Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - wynika z najnowszego badania opinii

92 proc. rodziców dzieci w wieku 0-6 lat popiera szczepienia. Tylko 1 proc. badanych uważa, że nie ma konieczności wykonywania szczepień ochronnych. 6 proc. rodziców deklaruje się jako przeciwnicy szczepień, ale i tak uważają, że należy dzieci szczepić.

78 proc. rodziców szczepi dzieci ze względu na ochronę przed niebezpiecznymi chorobami. Niemal połowa kieruje się opinią lekarza, że szczepienia są ważne. Tylko 16 proc. szczepi, bo boi się konsekwencji prawnych związanych z nieszczepieniem.

Dwie trzecie Polaków uważa, że wszystkie szczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe. Ośmiu na dziesięciu rodziców jest zdania, że to dobrze, że szczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnym są darmowe.

Na pytanie, na co warto szczepić dziecko, trzy czwarte badanych wskazało szczepienia obowiązkowe. Ponad połowa uważa, że warto szczepić dziecko na szczepienia zalecane, dodatkowe, za które najczęściej rodzice muszą płacić: przeciw pneumokokom (56 proc.), rotawirusom (54 proc.) i ospie wietrznej (51 proc.).

Jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe, rodzice mają możliwość zaszczepienia dziecka przeciw niektórym chorobom szczepionkami bezpłatnymi, finansowanymi przez NFZ, lub płatnymi – skojarzonymi.

Głównymi powodami, dla których rodzice dzieci decydowali się na szczepienie dziecka szczepionką skojarzoną (wieloskładnikową) były (rodzice mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź): mniejsza liczba wkłuć (73 proc.), mniejszy stres dla dziecka (67 proc.). Dla ponad połowy badanych argumentem za jest wygoda związana ze szczepieniem podczas jednej wizyty. Co trzecia osoba jako powód szczepienia szczepionką skojarzoną wskazała odpowiedź, że aby zaszczepić dziecko musi ono być zdrowe – jest więc większe prawdopodobieństwo zaszczepienia zgodnie z terminami z kalendarza szczepień, gdy wszystko odbywa się podczas jednej wizyty. 28 proc. rodziców wskazało, że szczepionki skojarzone są nowocześniejsze i lepiej przebadane.

A jakie są powody, dla których rodzice wybierają szczepionki refundowane przez NFZ? Dla blisko dwóch trzecich najważniejszy jest argument finansowy – te szczepionki są bezpłatne. Ale 37 proc. rodziców zauważa, że te szczepionki są sprawdzone i dłużej istnieją na rynku. Oceniają je też jako mniej obciążające dla organizmu, bo podczas jednego szczepienia wprowadza się tylko jeden typ wirusa (35 proc.). Blisko jedna trzecia rodziców obawia się, że po szczepionkach skojarzonych mogą wystąpić komplikacje (autyzm, porażenie).

Trzy czwarte rodziców czerpie informacje na temat szczepionek od lekarza, 36 proc. - od pielęgniarki, 33 proc. - od znajomych i rodziny, a co czwarty szuka jej w Internecie.

Wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia we współpracy z agencją FleishmanHillardw dniach 15-20 kwietnia na próbie N=500 rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. Badanie przeprowadzono techniką CAWI (ankiety on-line przeprowadzone na własnym panelu badawczym).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepionka, szczepienia zalecane, szczepienia

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj