Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy rtęć jest konserwantem wszystkich szczepionek?

Twój Ekspert od szczepień

Nie powinniśmy mówić o rtęci, a o tiomersalu, w którego skład wchodzi rtęć. Tiomersal jest od wielu lat stosowanym konserwantem, uznanym za bezpieczny, ale w ramach udoskonalania szczepionek jest już z wielu szczepionek usunięta.

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

Fot. archiwum prywatne

Dr Paweł Grzesiowski z synkiem Jasiem

W Polsce występuje w niewielu szczepionkach, głównie polskiej produkcji. Z całą mocą jednak podkreślam, że tiomersal nie jest trucizną i dawka rtęci, którą zawiera we wszystkich szczepionkach nie przekracza dopuszczalnych norm. W większości nowych szczepionek tiomersal jest już zbędny, bo pojawiły się inne sposoby konserwacji szczepionek.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Justine_Ch | 20-03-2013 12:20:17

    Witam! Skoro Tiomersal uznawany jest za bezpieczny, rozumiem, że były wykonywane jakieś testy i doświadczenia, które to potwierdzają? Czy można w takim raziem prosić o przykłady takich doświadczeń i badań nad Tiomersalem? Chciałabym też spytać jak powyższe stwierdzenie o bezpieczeństwie Tiomersalu ma się do wykazywanych przez m.in. prof. Marię Dorotę Majewską dowodów toksyczności Tiomersa...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepionka, szczepienia zalecane, szczepienia

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj