Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Muzea dla dzieci

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem lub cudami techniki

W Polsce jest dużo muzealnych atrakcji dla dzieci. Warto je odwiedzać, bo rozwijają wyobraźnię, uczą i bawią.

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Fot. www.muzeumzabawek.pl

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Zaurolandia w Rogowie
Rycerze z Biskupina w tle kolejka wąskotorowa ze Żnina

 

Lalki na Podkarpaciu

Lalki są też w Muzeum Lalek w Pilźnie. Zwiedzający mogą obejrzeć pracownię i wziąć udział w warsztatach, na których samodzielnie zrobią sobie własną lalkę, oraz lepić z gliny. Zwiedzanie rozpoczyna się wystawą „Zabawki babci, mamy i moje". Można podziwiać stare, odkryte podczas wykopalisk w Aleksandrii, mające nawet 1600 lat lalki afrykańskie. Na wystawie „Lalki polskie" są zabawki w strojach regionalnych i historycznych wykonane z ceramiki, drewna, tkanin. Dla zwiedzających przygotowano także spektakl „Na babcinym strychu", gdzie prezentowane są polskie baśnie i legendy np. „Kwiat paproci", „Legenda o smoku wawelskim", „Pan Twardowski", „O skamieniałych rycerzach w Tatrach". Największą frajdę sprawia maluchom domek czarownicy. To drewniana chatka, do której można wejść i trochę się pobać, bo czasem spotyka się tam latającą czarownicę. W sklepiku muzealnym można nabyć wytwarzane na miejscu lalki.

 

Dolny Śląsk kusi zabawkami

Zwiedzając Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, frajdę będą mieć nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Muzeum powstało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Można obejrzeć w nim zabawki sprzed 200 lat z całego świata: lalki europejskie i japońskie z różnych materiałów, np. z glinki ceramicznej, celuloidu, wosku, a nawet liści kukurydzy. Wszystkie zabawki znajdują się w gablotach, które mają formę kamieniczek. Zwiedzający przechadzają się uliczką i zaglądają w ich okna. Można spotkać misia Uszatka, Kubusia Puchatka czy Coralgola, który przyjechał na wystawę z Muzeum Dobranocek z Rzeszowa. Niektóre z miśków śpiewają i grają na instrumentach. W Kudowie Zdroju jest wystawa żołnierzyków. Oprócz tego można obejrzeć mebelki, samochody, kolejki, misie czy klocki. XIX i XX- wieczne zabawki wykonane są w większości z drewna, z porcelany, z gliny czy z blachy. „Bajka" to największe polskie muzeum zabawek, które działa od siedmiu lat. Powierzchnia ekspozycji wynosi 300 m kw. Większość eksponatów przedstawiona jest w formie bajkowych scen lub obrazów przestrzennych np. na podłodze leżą rozrzucone klocki, lalki krzątają się w swoich domkach, a misie patrzą na przyglądające się im dzieci.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:47:57

    Uważam że dzieci powinno zabierać się do muzeów, zarówno tych specjalnie dla nich jak i takich bardziej dla dorosłych, żeby rozwijać i poszerzać ich wiedzę. Oczywiście nie żeby to była nudna wizyta na której dziecko mysli tylko o tym żeby stamtąd wyjść rodzic musi się postarać tak żeby wizyta tam była ciekawa i edukacyjna zarazem
  • joanka106259 | 19-02-2015 12:12:25

    Dziecko trzeba zabierać w miejsca, którymi się interesuje. Nasz syn lubi świat zamków, rycerzy, smoków. Zabraliśmy go na nasz lubelski zamek i pomiomo tego, iż nie ma tam wystaw dla dzieci był zadowolony, bo oglądał obrazy z walkami, końmi, widział armaty itp. Uwielbia też dinozaury więc zabraliśmy go do parku dinozaurów i świetnie spędzilismy dzień a zachwytom syna nie było końca. Sądze, że na...
  • Modzelka8 | 28-02-2015 18:30:47

    Ja już nie mogę się doczekać, kiedy mój synek podrośnie i będę mogła zabierać go na takie wycieczki po muzeach, to świetna sprawa
  • Doris85 | 06-04-2015 10:47:52

    Należy dziecko zabierac do muzeow - jest tyle ciekawych miejsc, w ktorych czekaja na nie dodatkowe atrakcje, ze taka wyprawa napewno zakonczy sie sukcesem. Odwiedziny w takich miejscach dobrze wplywaja na rozwoj i pozwalaja rozbudzic w dziecku zainteresowanie konkretnymi tematami.

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj