Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Muzea dla dzieci

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem lub cudami techniki

W Polsce jest dużo muzealnych atrakcji dla dzieci. Warto je odwiedzać, bo rozwijają wyobraźnię, uczą i bawią.

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Fot. www.muzeumzabawek.pl

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Zaurolandia w Rogowie
Rycerze z Biskupina w tle kolejka wąskotorowa ze Żnina

 

Lalki na Podkarpaciu

Lalki są też w Muzeum Lalek w Pilźnie. Zwiedzający mogą obejrzeć pracownię i wziąć udział w warsztatach, na których samodzielnie zrobią sobie własną lalkę, oraz lepić z gliny. Zwiedzanie rozpoczyna się wystawą „Zabawki babci, mamy i moje". Można podziwiać stare, odkryte podczas wykopalisk w Aleksandrii, mające nawet 1600 lat lalki afrykańskie. Na wystawie „Lalki polskie" są zabawki w strojach regionalnych i historycznych wykonane z ceramiki, drewna, tkanin. Dla zwiedzających przygotowano także spektakl „Na babcinym strychu", gdzie prezentowane są polskie baśnie i legendy np. „Kwiat paproci", „Legenda o smoku wawelskim", „Pan Twardowski", „O skamieniałych rycerzach w Tatrach". Największą frajdę sprawia maluchom domek czarownicy. To drewniana chatka, do której można wejść i trochę się pobać, bo czasem spotyka się tam latającą czarownicę. W sklepiku muzealnym można nabyć wytwarzane na miejscu lalki.

 

Dolny Śląsk kusi zabawkami

Zwiedzając Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, frajdę będą mieć nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Muzeum powstało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Można obejrzeć w nim zabawki sprzed 200 lat z całego świata: lalki europejskie i japońskie z różnych materiałów, np. z glinki ceramicznej, celuloidu, wosku, a nawet liści kukurydzy. Wszystkie zabawki znajdują się w gablotach, które mają formę kamieniczek. Zwiedzający przechadzają się uliczką i zaglądają w ich okna. Można spotkać misia Uszatka, Kubusia Puchatka czy Coralgola, który przyjechał na wystawę z Muzeum Dobranocek z Rzeszowa. Niektóre z miśków śpiewają i grają na instrumentach. W Kudowie Zdroju jest wystawa żołnierzyków. Oprócz tego można obejrzeć mebelki, samochody, kolejki, misie czy klocki. XIX i XX- wieczne zabawki wykonane są w większości z drewna, z porcelany, z gliny czy z blachy. „Bajka" to największe polskie muzeum zabawek, które działa od siedmiu lat. Powierzchnia ekspozycji wynosi 300 m kw. Większość eksponatów przedstawiona jest w formie bajkowych scen lub obrazów przestrzennych np. na podłodze leżą rozrzucone klocki, lalki krzątają się w swoich domkach, a misie patrzą na przyglądające się im dzieci.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:47:57

    Uważam że dzieci powinno zabierać się do muzeów, zarówno tych specjalnie dla nich jak i takich bardziej dla dorosłych, żeby rozwijać i poszerzać ich wiedzę. Oczywiście nie żeby to była nudna wizyta na której dziecko mysli tylko o tym żeby stamtąd wyjść rodzic musi się postarać tak żeby wizyta tam była ciekawa i edukacyjna zarazem
  • joanka106259 | 19-02-2015 12:12:25

    Dziecko trzeba zabierać w miejsca, którymi się interesuje. Nasz syn lubi świat zamków, rycerzy, smoków. Zabraliśmy go na nasz lubelski zamek i pomiomo tego, iż nie ma tam wystaw dla dzieci był zadowolony, bo oglądał obrazy z walkami, końmi, widział armaty itp. Uwielbia też dinozaury więc zabraliśmy go do parku dinozaurów i świetnie spędzilismy dzień a zachwytom syna nie było końca. Sądze, że na...
  • Modzelka8 | 28-02-2015 18:30:47

    Ja już nie mogę się doczekać, kiedy mój synek podrośnie i będę mogła zabierać go na takie wycieczki po muzeach, to świetna sprawa
  • Doris85 | 06-04-2015 10:47:52

    Należy dziecko zabierac do muzeow - jest tyle ciekawych miejsc, w ktorych czekaja na nie dodatkowe atrakcje, ze taka wyprawa napewno zakonczy sie sukcesem. Odwiedziny w takich miejscach dobrze wplywaja na rozwoj i pozwalaja rozbudzic w dziecku zainteresowanie konkretnymi tematami.

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj