Alergia u niemowlaka może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. Jest to alergia pokarmowa, która może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi jak i mlekiem mamy. Pokarm matki również może uczulać niemowlę. Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka?
Alergia u mojej pierwszej córki miała przebieg książkowy. W drugim tygodniu życia zaczęły jej dokuczać kolki jelitowe. Pojawiały się o dwóch stałych porach w ciągu doby – w godzinach wieczornych i nad ranem. Trwały około półtorej godziny. Po dwóch miesiącach dołączyła się wysypka.
Kolki zakończyły się po około pięciu miesiącach, a wysypka (w tym na pupie i kroczu), zamieniła się w pękające i krwawiące ranki. Kiedy dziewczynka skończyła rok zaczęły się przewlekłe katary i powtarzające się zapalenia oskrzeli.
Alergia pokarmowa u niemowlaka
Pediatra zalecił mi dietę eliminacyjną. Głównym winowajcą było mleko, więc nie mogłam jeść mleka krowiego i dużej części jego przetworów a także innych potencjalnie alergizujących produktów. Dzięki diecie po kilku miesiącach opanowana została męcząca wysypka.
Potem, kiedy półrocznemu dziecku wprowadzałam jedzenie dodatkowe, dokładnie sprawdzałam skład produktów. Każda próba włączenia do jadłospisu mleka krowiego powodowała kolejne chorobowe reakcje (katar, kaszel, zapalenie oskrzeli).
Teraz dziewczynka ma ponad pięć lat i je wszystko, ale na wiosnę dostaje leki, które pozwalają jej przetrwać katar i kaszel (czasami pojawia się też gorączka), który towarzyszy pyleniom roślin.
Nadwrażliwość układu immunologicznego
Alergia to nadwrażliwość układu immunologicznego np. na kurz, pyłki roślin, składniki pokarmowe, sierść zwierząt. Lista przykładów możliwych reakcji alergicznych jest długa. Może to być katar sienny (pyłkowica), astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, alergia na leki czy niektóre pokarmy.
Alergia u niemowląt, w tej chwili występuje dość często. Może wystąpić już między 2. a 3. miesiącem życia, choć zdarzają się również przypadki alergii u noworodków.
Najczęstszą postacią alergii u niemowląt jest nietolerancja białka mleka krowy. W tym czasie trzeba je wykluczyć z diety matki karmiącej. Nawet niewielkie ilości alergenu mogą podrażniać system odpornościowy dziecka, dlatego mamom karmiącym zaleca się wtedy wyeliminowanie z diety mleka krowiego pod każdą postacią – twarożki, serki, jogurty, sery, masło, słodycze.
Ogranicza się też jedzenie produktów, które uznawane są za najsilniejsze alergeny i często wywołują objawy nadwrażliwości pokarmowej. Są to m.in.: cielęcina, wołowina, jajka kurze, ryby, orzeszki ziemne i laskowe, soja, kakao, czekolada, poziomki, truskawki, cytrusy i pomidory.
Pediatrzy są zgodni, że alergii u niemowląt najlepiej zapobiega karmienie piersią. A najskuteczniejszą ochroną przed alergią jest wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia, bez pokarmów uzupełniających.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że we wczesnym okresie życia i rozwoju dziecka (0 – 6 miesięcy) karmionego mlekiem matki, nie ma potrzeby dokarmiania ani dopajania. Przede wszystkim chodzi tu o mleko modyfikowane, które też może być alergenem.
Drugim w kolejności rodzajem alergii, który dotyka niemowlęta, jest alergia kontaktowa - przede wszystkim na substancje, zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych i środkach piorących, ale niektóre niemowlęta bywają uczulone na przykład na pampersy. Najrzadziej u niemowląt występują alergie wziewne.
Modzelka8 | 08-04-2015 08:47:16
wojtaszek | 08-04-2015 10:28:49
MAMA | 08-04-2015 12:18:52
wojtaszek | 08-04-2015 14:34:47