Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy dziecko się wstydzi

Nie wyśmiewaj, a dopinguj

Dziecko uczy się poczucia wstydu najczęściej od rodziców czy opiekunów, którzy mówią mu jak należy się zachowywać, jakie powinno być. Bywa, że rodzice sami są wstydliwi i nieświadomie przenoszą swoje emocje na dzieci.

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Fot. BE&W

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

 

Przedszkole oswaja z grupą

Dziecko wstydliwe wymaga większej troski i pomocy nie tylko rodzica, ale i opiekuna lub wychowawcy. — Jeśli maluch w przedszkolu siedzi z boku, nie bawi się z rówieśnikami, płacze, nie przyjaźni się z nikim to sygnał, że należy z nim porozmawiać i poznać przyczynę takiego zachowania. Panie przedszkolanki powinny zwrócić uwagę na tego typu zachowania i powiedzieć o tym rodzicom — dodaje. Mniej odważne brzdące trzeba wspierać. Pomoże im to uwierzyć we własne możliwości, przekonać się, że są zdolne i gotowe do podejmowania odpowiednich dla wieku działań. Edukacja przedszkolna wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności społecznych dziecka. W grupie uczą się pewności i zachowań międzyludzkich.

Z nieśmiałością można sobie skutecznie radzić. We wczesnym dzieciństwie wystarcza praca rodziców. Jeśli odczuwają trudności w porozumiewaniu się z dzieckiem lub są zaniepokojeni jego zachowaniami, mogą udać się do specjalisty, który podpowie jak to robić. — Gdy nasza pociecha ma jakiś problem, z którym sobie nie radzi, można opowiedzieć jej o własnych doświadczeniach, o naszych sposobach radzenia sobie w stresowych sytuacjach. W ten sposób pokazujemy dziecku, że je rozumiemy, pomagamy mu nazwać emocje i znaleźć metody radzenia sobie z nimi — podpowiada psycholog.

Ważne jest również, aby rodzic przyjrzał się także swojej nieśmiałości i tego, jak sobie z nią radzi. Maluchy powinny też wiedzieć, że poczucie pewności siebie jest w życiu bardzo ważne. Można mu opowiedzieć o korzyściach z tego płynących, np. że wychodząc do ludzi, można mieć przyjaciół, odczuwać większą radość z życia, itp. Istotną rolę w pokonywaniu nieśmiałości jest nagroda. Może być silną motywacją do pokonania wstydu. Chwalmy, nagradzajmy za każde śmiałe zachowanie. Mówmy czasami o innych dzieciach, które są odważne, np. „fajny jest ten chłopiec, bo powiedział nam dzień dobry". Nieśmiałość nie jest straszna. Można sobie z nią poradzić, systematycznie pracując razem z dzieckiem. Na pokonanie jej potrzeba jednak czasu, cierpliwości i wytrwałości.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Sześcioletnie dziecko za każdym razem trzeba poprawiać, gdy źle wypowie jakieś słowo.

Seplenienie u sześciolatka

Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj