Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy dziecko się wstydzi

Nie wyśmiewaj, a dopinguj

Dziecko uczy się poczucia wstydu najczęściej od rodziców czy opiekunów, którzy mówią mu jak należy się zachowywać, jakie powinno być. Bywa, że rodzice sami są wstydliwi i nieświadomie przenoszą swoje emocje na dzieci.

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Fot. BE&W

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

 

Przedszkole oswaja z grupą

Dziecko wstydliwe wymaga większej troski i pomocy nie tylko rodzica, ale i opiekuna lub wychowawcy. — Jeśli maluch w przedszkolu siedzi z boku, nie bawi się z rówieśnikami, płacze, nie przyjaźni się z nikim to sygnał, że należy z nim porozmawiać i poznać przyczynę takiego zachowania. Panie przedszkolanki powinny zwrócić uwagę na tego typu zachowania i powiedzieć o tym rodzicom — dodaje. Mniej odważne brzdące trzeba wspierać. Pomoże im to uwierzyć we własne możliwości, przekonać się, że są zdolne i gotowe do podejmowania odpowiednich dla wieku działań. Edukacja przedszkolna wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności społecznych dziecka. W grupie uczą się pewności i zachowań międzyludzkich.

Z nieśmiałością można sobie skutecznie radzić. We wczesnym dzieciństwie wystarcza praca rodziców. Jeśli odczuwają trudności w porozumiewaniu się z dzieckiem lub są zaniepokojeni jego zachowaniami, mogą udać się do specjalisty, który podpowie jak to robić. — Gdy nasza pociecha ma jakiś problem, z którym sobie nie radzi, można opowiedzieć jej o własnych doświadczeniach, o naszych sposobach radzenia sobie w stresowych sytuacjach. W ten sposób pokazujemy dziecku, że je rozumiemy, pomagamy mu nazwać emocje i znaleźć metody radzenia sobie z nimi — podpowiada psycholog.

Ważne jest również, aby rodzic przyjrzał się także swojej nieśmiałości i tego, jak sobie z nią radzi. Maluchy powinny też wiedzieć, że poczucie pewności siebie jest w życiu bardzo ważne. Można mu opowiedzieć o korzyściach z tego płynących, np. że wychodząc do ludzi, można mieć przyjaciół, odczuwać większą radość z życia, itp. Istotną rolę w pokonywaniu nieśmiałości jest nagroda. Może być silną motywacją do pokonania wstydu. Chwalmy, nagradzajmy za każde śmiałe zachowanie. Mówmy czasami o innych dzieciach, które są odważne, np. „fajny jest ten chłopiec, bo powiedział nam dzień dobry". Nieśmiałość nie jest straszna. Można sobie z nią poradzić, systematycznie pracując razem z dzieckiem. Na pokonanie jej potrzeba jednak czasu, cierpliwości i wytrwałości.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Doris85 | 05-04-2015 13:38:22

    Wydaje mi się, że zachowanie dzieci jest dokładnym odzwierciedleniem zachowań rodziców. Jeśli my jesteśmy otwarci na świat i ludzi, podchodzimy do innych z uśmiechem, zaufaniem i życzliwością to nasze dzieci przejmą od nas taką postawę i nie będą miały problemów z nieśmiałością.
  • gosiunia89 | 20-04-2015 15:31:45

    Moja córka ma 5 miesięcy i już się wstydzi.Zauważyłam że skula się i chowa kiedy siedzi w bujaczku. Wtedy ja udaje że się chowam i robię ,,a kuku''uśmiecha się.Wstydzenie się jest naturalną rzeczą ludzką nie ma nic w tym złego.
  • Koala_Koala | 21-06-2015 12:23:33

    moj ma 14 miesiecy i wstydzi sie nowych osob, ale to dobrze, nie chce by byl dzieckiem, ktore kazdemu da sie wziac na rece itp
  • Annamatys | 31-08-2018 16:19:22

    Moje dziecko strasznie wstydliwe było - przynajmniej do momentu póki nie zaczęło chodzić na zajęcia. Zaczęliśmy chodzić na język angielski Dziecko przestało się wstydzić dopiero po 6 zajęciach. Więc myślę, że musi się przyzwyczaić. Chociaż największy okres wstydu przypada na 18 miesiąc życia - tak mi powiedział psycholog.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj