Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy dziecko się wstydzi

Nie wyśmiewaj, a dopinguj

Dziecko uczy się poczucia wstydu najczęściej od rodziców czy opiekunów, którzy mówią mu jak należy się zachowywać, jakie powinno być. Bywa, że rodzice sami są wstydliwi i nieświadomie przenoszą swoje emocje na dzieci.

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Fot. BE&W

Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie.

Każde dziecko znajdzie się kiedyś w sytuacji, gdy poczuje się zawstydzone, zażenowane. U dzieci wstyd objawia się początkowym skrępowaniem, są nieśmiałe w stosunku do obcych ludzi, ale po oswojeniu się, pierwsza reakcja mija. — Wstyd jest naturalną, pozytywną emocją, pozwala funkcjonować w społeczeństwie, chroni przed zachowaniami, które nie są akceptowane, jest bardzo ważnym składnikiem rozwoju każdego człowieka — mówi Jakub Lesiak, psycholog, terapeuta, trener z Pracowni Psychologicznej Ego.

Zdarza się jednak, że wstyd bywa tak silny, że paraliżuje, odbiera poczucie własnej wartości. — Może prowadzić do tego, że nie pozwolimy sobie na przeżywanie pewnych emocji, na odczuwanie potrzeb. Poza wstydem dużą rolę może tu odgrywać lęk i niska samoocena — podpowiada specjalista. Przyczynami nieśmiałości mogą być słaby związek emocjonalny rodzica z dzieckiem, niedostateczne opanowanie umiejętności społecznych, surowe i częste krytykowanie dziecka przez starszych.

 

Niska samoocena dziecka

Nieśmiałe dziecko unika pewnych zachowań, nie chce brać udziału w grach, zabawach, nie chce uprawiać sportu, występować np. w teatrzyku czy recytować wierszyków. Obawia się, że nie jest dość dobre, boi się krytyki, ośmieszenia, ma niską samoocenę. Niechętnie bawi się z dziećmi, ma niewielu kolegów lub nie ma ich wcale. Nieśmiałe dzieci często stają się niespokojnymi, lękliwymi nastolatkami. Na szczęście wiele osób ośmiela się z wiekiem, innym pomaga terapia lub częste rozmowy z rodzicami. Dziecko zaczyna się wstydzić zazwyczaj będąc w nowych sytuacjach, gdy jest w centrum zainteresowania albo gdy ludzie natrętnie się zachowują. — U przedszkolaka wstyd pojawia się gdy np. zostanie ośmieszone publicznie.

Dotkliwe dla malucha są ironiczne uwagi dziadków, rodziców czynione w odniesieniu do trudności, jakie dziecko przeżywa — dodaje psycholog. Wstyd jest także reakcją na karanie w obecności innych. Rodzaj kary nie ma znaczenia. — Użycie jej w obecności rówieśników może być przyczyną zażenowania i upokorzenia — dodaje Lesiak. Nieśmiałość może być wynikiem procesu wychowania. Dzieci bacznie obserwują rodziców, ucząc się od nich. Trudno liczyć, że będą śmiałe, gdy mama lub tata nie przyjmują gości, nie bywają w towarzystwie. — Jeśli ponadto często krytykują dziecko, nie motywują go, ośmieszają lub karzą za wyrażanie niektórych emocji, gdy jest ono np. zbyt radosne lub rozgniewane, krzywdzą malucha w ten sposób — mówi terapeuta. Dzieje się tak często, gdy sami rodzice mają trudności z pozwoleniem sobie na przeżywanie emocji lub odmawiają sobie prawa do pomyłki, błędu lub niewiedzy.

Maluchy powinny mieć kontakt z obcymi ludźmi. Dzięki temu przezwyciężą swoją nieśmiałość. Nie należy wymagać od dziecka błyskawicznych reakcji. Ono najpierw musi się oswoić, poznać osobę, miejsce, otoczenie. Warto zachęcać pociechę, aby witało się ze znajomymi, w sklepie. Jednak nieśmiałego dziecka nie wolno zbyt mocno naciskać, ponieważ jego opór tylko się powiększy. Nie wolno też krytykować. Ucząc się nowych rzeczy jest ono skazane na niepowodzenia. Zamiast ganić, oceniać, negatywnie komentować, ośmieszać, powiedzmy malcowi np. „cieszę się, że chcesz pływać, widzę, że bardzo ci zależy", „jestem dumny z ciebie, to świetnie, że zdecydowałeś się na naukę pływania", „jeśli nie chcesz – nie musisz, możesz spróbować innym razem”.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Doris85 | 05-04-2015 13:38:22

    Wydaje mi się, że zachowanie dzieci jest dokładnym odzwierciedleniem zachowań rodziców. Jeśli my jesteśmy otwarci na świat i ludzi, podchodzimy do innych z uśmiechem, zaufaniem i życzliwością to nasze dzieci przejmą od nas taką postawę i nie będą miały problemów z nieśmiałością.
  • gosiunia89 | 20-04-2015 15:31:45

    Moja córka ma 5 miesięcy i już się wstydzi.Zauważyłam że skula się i chowa kiedy siedzi w bujaczku. Wtedy ja udaje że się chowam i robię ,,a kuku''uśmiecha się.Wstydzenie się jest naturalną rzeczą ludzką nie ma nic w tym złego.
  • Koala_Koala | 21-06-2015 12:23:33

    moj ma 14 miesiecy i wstydzi sie nowych osob, ale to dobrze, nie chce by byl dzieckiem, ktore kazdemu da sie wziac na rece itp
  • Annamatys | 31-08-2018 16:19:22

    Moje dziecko strasznie wstydliwe było - przynajmniej do momentu póki nie zaczęło chodzić na zajęcia. Zaczęliśmy chodzić na język angielski Dziecko przestało się wstydzić dopiero po 6 zajęciach. Więc myślę, że musi się przyzwyczaić. Chociaż największy okres wstydu przypada na 18 miesiąc życia - tak mi powiedział psycholog.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj