Na tym etapie wprowadzamy do menu dziecka niewielkie ilości pieczywa, biszkopty i sucharki. Niewielkie, to znaczy kawałek kromki czy np. jednego biszkopta. Dziecko ma malutki żołądek i jeśli zje całą bułkę lub trzy biszkopty, nie będzie chciało zjeść obiadu czy kaszki.
Córce sama piekłam bułeczki, a jeśli nie miałam czasu, kupowałam pieczywo bez polepszaczy. Biszkopty także możemy upiec w domu. Wybierając sucharki, szukajmy tych bez cukru.
Dieta dziecka po 9 miesiącu - porady
Mama, która karmi piersią, nadal może to robić na żądanie, ale też powinna wprowadzić dwudaniowy obiad: zupę jarzynową z kaszką glutenową i łyżeczką oleju rzepakowego oraz jarzynkę z gotowanym mięsem lub rybą (dwa x w tygodniu) i pół żółtka codziennie, a na deser owoc lub sok przecierowy.
Dzieci karmione mieszankami jedzą trzy posiłki mleczne (po około 220 ml), łączone z produktami zbożowymi, np. mleko następne + kaszki mleczne glutenowe lub bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki. Ich obiad także składa się z dwóch dań: zupki z kaszką glutenową oraz dania warzywnego z mięsem lub rybą, połową żółtka, olejem i ziemniakiem lub ryżem. Na deser przecier owocowy lub owoc lub sok przecierowy.
Karmienie niemowlaka po 9 miesiącu - nowości
Z nowości jarzynowych możemy podać:
- świeżego ogórka,
- paprykę,
- rzodkiew,
- fasolę,
- kiszonego ogórka,
- kiszoną kapustę.
Pamiętajmy o zasadzie: dziecko na początek ma nowości tylko spróbować, wystarczy niewielka ilość. A po podaniu nowego produktu czekamy przynajmniej 2-3 dni, obserwując czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Rozszerzanie diety dziecka to proces, który wymaga cierpliwości. Jadłospis dziecka w pierwszym roku życia (ale również w latach następnych) warto wzbogacać stopniowo.
Nowości owocowe to:
- żurawina,
- poziomka,
- truskawki,
- borówki,
- ananas,
- awokado.
Owoce jagodowe podajemy tylko w sezonie. Przy truskawkach trzeba liczyć się z możliwością reakcji alergicznej.