Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.
Jeśli to alergia, dołączą się też inne objawy, jak zmiany na skórze i w wyglądzie kupki. Jeśli zaniepokoją cię takie objawy, skonsultuj się z pediatrą.
Do lekarza musisz pójść koniecznie, jeśli dziecko ulewa i do tego nie przybiera na wadze. Niepokojącym sygnałem jest też powtarzające się chlustające ulewanie, które niektórzy rodzice wręcz określają jako wymioty.
Ulewanie: jak długo?
Nikt jeszcze nie odkrył ostatecznych przyczyn ulewania. Teorii jest kilka. Ulewanie noworodka może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego, który osiąga dojrzałość po pół roku, a do tego czasu małe brzuszki nie potrafią jeszcze zatrzymać wszystkiego, co do nich trafiło. Dlatego na pytanie rodziców, jak długo może trwać ulewanie pokarmu, pediatrzy zwykle odpowiadają, że w drugim półroczu życia dziecka już nie powinno ono ulewać pokarmu.
Ulewanie po jedzeniu, zwłaszcza w przypadku niemowląt, może być oznaką przekarmiania dziecka. Przyczyną może też być nieodpowiednia technika karmienia piersią czy butelką – podczas jedzenia może połykać zbyt wiele powietrza. Jeśli otwór w smoczku jest zbyt duży, jest duże prawdopodobieństwo, że maluch połyka mleko wraz z powietrzem. Ale i gdy otwór smoczka jest zbyt mały, niemowlę ssie zbyt mocno, połykając powietrze.
Zaradzić temu łatwo. Musisz kupić smoczki, które mają ilość dziurek dostosowaną do wieku dziecka, np. dla dziecka od urodzenia do trzeciego miesiąca są smoczki z dwiema maleńkimi dziurkami, a dla półrocznych mają już sześć dziurek.
Na boku nie na wznak
Pamiętaj, że jeśli ulane mleko zalało szyję, musisz dziecko umyć (wystarczy ciepłą wodą). Jeśli tego nie zrobisz, to niemal pewne, że w tym miejscu się odparzy.
Jeśli ubranko jest przemoczone, to je zmień, bo w przeciwnym razie, po kilku godzinach dziecko będzie brzydko pachniało. Co prawda ulewa się niewielka ilość jedzenia, ale już częściowo strawionego przez soki żołądkowe (przypomina zsiadłe mleko lub twarożek) i ma nieprzyjemny kwaśny zapach.
Jest kilka sposobów, które pomagają zmniejszyć częstotliwość ulewania albo mu zapobiec. Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło (można na to czekać nawet 45 minut). Lepiej układać malucha na boku niż na wznak i nie przewijać go ani nie przebierać od razu po jedzeniu. Poczekaj aż mleko "ułoży się" w brzuchu.
Dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym lekarz może przepisać np. mleko typu AR (odpowiednie dla niemowląt ze skłonnością do ulewań).
donnavito | 29-01-2015 01:02:41
joani | 29-01-2015 08:06:38
Modzelka8 | 16-02-2015 10:59:09
krystel_kristin | 17-06-2017 23:43:00