Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak latem pielęgnować wymagającą skórę dziecka?

Nawilżanie i natłuszczanie to podstawa

Skóra dzieci i niemowląt jest wrażliwa i podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Aby im zapobiec trzeba o nią dbać, stosując delikatne kosmetyki przeznaczone dla maluchów. Szczególnej troski wymaga skóra sucha oraz atopowa. I choć słońce latem poprawia stan skóry problematycznej, nie wolno zapominać o właściwej pielęgnacji w czasie wakacji.

Balsamy i kremy z filtrami to podstawa letniej pielęgnacji skóry dziecka

Fot. Fotolia.com

Balsamy i kremy z filtrami to podstawa letniej pielęgnacji skóry dziecka

Dermokosmetyki do pielęgnacji skóry z problemami powinny być używane bez względu na porę roku
Właściwa pielęgnacja skóry dziecka latem zapobiega nawrotom AZS

Zaniedbania w pielęgnacji mogą spowodować przykry nawrót choroby.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna skóry. Istotą choroby jest nasilona suchość skóry oraz skłonność do jej podrażnienia i świądu, związane z brakiem ochronnego płaszcza hydrolipidowego. - Zależnie od stopnia nasilenia zmian skórnych zalecamy różne leki, jednak niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja skóry specjalnymi kosmetykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej i alergicznej, bez substancji zapachowych oraz konserwantów - mówi dr Joanna Sołtys, lekarz dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego z Wielospecjalistycznej kliniki MD Clinic w Warszawie.

Wyjeżdżając na urlop z dzieckiem cierpiącym na AZS należy pamiętać, że zmiany skórne mogą pojawić się w każdej chwili, np. na skutek wysokiej temperatury, intensywnej ekspozycji na słońce czy po kąpielach w basenie lub w morzu. I choć mówi się, że najlepszym czasem dla wrażliwej skóry atopika jest lato (większa wilgotność powietrza, noszenie przewiewnych ubrań, które nie drażnią skóry oraz słońce, które u większości chorych działa na nią korzystnie), należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nie doszło do pogorszenia stanu skóry.

 

Dzieci nie wolno opalać

U wielu osób, umiarkowane korzystanie ze słońca może złagodzić objawy AZS. Pamiętajmy jednak, by nie wychodzić z dzieckiem w upalne dni w godzinach największego oddziaływania słońca czyli od 11 do 15-tej oraz o konieczności stosowania hipoalergicznych kremów z filtrem UV. Dla skóry problematycznej polecane są filtry mineralne, które nie podrażniają skóry. - Dzieci zawsze powinny być posmarowane kremami z filtrem, ponieważ poparzenie skóry spowoduje jej wysuszenie, co sprzyja nawrotom AZS - mówi dr Sołtys.

 

Smarować kilka razy dziennie

Atopowej skórze nie służą też nadmierne pocenie się, kąpiele w chlorowanej czy słonej wodzie. Lepsza dla atopików będzie woda ozonowana. Nie poleca się kąpieli w przypadku aktywnych zmian skórnych. Jeśli na skórze są ślady drapania, najpierw należy ją wyleczyć i dopiero korzystać z akwenów wodnych. Po każdej kąpieli, dziecko trzeba umyć, najlepiej pod prysznicem, i dokładnie nawilżyć skórę odpowiednimi kosmetykami. - Skórę myjemy delikatnie, letnią wodą. Nie poleca się długich kąpieli w gorącej wodzie w wannie. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, nie pocierając jej. Następnie po osuszeniu, należy nawilżyć i natłuścić skórę balsamami lub maściami. Należy ich używać nawet kilka razy w ciągu dnia - mówi dermatolog.

Do skóry atopowej stosuje się preparaty o neutralnym działaniu, np. mydła, szampony, balsamy, dodatki do kąpieli, nazywane emolientami. Kosmetyki te nie zawierają barwników, substancji zapachowych, konserwantów. W ich skład wchodzą m.in. parafina, gliceryna i wazelina. Doskonale natłuszczają skórę i odbudowują jej płaszcz hydrolipidowy - zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia. Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty na bazie olejów mineralnych.

Dermokosmetyków należy używać przez cały czas. AZS to choroba przewlekła i nawet jeśli objawy ustąpią, nie wolno zaprzestawać właściwej pielęgnacji. Wybierając się na wakacje warto zadbać również, by w otoczeniu dziecka z AZS nie było alergenów, które mogą podrażniać skórę, np. środki zapachowe, czyszczące, nieodpowiednie kosmetyki, kurz, pleśń, koce i ubrania z wełny. Należy zadbać również o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach (często wietrzyć).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

Taping u dzieci

Nalepione w fantazyjny sposób kolorowe plastry na nogach i barkach sportowców to nie nowa moda. To skuteczna terapia, coraz szerzej wykorzystywana w rehabilitacji dzieci i niemowląt. O zasadach i zakresach działania tapingu rozmawiamy z Tomaszem...

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj