Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dysfunkcje biorą się z braku wystarczającej dawki ruchu

Na piechotkę do przedszkola i szkoły

Aby dziecko osiągało dobre wyniki w nauce, musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu – przypominają eksperci. W marcu w całym kraju odbyły się warsztaty dla nauczycieli szkół oraz przedszkoli, poświęcone roli codziennej aktywności fizycznej w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka.

Dzieci wcale nie potrzebują sportu wyczynowego. Wystarczy zapewnić im regularne spacery i możliwość aktywnej zabawy na powietrzu.

Fot. iStockphoto

Dzieci wcale nie potrzebują sportu wyczynowego. Wystarczy zapewnić im regularne spacery i możliwość aktywnej zabawy na powietrzu.

 

Czego dzieciom brakuje?

 

Informacja ważna dla nauczycieli i rodziców: dzieci wcale nie potrzebują sportu wyczynowego. Wystarczy zapewnić im regularne spacery i możliwość aktywnej zabawy na powietrzu.

A tego właśnie dzieciom brakuje! Według ostatniej ogólnopolskiej diagnozy kondycji fizycznej dzieci w wieku 7-19 lat, przeprowadzonej w 2009 roku współczesne dzieci są o wiele mniej sprawne niż ich rówieśnicy trzydzieści lat temu. Dr Jacek Dobosz, kierownik Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej, projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, podkreśla np., że w 2009 roku siedmiolatki pokonywały 600-metrowy dystans blisko 40 sekund wolniej niż ich rówieśnicy z końca lat 70-tych. Inne wyniki potwierdzają, że najmłodsi Polacy są słabi i coraz słabsi. 7,5-letni chłopiec w 1989 r. potrafił np. zawisnąć na drążku na 17 sekund, a w 2009 r.już tylko na 7 sekund.

- Naszym marzeniem jest, by każde dziecko w Polsce chciało spędzać czas aktywnie na dworze, na zabawie z kolegami i aby miało świadomość, że aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem jego życia, ponieważ czyni człowieka mądrzejszym i szczęśliwszym - podkreśla Anna Karniej, dyrektor wydawniczy Nowej Ery - organizatora cyklu spotkań dla nauczycieli, poświęconego rozwojowi ruchowemu dzieci.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiag121.

Komentarze

  • wojtaszek | 13-12-2014 18:35:41

    To jest niestety smutna prawda. Dzieci coraz mniej się ruszają, nie uprawiją sportów, nie chcą ćwiczyć na lekcjach WF. Gdy ja byłam dzieckiem pamiętam że ciężko nas było do domu przywołać ponieważ bardzo lubiliśmy wspólne zabawy na boisku, grę w siatkówkę, jazdę na łyżwach, na rowerze. Dziś dzieciaki najchętniej siedziały by przy komputerze w domu.

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj