Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Metoda Prechtla. Dostępna w wybranych polskich szpitalach

Bezstresowe badanie niemowlaka za pomocą kamery

Wizyty lekarskie, podczas których ortopeda obraca gołego niemowlaka a neurolog opukuje je młotkiem są stresujące zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Można ich jednak uniknąć nawet po trudnym porodzie, gdy jest podejrzenie, że mogło dojść do uszkodzenia układu nerwowego dziecka. Coraz częściej maluchy są diagnozowane przyjazną dla nich metodą Prechtla.

Neurologiczne badanie noworodka metodą Prechtla trwa krótko. Dziecko w body kładzie się na plecach na matę i kamerą nagrywa jego ruchy

Fot. BE&W

Neurologiczne badanie noworodka metodą Prechtla trwa krótko. Dziecko w body kładzie się na plecach na matę i kamerą nagrywa jego ruchy

 

Trafna pierwsza diagnoza

W 2005r. po powrocie z kursu metody Prechtla w austriackim Graz, Edyta Rowińska zdiagnozowała małego Krzysia, który tuż po porodzie przeszedł sepsę. Nagrywała wtedy wszystkie dzieci, aby nabrać wprawy. Krzyś prezentował nieprawidłowe ruchy we wszystkich najważniejszych okresach. Nagrania z nim oglądała ze 100 razy zanim zdobyła się na odwagę przekazać rodzicom złą wiadomość. Rodzice konsultowali wielokrotnie Krzysia u kilku neurologów, z których większość nie słyszała o metodzie Prechtla i nie wykryli tradycyjnym badaniem nic nieprawidłowego. Mimo tego, rodzice nie zbagatelizowali diagnozy Rowińskiej i podjęli terapię. Krzyś patologię ukazał dopiero w 7 miesiącu. Gdyby nie szybka interwencja rodziców jego sprawność ruchowa byłaby znacznie mniejsza.
Obserwacja Prechtla jest stosowana w wielu polskich szpitalach, a wizyty u rehabilitanta refunduje NFZ. Konieczne jest jednak skierowanie od lekarza.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj