Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Objawy porodu. Ich nie da się przegapić!

Gdy odchodzą wody, czas do szpitala

O tym czy można nie zauważyć rozpoczynającej się akcji porodowej, co to jest czop śluzowy i jakie są objawy zbliżającego się porodu rozmawiamy z lekarzem medycyny Krystyną Derwisz, specjalistką ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie.

 

Po odpłynięciu wód płodowych, najlepiej   bez pośpiechu, ale niezwłocznie   jechać do szpitala.

Fot. iStockphoto

Po odpłynięciu wód płodowych, najlepiej bez pośpiechu, ale niezwłocznie jechać do szpitala.

 

A jeśli odpływające wody są krwisto podbarwione, zielonkawe albo w brązowym kolorze i też nie ma żadnej akcji skurczowej, to co wtedy?

 

W takim przypadku nie ma na co czekać, ale szybko przyjechać do szpitala, bo to może wskazywać na zagrożenie ciąży.

 

O czym barwa wód może świadczyć?

Wyjaśnię to tak. Pierwszy stolec dziecka nazywany smółką maluch powinien oddać po porodzie. Zdarza się jednak, że dziecko jeszcze w brzuchu mamy odda tę smółkę. Mówi to o jakimś przejściowym dyskomforcie dziecka, np. chwilowym uciśnięciem pępowiny w czasie ciąży. Nie musimy się tym przerażać, bo pacjentki nawet po odejściu zielonkawych wód, rodzą zdrowe dzieci.

Natomiast lekko na różowo podbarwione wody, mogą świadczyć o rozwieraniu się szyjki (krew pochodzi z naczyń szyjkowych - pojawia się niewielkie plamienie, kiedy ujście zaczyna się rozwierać). Jeśli wody są mocno czerwone – to sygnał, że coś niedobrego dzieje się z łożyskiem, obawiamy się przedwczesnego odklejenia łożyska, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia dziecka i matki. Każde krwawienie z dróg rodnych jest wskazaniem do hospitalizacji.

 

Niektóre kobiety mają uczucie rozbicia i dreszczy, dostają biegunki, lub wręcz przeciwnie - zaparć. Czy to też sa objawy nadchodzącej akcji porodowej?

Te wszystkie objawy występują u każdej pacjentki indywidualnie. Niektóre pacjentki w całym przebiegu ciąży mają tendencje do zaparć, niektóre dostają biegunki tuż przed porodem. Ale te objawy nie są aż tak niepokojące i to nie one ostrzegą kobietę przed nadchodzącą akcją porodową.

Natomiast bólów porodowych żadna kobieta nie przeoczy! Najwyżej pierworódka może wziąć bóle przepowiadające, pojawiające się w okresie terminu porodu wyznaczonego przez lekarza, za porodowe. Jeśli kobieta ma parcie na oddawanie moczu, ból dołu brzucha niech przyjdzie do lekarza, który ją zbada i uspokoi. Od tego jesteśmy.

 

W kobietach, które po raz pierwszy rodzą, strach budzi odejście tzw. czopa śluzowego. Czy to też jest sygnał rychłego porodu?

Czop śluzowy występuje w postaci zwiększonej wydzieliny śluzowej, galaretowatej, różowej lub brązowo podbarwionej. Wypełnia szyjkę macicy i w momencie, kiedy ta zaczyna się rozluźniać czy skracać przed porodem, następuje odchodzenie tego czopa. To może zdarzyć się na tydzień przed porodem lub na jeden dzień. Nie jest to groźny objaw i odejście czopa nie jest powodem, dla którego trzeba od razu jechać do szpitala czy alarmować lekarza.

U pierwiastki szyjka macicy przygotowuje się do porodu już na dwa tygodnie wcześniej – szyjka macicy wtedy się skraca, robi się miękka, ujście jest luźne przepuszcza palec...

 

Reasumując, kiedy lepiej przyjechać do porodu? 

Lepiej zawsze przyjechać za wcześnie. Jeśli rodząca ma jakiekolwiek niepokojące objawy jak np. zmiana częstości ruchów dziecka, (wydaje się jej, że są za słabe, czy za silne), powinna przyjechać do szpitala. Jeśli ma uczucie parcia na dół brzucha, niezależnie czym to jest spowodowane: częstszym oddawaniem moczu, biegunką, czy bólami w podbrzuszu i nie jest w stanie tego określić, powinna też przybyć do szpitala.

Jeśli w okresie okołoporodowym pojawiają się skurcze macicy i nie towarzyszy im ani krwawienie, ani odpłynięcie wód płodowych kobieta powinna poobserwować siebie, godzinę lub dwie godziny. Jeśli dolegliwości pojawiły się i samoistnie ustąpiły – to powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, poddać zapisowi KTG. Jeżeli skurcze się nasilają, są w miarę regularne, a ich częstość się zwiększa, wydłuża się czas ich trwania, stają się mocniejsze, to rozpoczyna się pierwszy okres porodu i kobieta powinna udać się do szpitala. Jeśli odpłyną wody płodowe, czyste, w niedużej ilości i nie towarzyszą temu skurcze – pacjentka również powinna zbierać się do szpitala, bowiem odpłynięcie wód płodowych lub regularna czynność skurczowa macicy świadczą o rozpoczęciu się porodu. Nie da się tego już uniknąć. Ani przegapić.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: laska, eBobas_PL, halina2159.

Komentarze

  • wojtaszek | 27-01-2015 21:13:38

    W moim przypadku na dwa tygodnie przed porodem zaczął schodzić czop śluzowy a tydzień przed porodem odczuwałam dość silne skurcze które spowodowały skrócenie szyjki i rozwarcie na 2 cm. W moim przypadku wody płodowe odeszły po kilku godzinach prowokacji oksytocyną , miałam rozwarcie na 3 cm a gdy odeszły wody momentalnie zrobiło się 8 cm. Każda kobieta inaczej może odczuwać objawy porodu , kied...
  • GabaBaba26 | 29-01-2015 01:30:33

    Pamiętam że siedziałam sobie przy komputerze i pisałam z koleżanką właśnie o objawach porodu aż tu nagle poczułam że mam mokro w kroczu więc przerwałam konwersację i udałam się do ubikacji w ogóle nie panikując i zobaczyłam coś dziwnego to był tzw czop śluzowy więc już byłam pewna że tego dnia urodzę. Pojechaliśmy do szpitala i gdy mnie zbadali miałam już trzy centymetry rozwarcia, przy kolejny...
  • Modzelka8 | 16-02-2015 22:05:32

    Ja na początku nie potrafiłam odczytać pierwszych objawów porodu. W nocy bolał mnie brzuszek, ale wydawało mi się że to zwykłe wzdęcia. Dopiero nad ranem stwierdziłam że to chyba to bo owe "wzdęcia" powtarzały się co 10 minut. Wody mi nie odeszły, pojechałam do szpitala jedynie ze skurczami. I dobrze zrobiłam bo nie miałam rozwarcia a mały zwyczajnie zaczynał się dusić. Gdybym czekała w domu na...
  • Doris85 | 03-04-2015 08:35:14

    Porod jeszcze jest dlugo przede mna, ale obawiam sie wlasnie, ze nie bede potrafila odczytac pierwszych jego oznak. Wiem, ze to nie idzie tak szybko, ze porod moze trwac dlugie godziny. Zdecydowalam sie na porod w innym miescie, oddalonym od mojego o 50 km i boje sie, ze "przespie" te pierwsze oznaki i nie zdaze dojechac... Ale mam nadzieje, ze to tylko niepotrzebne obawy

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj