Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Moja córeczka (4 miesiące) ma podwyższone transaminazy wątrobowe AST 76, ALT 112 (ja mam HBs+). Czy mam powód do niepokoju?

Twój Ekspert Pediatra

"Córeczka po porodzie dostała immunoglobulinę. W poradni chorób zakaźnych nie została jednak zbadana, gdyż lekarka stwierdziła, że dzieci mogą mieć podwyższone wskaźniki i to nic groźnego. Nie zrobiono jej żadnych dodatkowych badań" napisała użytkowniczka.

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Transaminazy wątrobowe są enzymami, które uwalniają się podczas zapalenia wątroby. Zazwyczaj jest ono skutkiem inwazji wirusa zapalenia wątroby. Znamy kilka typów takich wirusów: A, B, C, jednakże podczas infekcji wirusowej poziom transaminaz wzrasta niekiedy nawet kilkunastokrotnie. Świadczy to o nasileniu procesu zapalnego i rozmiarach zniszczenia wątroby. W przypadku antygenemii HBs u pani (czyli obecności wirusa zapalenia wątroby w organizmie), istnieje zagrożenie przeniesienia się wirusa z pani na dziecko. Dlatego nie należy tracić czujności i podczas następnych badań proszę sprawdzić obecność tego antygenu u dziecka. W chwili obecnej wydaje się, iż stosunkowo niski poziom transaminaz nie wróży nic niepokojącego. Niemniej warto zgłosić się do najbliższej Poradni Chorób Zakaźnych, gdzie wspólnie z lekarzem-specjalistą w tej dziedzinie, zaplanujecie państwo dalsze etapy opieki nad córeczką.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żółtaczka, noworodek, choroby

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj