Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co można powiedzieć o rodzicach, którzy korzystają z usług całodobowego przedszkola?

Twój Ekspert Psycholog

Zazwyczaj ludzie w kryzysowych sytuacjach, kiedy muszą nagle wyjechać, coś pilnego załatwić, szukają pomocy w opiece nad dzieckiem u znajomych, sąsiadów, cioć i babć, a nie w tego typu instytucjach.

Dr psychologii Milena Gracka Tomaszewska

Fot. Monika Bajkowska

Dr psychologii Milena Gracka Tomaszewska

Dlatego można myśleć, że dorośli, którzy zostawiają dzieci w całodobowych przedszkolach, to ludzie, którzy mogą mieć problem ze zbudowaniem i utrzymaniem więzi z innymi osobami, a w tym, prawdopodobnie, także w nawiązaniu relacji z własnym dzieckiem. Jeśli dorosły nie widzi nic złego w zostawianiu na noc dziecka w takim przedszkolu, szczególnie, jeśli się to powtarza, lub trwa kilka dni, to znak, że nie rozumie potrzeb dziecka i trudno mu się postawić w sytuacji malucha tęskniącego za rodzicami, swoim domem, w którym czuje się bezpieczniej niż w przedszkolu. Można mieć wrażenie, że dziecko nie jest dla niego ważne lub nie tak ważne, jak inne rzeczy w życiu. Jeśli dla dorosłego jedynym obszarem zaangażowania emocjonalnego jest praca, oznacza to, że ma trudność z pogodzeniem różnych ważnych rzeczy, które dzieją się w normalnym życiu. Te kłopoty, które mają ze sobą rodzice, mogą powielić dzieci. One też mogą w przyszłości mieć trudności w nawiązaniu ufnej relacji z innymi.
Znam dzieci, które w pierwszym okresie chodzenia do przedszkola dziennego nie mogły niczym się zająć, tylko upewniały się u pani czy mama na pewno przyjdzie albo siedziały z boku i same sobie mówiły „moja mama po mnie przyjdzie”. Im młodsze dziecko, tym lepsza jest dla niego krótsza separacja z rodzicami. Niektóre trzylatki na początku chodzą do przedszkola jedynie na pół dnia, bo z dłuższym rozstaniem emocjonalnie sobie nie radzą. Brak wiary w stałość i pewność opiekuna, na którym dziecko może się oprzeć, to strata poczucia bezpieczeństwa oraz strata psychicznej więzi z rodzicami.
Małe dziecko, myślę o 3 i 4-latku, nie rozumie, dlaczego musi zostać na noc lub na kilka dni i nocy w przedszkolu. Dla niego informacja, że mama wróci za kilka dni, to żadna perspektywa. Dla niego jest to informacja „rodzic mnie zostawił”.
Myślę, że takie przedszkola, co znamienne, powstają na osiedlach zamkniętych, ekskluzywnych. Mieszkają tam ludzie często bardzo zaangażowani w pracę zawodową i być może brakuje im umiejętności i czasu na nawiązywanie relacji z innymi, którzy zazwyczaj służą pomocą –rodzinną lub sąsiedzką.

 


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wychowanie dziecka, rodzina, rodzice, przedszkole, emocje

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Maluch powinien kosztować wszystkiego, co jedzą domownicy, zwłaszcza od momentu, kiedy pojawią się u niego pierwsze zęby.

Domowe obiadki czy słoiczki

Co jest lepsze dla zdrowia i rozwoju dziecka - słoiczki czy gotowane w domu papki?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Możemy mówić o siusiakach, ptaszkach, muszelkach, kokoszkach i myszkach, ale nie róbmy tego ze wstydem, lękiem czy niepewnością w głosie.

Jak nazywać (jak nazywamy) intymne części ciała?

„To, co ziemię w raj nam zmienia, / Życia cały wdzięk stanowi, / Na to - nie ma wyrażenia, / O tym - w Polsce się nie mówi” – pisał przed stu laty w zbiorze wierszy „Słówka” Tadeusz Boy-Żeleński. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. To, jak nazywać...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj