Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zanim dziecko się zgubi

Najdłuższe chwile w życiu

Każdemu rodzicowi wydaje się, że to absolutnie niemożliwe, że jego to nie dotyczy, a jednak co roku setki opiekunów gubi swoje dzieci. Najczęściej w wakacje.

Należy podczas zabawy nauczyć malucha, że gdy się zgubi, ma pozostać w miejscu i czekać, a nie szukać opiekunów.

Fot. iStockphoto

Należy podczas zabawy nauczyć malucha, że gdy się zgubi, ma pozostać w miejscu i czekać, a nie szukać opiekunów.

 

Czego trzeba nauczyć dziecko

- Przede wszystkim, gdy tylko dziecko już mówi, trzeba je nauczyć imienia, nazwiska zarówno własnego, jak i opiekunów, a także miejscowości, w której mieszka. Nieco starsze powinno znać dane kontaktowe opiekunów, np. numer telefonu ojca czy matki – podpowiada Kinga Siembab, psycholog z ITAKI - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Przestrzega jednak przed umieszczaniem w widocznym miejscu imienia (a czasem i nazwiska) dziecka, np. na koszulce, tornistrze czy plecaku: - Ktoś może zwrócić się do dziecka po imieniu, a ono będzie myślało, że to ktoś znajomy i zaufa nieodpowiedniej osobie – tłumaczy psycholog. Coraz częściej na ubrankach dziecięcych od wewnętrznej, a więc niewidocznej strony producenci umieszczają metki z miejscem na imię dziecka i telefon do rodziców, warto te metki wypełniać.
Fundacja ITAKA podpowiada też, że trzeba zakazać dziecku przyjmowania od obcych ludzi jakichkolwiek prezentów czy słodyczy i musi wiedzieć, że o takiej propozycji powinno natychmiast opowiedzieć rodzicom. Tak samo powinno powiadomić o np. próbach głaskania czy przytulania. Przy próbach inicjowania rozmowy przez obcą osobę dziecko powinno umieć głośno powiedzieć „Nie znam tego pana! To nie jest mój tatuś!“, tak by inni w pobliżu to słyszeli.
W przypadku wyjazdu na wakacje, trzeba też nauczyć malucha nazwy pensjonatu, w którym mieszka. Podczas urlopów fundacja ITAKA radzi ubierać dziecko w stroje o jaskrawych kolorach, które ułatwiają odnalezienie malucha.
Najważniejsze jednak, by wszędzie dziecku towarzyszyć do toalety na plaży, w schronisku turystycznym, w markecie czy restauracji.

 

Gdy dojdzie do zaginięcia

Nawet najlepszy rodzic powinien założyć, że jego dziecko może zaginąć i lepiej przygotować je wcześniej do takiej sytuacji.
- Oczywiście w formie zabawy, a nie strasząc - podkreśla Kinga Siembab.
Przede wszystkim należy uświadomić maluchowi, że gdy się zgubi, ma pozostać w miejscu i czekać, a nie samodzielnie szukać opiekunów. Ewentualnie może zwrócić się o pomoc do starszej osoby.
- Ale nie przypadkowej, tylko łatwo rozpoznawalnej: policjanta, strażnika miejskiego, ochroniarza, sprzedawcy w sklepie - zaznaczają specjaliści od zaginięć.
Poszukiwania dziecka należy rozpocząć natychmiast po stwierdzeniu zaginięcia i zaangażować do tego jak największą liczbę osób: rodzinę i znajomych. Jak najwcześniej należy też powiadomić policję. Funkcjonariusze mają obowiązek zareagować na takie zgłoszenie natychmiast. Przy składaniu zawiadomienia trzeba mieć ze sobą zdjęcie dziecka. Wybierając się z pociechą na urlop, warto więc zabrać na wszelki wypadek fotografię ze sobą. Warto powiadomić też ITAKĘ - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, dzwoniąc na całodobowy bezpłatny numer w sprawie zaginionego dziecka 116000.
- Każde zaginięcie to ogromne emocje i niewyobrażalna tragedia dla dziecka oraz rodziców. To najdłuższy czas w ich życiu – komentuje Kinga Siembab.
Niezwykle ważna jest także reakcja opiekunów po odnalezieniu malucha.
- Nie wolno odreagowywać na nim emocji, krzyczeć, mieć pretensje - przecież to nie wina dziecka, że zaginęło. Trzeba dać mu za to jak najwięcej ciepła, miłości, mówić „szukaliśmy cię", „cieszymy się że jesteś", „bardzo cię kochamy" i mocno przytulić - zalecają psycholodzy z fundacji ITAKA.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Powstałe w miejscu ropni zgrubienia tzw. bliznowce, może zmniejszyć chirurg plastyczny.

Zabliźnianie się rany po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu wiąże się z bólem i stresem, zwłaszcza gdy na nie zagojonej jeszcze ranie pojawiają się małe ropnie. Na szczęście nie zawsze muszą być one oznaką poważnego stanu zapalnego.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj