Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Obniżone libido. Przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Seks powinien być na liście priorytetów

Stres, niewyspanie, brak aktywności fizycznej, rutyna - to główni zabójcy libido. Badania pokazują, że nawet co trzecia młoda kobieta może mieć obniżony popęd seksualny. Nie wolno tego bagatelizować. Spadek pożądania nie jest normą.

Stres, niewyspanie, brak aktywności fizycznej, rutyna - to główni zabójcy libido.

Fot. Fotolia

Stres, niewyspanie, brak aktywności fizycznej, rutyna - to główni zabójcy libido.

 - O obniżonym libido mówimy, gdy brak potrzeb seksualnych trwa długo, powyżej sześciu miesięcy. Gdy kobieta nie czuje pociągu do swojego partnera, ale i innych mężczyzn, nie wykazuje zainteresowania tematyką intymną, własnym ciałem jako obiektem seksualnym, istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń na tym tle. Przyczyn może być wiele i warto je znaleźć - mówi dr n. med. Marzena Gajewska, specjalista chorób wewnętrznych z CM ENEL-MED.

 

Obniżone libido u kobiet: przyczyny

Brak zainteresowania seksem może być spowodowany m.in.: wychowaniem, doświadczeniami z przeszłości, rutyną, stresem, zmęczeniem, nudą w sypialni, a także chorobami. Czasem powodem są też przyjmowane leki np. na nadciśnienie, które wystarczy zmienić. U kobiet w wieku rozrodczym wpływ na niesatysfakcjonujące pożycie może mieć np. endometrioza.

Oziębłość dotyka też świeżo upieczone mamy, które są zmęczone opieką nad dzieckiem, nie akceptują swojego ciała, boją się ponownie zajść w ciążę bądź obawiają się pierwszego po porodzie zbliżenia. W tym wypadku konieczna jest szczera rozmowa z partnerem, a jeśli nie pomoże, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty i ginekologa.

 

U niektórych pań, szczególnie tych, które nie akceptują własnego ciała, np. z powodu nadmiaru kilogramów, seks może zejść na dalszy plan. To, w jaki sposób kobieta postrzega siebie, ma ogromny wpływ na apetyt w sypialni. Lepiej jest zaakceptować siebie, pracować nad formą jeśli to konieczne, zamiast unikać seksu, bowiem niechęć do niego będzie się pogłębiać. Osoby, które akceptują siebie, własną seksualność, częściej myślą o współżyciu.

Warto uprawiać sport oraz zdrowo jeść, bowiem ma to ogromny wpływ na libido. Sport poprawia kondycję, ale także nastrój i poczucie własnej atrakcyjności, narządy płciowe stają się lepiej ukrwione, sylwetka staje się smukła, a waga normalizuje. Wrogiem pożądania w związku, szczególnie tym z długim stażem, jest też rutyna. W takich sytuacjach może pomóc, np. zmiana pozycji, miejsca, stworzenie odpowiedniego nastroju. Może warto ustalić listę priorytetów i postawić seks na czołowej pozycji i starać się znaleźć na niego czas, jeśli nie wieczorem to np. rano. Warto też budować swoje relacje na przyjaźni, zaufaniu, zrozumieniu i pamiętać, że o siebie nawzajem i o intymność trzeba dbać.

 

Obniżone libido: leczenie

Obniżonego libido nie należy się wstydzić, ponieważ badania dowodzą, że problem może dotykać nawet co trzecią panią. - Niestety bywa bagatelizowany. Niektóre kobiety uznają niskie libido za rzecz naturalną, która z czasem przytrafia się w związkach. To zgubne myślenie. Nie jest to bowiem stan normalny ze względów biologicznych. Nieleczony będzie się tylko pogłębiać. Należy mieć zawsze na uwadze to, że współżycie niesie ze sobą wiele niezwykle pozytywnych dla organizmu efektów, jak choćby wzrost endorfiny, która chroni przed osteoporozą i spowalnia procesy starzenia, relaksuje - dodaje.

Z pewnością, jeśli kobieta nie ma ochoty na seks, nie powinno jej się do tego zmuszać. - Może to bowiem tylko pogłębić jej niechęć. Faktem jest jednak, że im częściej się współżyje, tym większa jest na to ochota. Nie należy więc unikać kontaktu seksualnego ze swoim partnerem, a starać się znaleźć przyczynę osłabienia popędu - mówi dr Gajewska.

Niskie libido może być również objawem poważnych chorób, które wymagają konsultacji lekarskiej. - Będą to między innymi: cukrzyca, choroba wieńcowa, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy infekcje układu moczowo-płciowego. Są to choroby, które wymagają leczenia - dodaje dr Marzena Gajewska. Agnieszka Usiarczyk
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • malinkowo_truskawkowo | 17-02-2017 23:29:23

    sama mialam kiedys ten problem, po analizie problemu okazalo sie ze to przez suchosc pochwy, lekarz zalecil zastosowac globulki dopochwowe Hydrovag, pamietam ze juz po paru dniach stosowania bylo duzo lepiej! az w koncu po suchosci nie bylo ani sladu! i ochota na seks powrocila!!

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: seks, rodzina, rodzice

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Gorączka i brak apetytu mogą zwiastować ospę. Dopiero potem pojawia się swędząca wysypka

Ospa wietrzna u dzieci

Ospą wietrzną można się zarazić drogą kropelkową od chorego, na 1-2 doby przed pojawieniem się u niego plamek. W późniejszym etapie choroby, zakaźność spada i wygasa zupełnie, kiedy krostki zamienią się w strupki. Choroba trwa przeciętnie około dziesięciu...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj